| General | |
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Cooking Zone Flexibility | Two-ring Cooking Zone, Triple Zone Element |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Watts | 7800 |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | No |
| Design | |
| Color | Black |
| Frame Type | No Frame |
| Type of Control | MultiTouch Control |
| Installation | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 7/16" + 4 " x 31" x 21 1/4" |
| Size | 30 Inch |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 4 " x 28 3/4 " x 19 7/8 " |
| Amps | 30/30 |
| Volts | 240/208 |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 8 1/4" x 37 3/8" x 24" |
| Flexibility of Cooking Zones | |
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Cooking Zone Flexibility | Two-ring Cooking Zone, Triple Zone Element |
| Join Split Function of Cooking Zones | No |
| TeppanyakiPro™ | No |
| Comfort and Convenience | |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Glass protect | No |
| Timer | Kitchen Timer |
| Keep Warm | No |
| Automatic Cookware Detection | No |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | No |
| Time Saving and Efficiency | |
| PanBoost® | No |
| MoveMode® | No |
| HeatShift® Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| MyZone® | No |
| Frying Sensor Technology | FryingSensor Plus |
| Cooking Sensor Ready - Sensor Not Included | No |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | No |
| Cooktop Hood Sync | No |
| Safety | |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Child lock, Safety shut-off, |
| Accessories | |
| Included Accessories | 1 x glass scraper |
Black Glass with a frameless design Black Glass creates a sleek design to complement any kitchen. Illuminated Touch Control Panel The Illuminated Touch Control Panel allows for simple selection of power levels and easy cleaning. It is also seamlessly integrated into your cooktop. CookSmart ensures optimal results with 4 presets Designed to perfect a wide range of recipes with 4 preset frying levels and automatic shut-off for expert results, every time. Dual Zone Bridge connects two round cooking zones Evenly heat large pans, griddles, and oblong cookware with connecting heat bridge and dual-zone elements, exclusive to Thermador(R). Perfectly time your dishes with a cook timer A Cook Timer allows you to set a cook time for any cooking zone. Know when your cooktop is hot The cooktop clearly indicates when elements are still hot.
Image Features

Black Glass with a frameless design
Black Glass creates a sleek design to complement any kitchen.

Illuminated Touch Control Panel
The Illuminated Touch Control Panel allows for simple selection of power levels and easy cleaning. It is also seamlessly integrated into your cooktop.

CookSmart(R) ensures optimal results with 4 presets
Designed to perfect a wide range of recipes with 4 preset frying levels and automatic shut-off for expert results, every time.

Dual Zone Bridge connects two round cooking zones
Evenly heat large pans, griddles, and oblong cookware with connecting heat bridge and dual-zone elements, exclusive to Thermador(R).

Perfectly time your dishes with a cook timer
A Cook Timer allows you to set a cook time for any cooking zone.

Know when your cooktop is hot
The cooktop clearly indicates when elements are still hot.
Features
- This Intuitive Panel Allows for Simple Selection of Power Levels and Easy Cleaning, While Being Seamlessly Integrated Into Your Cooktop.
- A Sensor Ensures Optimal Results With 4 Preset Frying Levels, Each Programmed for Different Types of Food.
- Is an Exclusive Feature That Connects Two Round Cooking Zones, Enabling Use of Large Oval or Rectangular Cookware for Even Heating.
- Combine Three Cooking Zones Into One To Adapt To the Size of Your Cookware.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | CET305YB |
| GTIN14: | 825225960232 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
THERMADOR 30" Built In Electric Cooktop With 4 Elements Black CET305YB
- SKU-0000040922
- Model #CET305YB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Showroom Display | Minimal Signs Of Use (Floor Display Model) | Great Savings |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | CET305YB |
| UPC/GTIN | 825225960232 |
| Capacity | 4.0000 |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 31 |
| Height | 4 7/16 |
| General | |
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Cooking Zone Flexibility | Two-ring Cooking Zone, Triple Zone Element |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Watts | 7800 |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | No |
| Design | |
| Color | Black |
| Frame Type | No Frame |
| Type of Control | MultiTouch Control |
| Installation | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 7/16" + 4 " x 31" x 21 1/4" |
| Size | 30 Inch |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 4 " x 28 3/4 " x 19 7/8 " |
| Amps | 30/30 |
| Volts | 240/208 |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 8 1/4" x 37 3/8" x 24" |
| Flexibility of Cooking Zones | |
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Cooking Zone Flexibility | Two-ring Cooking Zone, Triple Zone Element |
| Join Split Function of Cooking Zones | No |
| TeppanyakiPro™ | No |
| Comfort and Convenience | |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Glass protect | No |
| Timer | Kitchen Timer |
| Keep Warm | No |
| Automatic Cookware Detection | No |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | No |
| Time Saving and Efficiency | |
| PanBoost® | No |
| MoveMode® | No |
| HeatShift® Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| MyZone® | No |
| Frying Sensor Technology | FryingSensor Plus |
| Cooking Sensor Ready - Sensor Not Included | No |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | No |
| Cooktop Hood Sync | No |
| Safety | |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Child lock, Safety shut-off, |
| Accessories | |
| Included Accessories | 1 x glass scraper |
Black Glass with a frameless design Black Glass creates a sleek design to complement any kitchen. Illuminated Touch Control Panel The Illuminated Touch Control Panel allows for simple selection of power levels and easy cleaning. It is also seamlessly integrated into your cooktop. CookSmart ensures optimal results with 4 presets Designed to perfect a wide range of recipes with 4 preset frying levels and automatic shut-off for expert results, every time. Dual Zone Bridge connects two round cooking zones Evenly heat large pans, griddles, and oblong cookware with connecting heat bridge and dual-zone elements, exclusive to Thermador(R). Perfectly time your dishes with a cook timer A Cook Timer allows you to set a cook time for any cooking zone. Know when your cooktop is hot The cooktop clearly indicates when elements are still hot.
Image Features

Black Glass with a frameless design
Black Glass creates a sleek design to complement any kitchen.

Illuminated Touch Control Panel
The Illuminated Touch Control Panel allows for simple selection of power levels and easy cleaning. It is also seamlessly integrated into your cooktop.

CookSmart(R) ensures optimal results with 4 presets
Designed to perfect a wide range of recipes with 4 preset frying levels and automatic shut-off for expert results, every time.

Dual Zone Bridge connects two round cooking zones
Evenly heat large pans, griddles, and oblong cookware with connecting heat bridge and dual-zone elements, exclusive to Thermador(R).

Perfectly time your dishes with a cook timer
A Cook Timer allows you to set a cook time for any cooking zone.

Know when your cooktop is hot
The cooktop clearly indicates when elements are still hot.
Features
- This Intuitive Panel Allows for Simple Selection of Power Levels and Easy Cleaning, While Being Seamlessly Integrated Into Your Cooktop.
- A Sensor Ensures Optimal Results With 4 Preset Frying Levels, Each Programmed for Different Types of Food.
- Is an Exclusive Feature That Connects Two Round Cooking Zones, Enabling Use of Large Oval or Rectangular Cookware for Even Heating.
- Combine Three Cooking Zones Into One To Adapt To the Size of Your Cookware.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | CET305YB |
| GTIN14: | 825225960232 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |











