| Overview | |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.38" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Bottles | 46 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 113.0 lbs. (51 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101023168 |
| Wine Cellar | |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.23 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Level Legs | 2 |
Store your finest collection in the SWC530LBIST, an undercounter wine cellar with advanced features and a stunning design.
Two digital thermostats allow you to chill your white wine while separately, preserving red at a warmer temperature. Slide-out wooden shelves with stainless steel trim display up to 36 bottles, with extra storage space to accommodate a total of 46 bottles. Full automatic defrost, interior lighting, and SUMMIT’s own “hidden” evaporator help to keep use and maintenance simple.
Features
- Make the best use of space by installing your appliance under the counter
- Allows the unit to be used freestanding
- Set and adjust two temperature zones separately with easy-to-use digital controls and digital displays
- Lower zone for reds has a temperature range of 10 C/50 F to 18 C/64 F; Upper zone stores whites and sparkling wine between 5 C/41 F to 10 C/50 F
- Reduced maintenance with auto defrost system
- Ideal for holding your bottles, with an elegant touch of stainless steel trim
- Interior can store both standard Bordeaux bottles and wider Burgundy type for Pinot Noir and Chardonnay; see your Shelving Guide for details
- Classic trim for a refined look
- Provides a full display of your collection
- Illuminate your collection in style
- Keyed lock for secure interior
- User reversible door swing
- Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Item Attributes
| Brand Code: | SUMMIT |
|---|---|
| Part Number: | SWC530LBIST |
| GTIN14: | 761101023168 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Summit 24-Inch Built-In Wine Cooler Refrigerator Stainless Steel 46-Bottle - SWC530LBIST
- SKUI-0000099415
- Model #SWC530LBIST
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SUMMIT |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | SWC530LBIST |
| UPC/GTIN | 761101023168 |
| Capacity | 46.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 25/64 |
| Width | 23 41/64 |
| Height | 34 1/4 |
| Overview | |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.38" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Bottles | 46 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 113.0 lbs. (51 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101023168 |
| Wine Cellar | |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.23 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Level Legs | 2 |
Store your finest collection in the SWC530LBIST, an undercounter wine cellar with advanced features and a stunning design.
Two digital thermostats allow you to chill your white wine while separately, preserving red at a warmer temperature. Slide-out wooden shelves with stainless steel trim display up to 36 bottles, with extra storage space to accommodate a total of 46 bottles. Full automatic defrost, interior lighting, and SUMMIT’s own “hidden” evaporator help to keep use and maintenance simple.
Features
- Make the best use of space by installing your appliance under the counter
- Allows the unit to be used freestanding
- Set and adjust two temperature zones separately with easy-to-use digital controls and digital displays
- Lower zone for reds has a temperature range of 10 C/50 F to 18 C/64 F; Upper zone stores whites and sparkling wine between 5 C/41 F to 10 C/50 F
- Reduced maintenance with auto defrost system
- Ideal for holding your bottles, with an elegant touch of stainless steel trim
- Interior can store both standard Bordeaux bottles and wider Burgundy type for Pinot Noir and Chardonnay; see your Shelving Guide for details
- Classic trim for a refined look
- Provides a full display of your collection
- Illuminate your collection in style
- Keyed lock for secure interior
- User reversible door swing
- Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Item Attributes
| Brand Code: | SUMMIT |
|---|---|
| Part Number: | SWC530LBIST |
| GTIN14: | 761101023168 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |









