| Overview | |
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.63" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 3.67 cu.ft. (104 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 345.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 82.0 lbs. (37 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075464 |
| Freezer | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 18.75" (48 cm) |
| Interior Depth | 15.5" (39 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.31 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 18.75" (48 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
| Temperature Range | -11°F to 11°F |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 33.7 dB |
Utilizes frost-free operation with fan-forced cooling to ensure low maintenance and even temperature distribution. Recessed LED lighting offers an attractive yet efficient look inside the black interior. Three adjustable chrome shelves can be set at five different positions to best accommodate your storage needs. Additional user-friendly features include an open door alarm, high temperature alarm, and Sabbath mode setting that lets you disable some of the electrical elements during periods of observance. This unit features intuitive digital controls for easy temperature management.
Features
- Undercounter All-Freezer: 24" wide frost-free freezer sized to fit under lower ADA compliant counters
- ADA compliant design: 32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
- Built-in capable: Make the best use of space by installing your freezer under the counter and flush with other cabinets
- Frost-free operation: No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
- Stainless steel door: Durable construction with a professional look
- Digital thermostat: Electronic controls offer easy and intuitive temperature management
- Recessed LED light: Elegant lighting with an on/off switch located on the control panel
- Reversible door: User-reversible door swing for added flexibility
- Adjustable shelves: Rearrange your freezer space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
- Factory installed lock: Keyed lock for a secure interior
- Professional handle: Attractive chrome handle adds a touch of modern style
- Open door alarm: Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
- Sabbath mode setting: Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
- High temperature alarm: High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
- Temperature Memory Function: Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
- Right angle plug: Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
- Sealed back: Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability
- Fully finished cabinet: Allows the freezer to be used as a freestanding model
- 100% CFC free: Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Item Attributes
| Brand Code: | SUMMIT |
|---|---|
| Part Number: | ALFZ53 |
| GTIN14: | 761101075464 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
Summit 24-Inch Panel Ready Undercounter Freezer 3.7 Cu. Ft. - ALFZ53
- SKU-0000038603
- Model #ALFZ53
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Display Model | Dent Left Side Door Near Handle | Handle Included |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SUMMIT |
|---|---|
| Category | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | ALFZ53 |
| UPC/GTIN | 761101075464 |
| Capacity | 3.7000 |
| Color | Stainless Steel/Black |
| Depth | 22 3/4 |
| Width | 23 1/2 |
| Height | 32 |
| Overview | |
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.63" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 3.67 cu.ft. (104 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 345.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 82.0 lbs. (37 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075464 |
| Freezer | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 18.75" (48 cm) |
| Interior Depth | 15.5" (39 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.31 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 18.75" (48 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
| Temperature Range | -11°F to 11°F |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 33.7 dB |
Utilizes frost-free operation with fan-forced cooling to ensure low maintenance and even temperature distribution. Recessed LED lighting offers an attractive yet efficient look inside the black interior. Three adjustable chrome shelves can be set at five different positions to best accommodate your storage needs. Additional user-friendly features include an open door alarm, high temperature alarm, and Sabbath mode setting that lets you disable some of the electrical elements during periods of observance. This unit features intuitive digital controls for easy temperature management.
Features
- Undercounter All-Freezer: 24" wide frost-free freezer sized to fit under lower ADA compliant counters
- ADA compliant design: 32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
- Built-in capable: Make the best use of space by installing your freezer under the counter and flush with other cabinets
- Frost-free operation: No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
- Stainless steel door: Durable construction with a professional look
- Digital thermostat: Electronic controls offer easy and intuitive temperature management
- Recessed LED light: Elegant lighting with an on/off switch located on the control panel
- Reversible door: User-reversible door swing for added flexibility
- Adjustable shelves: Rearrange your freezer space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
- Factory installed lock: Keyed lock for a secure interior
- Professional handle: Attractive chrome handle adds a touch of modern style
- Open door alarm: Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
- Sabbath mode setting: Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
- High temperature alarm: High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
- Temperature Memory Function: Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
- Right angle plug: Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
- Sealed back: Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability
- Fully finished cabinet: Allows the freezer to be used as a freestanding model
- 100% CFC free: Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Item Attributes
| Brand Code: | SUMMIT |
|---|---|
| Part Number: | ALFZ53 |
| GTIN14: | 761101075464 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |










