| Technical Specifications | |
| Appliance Width (in) | 29 3/4 |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 84 x 30 x 24 3/4 |
| Variant color | Not applicable |
| Silence level (dBA) | 42 |
| Door Hinge | Left reversible |
| Light | Yes |
| Power Cord Length | 118" |
| Construction type | |
| Construction type | SBS components |
| Variant color | Not applicable |
| Cold appliance | Tetrafluorethane |
| Number of compressors | 1 |
| Oven Control | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Frost free system | Fridge and freezer |
| Installation Type | N/A |
| Size and weight | |
| Depth (in) | 24 |
| Net weight (lbs) | 362.000 |
| Appliance Width (in) | 29 3/4 |
| Freezing | |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Thermometer freeze section | Digital |
| Comfort | |
| Type of control | Economy setting / Holiday mode, Super setting for freezer, Temperature display fridge, Warning signal door open |
| Warning signal / malfunction | No signal |
| Connection | |
| Watts (W) | 350 |
| Power Cord Length | 118" |
| Current (A) | 10 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Volts (V) | 110-120 |
The 30-inch Freezer Column preserves leftovers longer and provides diamond ice that gives beverages signature flair.
Features
- LED Lighting
- Thermador Freezers have never been more energy efficient. Cool Air Flow has been upgraded with a new quieter fan providing the precise temperature management that is require by every culinary impressive.
- New All-Leg Leveling can save professionals up to 30 minutes on installation.
- SoftClose(R) door hinges for ultra-smooth closing
- SoftClose(R) drawers for ultra-smooth closing
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T30IF900SP |
| GTIN14: | 825225918974 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Thermador 30-Inch Built-In Panel Ready Column Freezer 15.8 Cu. Ft. - T30IF905SP
- SKU-0000040479
- Model #T30IF900SP
MSRP:$8,699.00Save $3,409.80
Mardey's Price: Was $5,289.20
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Panel Ready | Left Hinge | Missing Icemaker Cover | Toe Plate Not Included |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | T30IF900SP |
| UPC/GTIN | 825225918974 |
| Capacity | 16.0000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 24 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 83 3/4 |
| Technical Specifications | |
| Appliance Width (in) | 29 3/4 |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 84 x 30 x 24 3/4 |
| Variant color | Not applicable |
| Silence level (dBA) | 42 |
| Door Hinge | Left reversible |
| Light | Yes |
| Power Cord Length | 118" |
| Construction type | |
| Construction type | SBS components |
| Variant color | Not applicable |
| Cold appliance | Tetrafluorethane |
| Number of compressors | 1 |
| Oven Control | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Frost free system | Fridge and freezer |
| Installation Type | N/A |
| Size and weight | |
| Depth (in) | 24 |
| Net weight (lbs) | 362.000 |
| Appliance Width (in) | 29 3/4 |
| Freezing | |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Thermometer freeze section | Digital |
| Comfort | |
| Type of control | Economy setting / Holiday mode, Super setting for freezer, Temperature display fridge, Warning signal door open |
| Warning signal / malfunction | No signal |
| Connection | |
| Watts (W) | 350 |
| Power Cord Length | 118" |
| Current (A) | 10 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Volts (V) | 110-120 |
The 30-inch Freezer Column preserves leftovers longer and provides diamond ice that gives beverages signature flair.
Features
- LED Lighting
- Thermador Freezers have never been more energy efficient. Cool Air Flow has been upgraded with a new quieter fan providing the precise temperature management that is require by every culinary impressive.
- New All-Leg Leveling can save professionals up to 30 minutes on installation.
- SoftClose(R) door hinges for ultra-smooth closing
- SoftClose(R) drawers for ultra-smooth closing
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T30IF900SP |
| GTIN14: | 825225918974 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
















