| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| LED includes 36 watt, 1995 delivered lumen, 90 CRI, 3000K LED module. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Mounts vertically or horizontally. ADA compliant. | |
| Length | 36" |
| Width | 4.2" |
| Height | 4.3" |
TECH LIGHTING®, Style: Modern, Voltage Rating: 120 V, Wattage: 36 W, Number of Lamps: 1, Lamp Type: Integrated LED, Lumens: 1994.7 Lumens, Color Temperature: 3000 K, Dimmable/Non-Dimmable: Dimmable, Shade Material: Acrylic, Fixture Material: Metal, Fixture Finish: Chrome, Length: 36 in, Width: 4.2 in, Height: 4.3 in, Backplate/Canopy Size: 6.5 in L x 4.3 in W x 4.3 in H, Cord Size: 8 in
Features
- Sleek and stylish contemporary Ellis 36 Bath Bar
- Available in 2 distinct finishes
- Also available as Ellis 36 and Ellis Wall
- Can be mounted vertically or horizontally
- Energy-efficient integrated LED, fully dimmable to create the desired ambiance
- 5-year warranty with integrated LED
Item Attributes
| Brand Code: | TECH LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 700BCELI36C-LED930 |
| GTIN14: | 191963115426 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |
TECH LIGHTING Ellis 36" Wide Integrated 3000k Led Bath Bar Chrome 700BCELI36C-LED930
- SKUI-0000095570
- Model #700BCELI36C-LED930
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 3 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | TECH LIGHTING |
|---|---|
| Category | Bathroom Lightning |
| Model Number | 700BCELI36C-LED930 |
| UPC/GTIN | 191963115426 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 4 1/16 |
| Width | 36 |
| Height | 4 5/16 |
| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| LED includes 36 watt, 1995 delivered lumen, 90 CRI, 3000K LED module. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Mounts vertically or horizontally. ADA compliant. | |
| Length | 36" |
| Width | 4.2" |
| Height | 4.3" |
TECH LIGHTING®, Style: Modern, Voltage Rating: 120 V, Wattage: 36 W, Number of Lamps: 1, Lamp Type: Integrated LED, Lumens: 1994.7 Lumens, Color Temperature: 3000 K, Dimmable/Non-Dimmable: Dimmable, Shade Material: Acrylic, Fixture Material: Metal, Fixture Finish: Chrome, Length: 36 in, Width: 4.2 in, Height: 4.3 in, Backplate/Canopy Size: 6.5 in L x 4.3 in W x 4.3 in H, Cord Size: 8 in
Features
- Sleek and stylish contemporary Ellis 36 Bath Bar
- Available in 2 distinct finishes
- Also available as Ellis 36 and Ellis Wall
- Can be mounted vertically or horizontally
- Energy-efficient integrated LED, fully dimmable to create the desired ambiance
- 5-year warranty with integrated LED
Item Attributes
| Brand Code: | TECH LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 700BCELI36C-LED930 |
| GTIN14: | 191963115426 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |






