| Overview | |
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.5" (44 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.5" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Dishwasher | Standard |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 234.0kWh/year |
| Amps | 12.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101089560 |
| Dishwasher | |
| Number of Cycles | 8 |
| Number of Racks | 2 |
| Rack Material | Wire |
| Silverware Basket | Yes |
| Delayed Start | Yes |
| China Setting | Yes |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Height | 24.75" (63 cm) |
| Interior Width | 15.25" (39 cm) |
| Interior Depth | 20.0" (51 cm) |
| Decibel Rating | 47.0 dBA |
| Number of Options | 5 |
| Leveling Legs | Yes |
| Place Settings | 10 |
Summit 18 Inch Wide 8 Place Setting Built-In Top Control Dishwasher with ADA Compliant Design and Touch Controls
Features
- 18" Wide Dishwasher: Slim fit with full dishwashing capability for a great addition to any small kitchen
- ENERGY STAR certified: Uses less energy and water than national standards require to ensure more efficiency and lower utility bills
- ADA-compliant: 32.25" high to fit under lower counters following ADA guidelines
- Adjustable Height: Includes three leveling legs that let you raise the unit to a standard 34" counter height, with an taller kickplate included to cover extra space
- Ultra quiet performance: Advanced sound absorbing construction operates at 47 dB
- Touch controls: Intuitive button controls with a digital display to ensure you select the proper cycle
- Top control panel: Touch controls are located on the top of the door, providing a cleaner look to better integrate into your kitchen
- Professional handle: Curved handle in brushed stainless steel elevates your kitchen style
- Stainless steel interior: Durable interior ensures long-lasting use
- Slide-out nylon coated wire racks: Two easy-gliding racks for easy loading and long-lasting durability
- Adjustable top rack: The upper rack can be repositioned to help accommodate taller items
- Side rack arms: Top rack includes side pieces that help to keep tall glasses safely in place, or alternatively, allow you to maximize capacity by stacking smaller cups or holding longer items
- Two spray arms: Improved design to ensure both racks are properly cleaned
- Fold-down tines: Lower rack includes two tines that can be folded down to make room for larger items, or raised to hold dishes in place
- Removable cutlery basket: Convenient basket makes it easy to arrange your silverware, and is also removable to open up more space if washing larger pots or pans
- Removable filter: If food particles build up in the bottom filter, it can easily be removed and emptied as needed
- 8 Wash Programs: Settings include Regular, Auto, Intensive, Intensive Plus, Daily, Delicate, Super, & Rinse
- 5 auxiliary functions: Combine additional functions with your wash programs, including Sanitize, Extra Fast, Extra Dry, Hi-Temp, and Half Load
- Half load function: Can be combined with any wash program to operate more efficiently for smaller loads of dishes
- Sanitize setting: Increases the water temperature in the final rinse for a cleaner wash
- Detergent dispenser: Conveniently located inside towards the top of the door, with a push button release for easy loading
- Automatic detergent detection: Unit will self-adjust to the detergent type for optimum performance
- Delay start option: Allows you to program a wash cycle for up to 19 hours in advance
- Indicator lights: Display screen will show when softening rinse aid needs to be adjusted
- Water cutoff warning: Washing will stop if the machine detects an issue with the water supply or inlet tap
- Overflow warning: Alert will flash if the dishwasher is taking in too much water or sensing a leak
Item Attributes
| Brand Code: | SUMMIT |
|---|---|
| Part Number: | DW183WADA |
| GTIN14: | 761101089560 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |
Summit 18-Inch Top Control Dishwasher White - DW183WADA
- SKU-0000033623
- Model #DW183WADA
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Indentations On Both Bottom Corners Of Front Panel |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SUMMIT |
|---|---|
| Category | Dishwashers / Kitchen Appliances |
| Model Number | DW183WADA |
| UPC/GTIN | 761101089560 |
| Capacity | 8.0000 |
| Color | White |
| Depth | 22 1/2 |
| Width | 17 1/2 |
| Height | 32 1/4 |
| Overview | |
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.5" (44 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.5" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Dishwasher | Standard |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 234.0kWh/year |
| Amps | 12.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101089560 |
| Dishwasher | |
| Number of Cycles | 8 |
| Number of Racks | 2 |
| Rack Material | Wire |
| Silverware Basket | Yes |
| Delayed Start | Yes |
| China Setting | Yes |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Height | 24.75" (63 cm) |
| Interior Width | 15.25" (39 cm) |
| Interior Depth | 20.0" (51 cm) |
| Decibel Rating | 47.0 dBA |
| Number of Options | 5 |
| Leveling Legs | Yes |
| Place Settings | 10 |
Summit 18 Inch Wide 8 Place Setting Built-In Top Control Dishwasher with ADA Compliant Design and Touch Controls
Features
- 18" Wide Dishwasher: Slim fit with full dishwashing capability for a great addition to any small kitchen
- ENERGY STAR certified: Uses less energy and water than national standards require to ensure more efficiency and lower utility bills
- ADA-compliant: 32.25" high to fit under lower counters following ADA guidelines
- Adjustable Height: Includes three leveling legs that let you raise the unit to a standard 34" counter height, with an taller kickplate included to cover extra space
- Ultra quiet performance: Advanced sound absorbing construction operates at 47 dB
- Touch controls: Intuitive button controls with a digital display to ensure you select the proper cycle
- Top control panel: Touch controls are located on the top of the door, providing a cleaner look to better integrate into your kitchen
- Professional handle: Curved handle in brushed stainless steel elevates your kitchen style
- Stainless steel interior: Durable interior ensures long-lasting use
- Slide-out nylon coated wire racks: Two easy-gliding racks for easy loading and long-lasting durability
- Adjustable top rack: The upper rack can be repositioned to help accommodate taller items
- Side rack arms: Top rack includes side pieces that help to keep tall glasses safely in place, or alternatively, allow you to maximize capacity by stacking smaller cups or holding longer items
- Two spray arms: Improved design to ensure both racks are properly cleaned
- Fold-down tines: Lower rack includes two tines that can be folded down to make room for larger items, or raised to hold dishes in place
- Removable cutlery basket: Convenient basket makes it easy to arrange your silverware, and is also removable to open up more space if washing larger pots or pans
- Removable filter: If food particles build up in the bottom filter, it can easily be removed and emptied as needed
- 8 Wash Programs: Settings include Regular, Auto, Intensive, Intensive Plus, Daily, Delicate, Super, & Rinse
- 5 auxiliary functions: Combine additional functions with your wash programs, including Sanitize, Extra Fast, Extra Dry, Hi-Temp, and Half Load
- Half load function: Can be combined with any wash program to operate more efficiently for smaller loads of dishes
- Sanitize setting: Increases the water temperature in the final rinse for a cleaner wash
- Detergent dispenser: Conveniently located inside towards the top of the door, with a push button release for easy loading
- Automatic detergent detection: Unit will self-adjust to the detergent type for optimum performance
- Delay start option: Allows you to program a wash cycle for up to 19 hours in advance
- Indicator lights: Display screen will show when softening rinse aid needs to be adjusted
- Water cutoff warning: Washing will stop if the machine detects an issue with the water supply or inlet tap
- Overflow warning: Alert will flash if the dishwasher is taking in too much water or sensing a leak
Item Attributes
| Brand Code: | SUMMIT |
|---|---|
| Part Number: | DW183WADA |
| GTIN14: | 761101089560 |
| Category Code: | Dishwashers |
| Sub Category Code: | Dishwashers / Kitchen Appliances |














