| General | |
| Where can the appliance be installed | Base cabinet, high cupboard installation |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Color | Stainless Steel |
| Number of cooking modes | 13 |
| Cooking Modes | Air Fry, Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Roast, Dehydrate, Keep Warm, Pizza, Proof, Roast, Slow Roast, Speed Convection, True Convection |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Cleaning System | Self Clean |
| Door hinge | Bottom, damped |
| Usable volume (of cavity) - NEW (2010/30/EC) | 126 l |
| Safety | door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included Accessories | 2 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper, 1 x telescopic rack - small |
| Construction type | |
| Product color | Stainless Steel |
| Design | Built-in |
| Control Panel Material | stainless steel + glass insert |
| Door Material - cavity 1 | Stainless steel behind glass |
| Energy source | Electric |
| Installation Type | Built-in |
| Door hinge | Bottom, damped |
| Size and weight | |
| Dimensions | 737x755x622 mm |
| Minimum height for installation | 686 mm |
| Maximum height for installation | 727 mm |
| Minimum width for installation | 724 mm |
| Maximum width for installation | 724 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net Weight | 82.3 kg |
| Oven | |
| Area of largest baking sheet | 2,375 cm |
| Hot air temperature max. (°C) | 288 °C |
| Product size | Large |
| Comfort | |
| Fast Pre-Heat | Yes |
| Pizza Setting | Yes |
| Crisp function | No |
| Air Fry Function | Yes |
| Oven Assistant with Voice Control | Yes (available with connected Home Connect account & third party, e.g. Alexa, is required) |
| Cavity illumination | Halogen |
| Sensors | Single-Point Temperature Meat Probe |
| Connection | |
| Power cord length | 152.4 cm |
| Amps | 30 A |
| Plug type | fixed connection, no plug |
| Volts | 240/208 V |
Offering a capacity of 4.5 cubic feet of cooking space, Thermador True Convection Ovens are one of the largest in their class.
Features
- ensures interior walls and rack supports become clean, thanks to the leading self-cleaning cycle on the market.
- Convection oven with a third element, adds greater efficiency to your convection baking to cook mulitple levels of sheet pans evenly.
- glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.
- combines with stainless steel for a luxurious look and finish.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | MEM301WS/08 |
| GTIN14: | 825225934639 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
THERMADOR 30 Inch Electric Single Oven Stainless Steel MEM301WS/08
- SKU-0000027909
- Model #MEM301WS/08
MSRP:$7,449.00Save $2,543.62
Mardey's Price: Was $4,905.38
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Display Model | Microwave Combo Not Included | Sold as Single Oven |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | MEM301WS/08 |
| UPC/GTIN | 825225934639 |
| Capacity | 4.5000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 24 31/64 |
| Width | 29 |
| Height | 29 47/64 |
| General | |
| Where can the appliance be installed | Base cabinet, high cupboard installation |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Color | Stainless Steel |
| Number of cooking modes | 13 |
| Cooking Modes | Air Fry, Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Roast, Dehydrate, Keep Warm, Pizza, Proof, Roast, Slow Roast, Speed Convection, True Convection |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Cleaning System | Self Clean |
| Door hinge | Bottom, damped |
| Usable volume (of cavity) - NEW (2010/30/EC) | 126 l |
| Safety | door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included Accessories | 2 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper, 1 x telescopic rack - small |
| Construction type | |
| Product color | Stainless Steel |
| Design | Built-in |
| Control Panel Material | stainless steel + glass insert |
| Door Material - cavity 1 | Stainless steel behind glass |
| Energy source | Electric |
| Installation Type | Built-in |
| Door hinge | Bottom, damped |
| Size and weight | |
| Dimensions | 737x755x622 mm |
| Minimum height for installation | 686 mm |
| Maximum height for installation | 727 mm |
| Minimum width for installation | 724 mm |
| Maximum width for installation | 724 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net Weight | 82.3 kg |
| Oven | |
| Area of largest baking sheet | 2,375 cm |
| Hot air temperature max. (°C) | 288 °C |
| Product size | Large |
| Comfort | |
| Fast Pre-Heat | Yes |
| Pizza Setting | Yes |
| Crisp function | No |
| Air Fry Function | Yes |
| Oven Assistant with Voice Control | Yes (available with connected Home Connect account & third party, e.g. Alexa, is required) |
| Cavity illumination | Halogen |
| Sensors | Single-Point Temperature Meat Probe |
| Connection | |
| Power cord length | 152.4 cm |
| Amps | 30 A |
| Plug type | fixed connection, no plug |
| Volts | 240/208 V |
Offering a capacity of 4.5 cubic feet of cooking space, Thermador True Convection Ovens are one of the largest in their class.
Features
- ensures interior walls and rack supports become clean, thanks to the leading self-cleaning cycle on the market.
- Convection oven with a third element, adds greater efficiency to your convection baking to cook mulitple levels of sheet pans evenly.
- glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.
- combines with stainless steel for a luxurious look and finish.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | MEM301WS/08 |
| GTIN14: | 825225934639 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |























