| General | |
| Door Hinge | Left reversible |
| Panel Ready | No, only as accessory |
| Hinge Type | Softclose® Flat Hinge |
| Color / Material housing | White |
| ENERGY STAR® | Yes |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 19.4 |
| Total unit gross capacity - AHAM | 549 |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system, 1 x connection set, 1 x Ice storage container, large |
| Size and weight | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 83 3/4 " x 35 3/4" x 24" |
| Dimensions | 2125x908x608 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 84" x 36" x 25_IN |
| Required cutout size (HxWxD) | 2134.0 x 914.0 x 610.0 |
| Gross Weight | 442.000 |
| Gross weight | 200.4 |
| Power Cord Length | 118" |
| Power cord length | 300.0 |
| Comfort | |
| Water Filter | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Storage Capacity | 6 |
| Ice Production Per 24 Hours | 3 |
| SuperFreeze® | Yes |
| Door Open Indicator | Yes |
| EcoMode | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | Yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control |
Preserve every incredible moment in your culinary adventures with the Freedom Refrigeration Collection. Taking personalization to a new level, the Fresh Food, Freezer, and Wine line features custom exterior and interior renovations, so every element has been meticulously crafted to let you flavor life the way you like it.
Image Features

Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Wi-Fi Enabled Refrigeration allows for remote temperature control, notifications when the door is left open via Home Connect(R) app, and works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

LED Theater Lighting
The theater-style, diffused lighting ensures visibility while limiting hot spots. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column.

Diamond Shaped Ice for elevated beverages
An eye-catching addition to any party, Thermador Diamond Ice features a unique shape that keeps drinks cold. Use Diamond Ice in your favorite craft cocktails to make a lasting impression made with a filtered automatic ice maker.

Full Width Ice Drawer for large gatherings
Full-width ice drawers have the capacity to hold more ice to help prepare for larger gatherings.

Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.

Energy Star Certified
Comes with an Energy-Star Certification.
Features
- Free Flow(R) Cold Air System evenly distributes cold air
- Free Flow Cold Air System evenly distributes cold air throughout Thermador Refrigerators & Freezers.
- Get items cooler faster with SuperFreeze(R)
- SuperFreeze brings food to its ideal preservation temperature after placing it in the freezer when you need items to get cooler, faster.
- Premium-Grade Stainless Steel Interior
- The Premium-Grade Stainless Steel Interior adds refined strength with a bold industrial design. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column."
- Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
- Wi-Fi Enabled Refrigeration allows for remote temperature control, notifications when the door is left open via Home Connect(R) app, and works with smart home devices and services like Amazon Alexa."
- LED Theater Lighting
- The theater-style, diffused lighting ensures visibility while limiting hot spots. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column."
- Custom Panel Ready for seamless integration
- Custom Panel Ready with front paneling that matches your kitchen s custom cabinetry for complete integration."
- Diamond Shaped Ice for elevated beverages
- An eye-catching addition to any party, Thermador Diamond Ice features a unique shape that keeps drinks cold. Use Diamond Ice in your favorite craft cocktails to make a lasting impression made with a filtered automatic ice maker."
- Full Width Ice Drawer for large gatherings
- Full-width ice drawers have the capacity to hold more ice to help prepare for larger gatherings."
- Star-K certified
- This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays."
- All-Leg Leveling for quicker installation
- All-leg leveling allows for quicker and faster installation."
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T36IF905SP |
| GTIN14: | 825225959502 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
THERMADOR 36" Panel Ready Smart Freezer Column With 19.4 Cu. Ft. Capacity T36IF905SP
- SKU-0000024247
- Model #T36IF905SP
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor interior Blemishes | Front Dings (Hidden Once Panel installed) |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | T36IF905SP |
| UPC/GTIN | 825225959502 |
| Capacity | 19.4000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 23 15/16 |
| Width | 35 3/4 |
| Height | 83 43/64 |
| General | |
| Door Hinge | Left reversible |
| Panel Ready | No, only as accessory |
| Hinge Type | Softclose® Flat Hinge |
| Color / Material housing | White |
| ENERGY STAR® | Yes |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 19.4 |
| Total unit gross capacity - AHAM | 549 |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system, 1 x connection set, 1 x Ice storage container, large |
| Size and weight | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 83 3/4 " x 35 3/4" x 24" |
| Dimensions | 2125x908x608 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 84" x 36" x 25_IN |
| Required cutout size (HxWxD) | 2134.0 x 914.0 x 610.0 |
| Gross Weight | 442.000 |
| Gross weight | 200.4 |
| Power Cord Length | 118" |
| Power cord length | 300.0 |
| Comfort | |
| Water Filter | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Storage Capacity | 6 |
| Ice Production Per 24 Hours | 3 |
| SuperFreeze® | Yes |
| Door Open Indicator | Yes |
| EcoMode | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | Yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control |
Preserve every incredible moment in your culinary adventures with the Freedom Refrigeration Collection. Taking personalization to a new level, the Fresh Food, Freezer, and Wine line features custom exterior and interior renovations, so every element has been meticulously crafted to let you flavor life the way you like it.
Image Features

Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Wi-Fi Enabled Refrigeration allows for remote temperature control, notifications when the door is left open via Home Connect(R) app, and works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

LED Theater Lighting
The theater-style, diffused lighting ensures visibility while limiting hot spots. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column.

Diamond Shaped Ice for elevated beverages
An eye-catching addition to any party, Thermador Diamond Ice features a unique shape that keeps drinks cold. Use Diamond Ice in your favorite craft cocktails to make a lasting impression made with a filtered automatic ice maker.

Full Width Ice Drawer for large gatherings
Full-width ice drawers have the capacity to hold more ice to help prepare for larger gatherings.

Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.

Energy Star Certified
Comes with an Energy-Star Certification.
Features
- Free Flow(R) Cold Air System evenly distributes cold air
- Free Flow Cold Air System evenly distributes cold air throughout Thermador Refrigerators & Freezers.
- Get items cooler faster with SuperFreeze(R)
- SuperFreeze brings food to its ideal preservation temperature after placing it in the freezer when you need items to get cooler, faster.
- Premium-Grade Stainless Steel Interior
- The Premium-Grade Stainless Steel Interior adds refined strength with a bold industrial design. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column."
- Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
- Wi-Fi Enabled Refrigeration allows for remote temperature control, notifications when the door is left open via Home Connect(R) app, and works with smart home devices and services like Amazon Alexa."
- LED Theater Lighting
- The theater-style, diffused lighting ensures visibility while limiting hot spots. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column."
- Custom Panel Ready for seamless integration
- Custom Panel Ready with front paneling that matches your kitchen s custom cabinetry for complete integration."
- Diamond Shaped Ice for elevated beverages
- An eye-catching addition to any party, Thermador Diamond Ice features a unique shape that keeps drinks cold. Use Diamond Ice in your favorite craft cocktails to make a lasting impression made with a filtered automatic ice maker."
- Full Width Ice Drawer for large gatherings
- Full-width ice drawers have the capacity to hold more ice to help prepare for larger gatherings."
- Star-K certified
- This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays."
- All-Leg Leveling for quicker installation
- All-leg leveling allows for quicker and faster installation."
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T36IF905SP |
| GTIN14: | 825225959502 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |






























