| Overview | |
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.75" (86 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.75" (37 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 22.88" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.5" (95 cm) |
| Bottles | 23 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 74.0 lbs. (34 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101145228 |
| Wine Cellar | |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Steel |
| Shelf Qty | 5 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 25.0" (64 cm) |
| Interior Width 1 | 11.5" (29 cm) |
| Interior Depth 1 | 16.75" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 11.5" (29 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Temperature Range | 41°F to 68°F |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 32.1 dB |
The Summit CL155WC1 is a 15-inch wide wine cooler designed for built-in or freestanding installation, featuring a single-zone temperature system, stainless steel interior, and secure storage for wine bottles. It offers a space-saving design with front-breathing ventilation, making it ideal for modern kitchens or bar areas.
Features
20 Bottle Capacity
- Shelves can comfortably hold 20 Bordeaux or Burgundy style wine bottles*, with a slotted floor to also store three shorter wine bottles (max 10 3/4" height). Shelves can be removed to stack larger bottles if needed
5 Removable Steel Shelves
- Deluxe wine shelving in a black finish with stainless steel trim for an elegant but modern look
Flat Shelf Design
- Shelf design makes it easier to store cans and other styles of beverages
Slotted Floor
- Provides stable support for wine bottles
Fan Forced Cooling
- Fan-forced cooling ensures fast temperature recovery and that the unit is evenly cooled from top to bottom
Automatic Defrost
- No-frost operation for minimum user maintenance
Sabbath Mode
- Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 96 hours
Open Door Alarm
- Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
High-Temperature Alarm
- High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Wide Temperature Range
- Interior can be set between 41 and 68ºF to accommodate your choice of red, white, or sparkling wine
Quiet Operation
- Whisper quiet operation, measured in testing facilities at just 32.1 dB
Factory Installed Lock
- Keyed lock located in the kickplate for added security as needed
LED Lighting
- Efficient lighting with a convenient on/off switch on the control panel
Digital Controls
- Easy-to-use digital controls allow for precise temperature settings, which is crucial for maintaining the ideal storage temperature
Gently Tinted Glass Door
- Attractive tinted glass door provides a complete but protected display of stored contents
Unbranded Exterior
- Allows for seamless integration with other appliances
Matching Sets
- Universal collection design allows you to pair this unit with a 15" wide beverage center, model CL156BV1, or a 24" wide beverage center, model CL24BV1, depending on your needs
100% CFC Free
- Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
- Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Commercially Approved
- ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Additional Features
- Digital Temperature Display
- Reversible Door
- Professional Stainless Steel Handle
- Anti-Tip Bracket
- Fully Articulating Door Hinge
- Sealed Back
- Right Angle Plug
- Seamless 304-Grade Stainless Steel Door Trim
- Fully Finished Black Cabinet
Note
- *Your capacity may vary depending on the bottle style
Item Attributes
| Brand Code: | SUMMIT |
|---|---|
| Part Number: | CL155WC1 |
| GTIN14: | 761101145228 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SUMMIT 15" Wide Built In Wine Cellar CL155WC1
- SKU-0000040284
- Model #CL155WC1
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Dent Near Handle | Damage Right Rear Bottom | Fully Functional |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SUMMIT |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | CL155WC1 |
| UPC/GTIN | 761101145228 |
| Capacity | 20.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 |
| Width | 15 |
| Height | 34 |
| Overview | |
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.75" (86 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.75" (37 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 22.88" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.5" (95 cm) |
| Bottles | 23 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 74.0 lbs. (34 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101145228 |
| Wine Cellar | |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Steel |
| Shelf Qty | 5 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 25.0" (64 cm) |
| Interior Width 1 | 11.5" (29 cm) |
| Interior Depth 1 | 16.75" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 11.5" (29 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Temperature Range | 41°F to 68°F |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 32.1 dB |
The Summit CL155WC1 is a 15-inch wide wine cooler designed for built-in or freestanding installation, featuring a single-zone temperature system, stainless steel interior, and secure storage for wine bottles. It offers a space-saving design with front-breathing ventilation, making it ideal for modern kitchens or bar areas.
Features
20 Bottle Capacity
- Shelves can comfortably hold 20 Bordeaux or Burgundy style wine bottles*, with a slotted floor to also store three shorter wine bottles (max 10 3/4" height). Shelves can be removed to stack larger bottles if needed
5 Removable Steel Shelves
- Deluxe wine shelving in a black finish with stainless steel trim for an elegant but modern look
Flat Shelf Design
- Shelf design makes it easier to store cans and other styles of beverages
Slotted Floor
- Provides stable support for wine bottles
Fan Forced Cooling
- Fan-forced cooling ensures fast temperature recovery and that the unit is evenly cooled from top to bottom
Automatic Defrost
- No-frost operation for minimum user maintenance
Sabbath Mode
- Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 96 hours
Open Door Alarm
- Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
High-Temperature Alarm
- High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Wide Temperature Range
- Interior can be set between 41 and 68ºF to accommodate your choice of red, white, or sparkling wine
Quiet Operation
- Whisper quiet operation, measured in testing facilities at just 32.1 dB
Factory Installed Lock
- Keyed lock located in the kickplate for added security as needed
LED Lighting
- Efficient lighting with a convenient on/off switch on the control panel
Digital Controls
- Easy-to-use digital controls allow for precise temperature settings, which is crucial for maintaining the ideal storage temperature
Gently Tinted Glass Door
- Attractive tinted glass door provides a complete but protected display of stored contents
Unbranded Exterior
- Allows for seamless integration with other appliances
Matching Sets
- Universal collection design allows you to pair this unit with a 15" wide beverage center, model CL156BV1, or a 24" wide beverage center, model CL24BV1, depending on your needs
100% CFC Free
- Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
- Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Commercially Approved
- ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Additional Features
- Digital Temperature Display
- Reversible Door
- Professional Stainless Steel Handle
- Anti-Tip Bracket
- Fully Articulating Door Hinge
- Sealed Back
- Right Angle Plug
- Seamless 304-Grade Stainless Steel Door Trim
- Fully Finished Black Cabinet
Note
- *Your capacity may vary depending on the bottle style
Item Attributes
| Brand Code: | SUMMIT |
|---|---|
| Part Number: | CL155WC1 |
| GTIN14: | 761101145228 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
















