Summit’s selection of radiant glass cooktops offers excellent performance in a modern design, ideal for a variety of kitchens. The CR2SB12ST is a 115V 2-burner cooktop for built-in installation with cutout dimensions of 11″ W x 19″ D. The EuorKera black ceramic glass surface adds durability and makes cleaning easy. Its smooth edges ensure safety in a seamless design, while a stainless steel trim completes the look. The CR2SB12ST includes a rear 7″ 900W burner for larger pans and cooking needs, and a smaller front 5 1/2″ 500W burner ideal for heating smaller cookware. Push-to-turn knobs in a silver finish are located toward the front, preventing users from having to reach over burners. Front located controls also help to comply with ADA guidelines on accessibility. Indicator lights tell when each burner is in use, while a residual heat light lets users know when the cooktop is too hot to touch for added safety. An included 3-pronged cord makes setup simple. Offering great performance in an excellent price, the CR2B12ST is a perfect addition to any kitchen. For the same cooktop with 220V operation, see the CR2B22ST.
Features
- Black ceramic glass surface
- Smooth EuroKera surface offers modern style in an easy-to-clean design
- Two heating elements
- One 900W and one 500W burner to meet a variety of cooking needs
- Stainless steel trim
- Provides added elegance to your kitchen
- Indicator lights
- Show when and which burners are turned on
- Residual heat indicator light
- Offers added safety by alerting when burners are too hot to touch
- Push-to-turn controls
- Prevents accidents by requiring a small amount of force to turn on cooktop heat
- 115V operation
- Standard 3-pronged 115V cord included for use with 20 amp circuits
- Cord included
- Ships with standard 3-pronged cord pre-installed
- ADA compliant design
- Upfront, easy-to-turn controls help to comply with ADA guidelines for accessibility
- Designed for built-in installation
- Cutout dimensions: 11" W x 19" D
Item Attributes
| Brand Code: | SUMMIT |
|---|---|
| Part Number: | CR2B12ST |
| GTIN14: | 761101063096 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
Summit 12-Inch 2-Burner Electric Cooktop Black - CR2B12ST
- SKUI-0000089879
- Model #CR2B12ST
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | New In Box | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SUMMIT |
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | CR2B12ST |
| UPC/GTIN | 761101063096 |
| Capacity | 2.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 19 3/4 |
| Width | 11 3/4 |
| Height | 03 |
| Overview | |
| Nominal Height | 3.0" (8 cm) |
| Height of Cabinet | 3.0" (8 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.75" (30 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.75" (50 cm) |
| Cabinet | Black Glass |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 20.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101063096 |
| Electric Cooktop | |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Width | 11.0" (28 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.0" (48 cm) |
| Element #1 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #1 Wattage | 500.0 |
| Element #2 Size | 7.0" (18 cm) |
| Element #2 Wattage | 900.0 |
| Cutout Height | 5.0" (13 cm) |
| Cutout Width | 11.0" (28 cm) |
| Cutout Depth | 19.0" (48 cm) |
| Power Cord Included | Yes |
Features
- Black ceramic glass surface
- Two heating elements
- Stainless steel trim
- Indicator lights
- Push-to-turn controls
- 115V operation
- Cord included
- ADA compliant design