| Technical Specifications | |
| Appliance Width (in) | 35 3/4" |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 84" x 36" x 24 3/4" |
| Variant color | Not applicable |
| Silence level (dBA) | 42 |
| Door Hinge | Left reversible |
| Light | Yes |
| Power Cord Length | 118" |
| Construction type | |
| Construction type | SBS components |
| Variant color | Not applicable |
| Cold appliance | Tetrafluorethane |
| Number of compressors | 1 |
| Oven Control | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Frost free system | Fridge and freezer |
| Installation Type | N/A |
| Size and weight | |
| Depth (in) | 24" |
| Net weight (lbs) | 395.000 |
| Appliance Width (in) | 35 3/4" |
| Freezing | |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Thermometer freeze section | Digital |
| Comfort | |
| Type of control | Economy setting / Holiday mode, Super setting for freezer, Temperature for freezer, Warning signal door open |
| Warning signal / malfunction | No signal |
| Connection | |
| Watts (W) | 350 |
| Power Cord Length | 118" |
| Current (A) | 10 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Volts (V) | 110-120 |
A sleek and modern design make this 36 inch built-in freezer column an attractive addition to any kitchen and provides a perfect, symmetrical fit when paired with other columns. A Freedom® Hinge allows for true flush installation. Its internal ice maker with a Diamond Ice system gives you access to diamond-shaped ice – its unique shape allows more ice to fit in a traditional glass. The appliance is also equipped with SoftClose® Drawers for easy, gentle and controlled storage.
Features
- Internal Ice Maker: Enjoy easy access to clean, clear ice from the internal ice maker.
- Freedom® Hinge: Allows for a complete flush design.
- Reversible Door Swing: Choose between a right or left door swing to accommodate your space.
- SoftClose® Drawers: For easy and controlled storage with a gentle close.
- Open Door Assist: Automatic door opening with an effortless push or pull.
- Diamond Ice System: The unique shape of these ice cubes allows for more of them to fit in a traditional glass, creating an aesthetically pleasing drinking experience.
- TFT Control Panel: Manage all your columns functions.
- Panel Ready: Have the flexibility to incorporate this unit into your overall kitchen design.
- Door Open Alarm: The freezer sends out an alert whenever the door is left ajar.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T36IF900SP |
| GTIN14: | 825225918981 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
Thermador 36-Inch Built-In Panel Ready Column Freezer 19.4 Cu. Ft. - T36IF900SP
- SKU-0000040438
- Model #T36IF900SP
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Display | Panel ready | Left Hinge | Minor Signs Of Handling (Floor Display Model) |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | T36IF900SP |
| UPC/GTIN | 825225918981 |
| Capacity | 19.4000 |
| Color | Panel Ready |
| Depth | 24 3/4 |
| Width | 35 3/4 |
| Height | 83 3/4 |
| Technical Specifications | |
| Appliance Width (in) | 35 3/4" |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 84" x 36" x 24 3/4" |
| Variant color | Not applicable |
| Silence level (dBA) | 42 |
| Door Hinge | Left reversible |
| Light | Yes |
| Power Cord Length | 118" |
| Construction type | |
| Construction type | SBS components |
| Variant color | Not applicable |
| Cold appliance | Tetrafluorethane |
| Number of compressors | 1 |
| Oven Control | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Frost free system | Fridge and freezer |
| Installation Type | N/A |
| Size and weight | |
| Depth (in) | 24" |
| Net weight (lbs) | 395.000 |
| Appliance Width (in) | 35 3/4" |
| Freezing | |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Thermometer freeze section | Digital |
| Comfort | |
| Type of control | Economy setting / Holiday mode, Super setting for freezer, Temperature for freezer, Warning signal door open |
| Warning signal / malfunction | No signal |
| Connection | |
| Watts (W) | 350 |
| Power Cord Length | 118" |
| Current (A) | 10 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Volts (V) | 110-120 |
A sleek and modern design make this 36 inch built-in freezer column an attractive addition to any kitchen and provides a perfect, symmetrical fit when paired with other columns. A Freedom® Hinge allows for true flush installation. Its internal ice maker with a Diamond Ice system gives you access to diamond-shaped ice – its unique shape allows more ice to fit in a traditional glass. The appliance is also equipped with SoftClose® Drawers for easy, gentle and controlled storage.
Features
- Internal Ice Maker: Enjoy easy access to clean, clear ice from the internal ice maker.
- Freedom® Hinge: Allows for a complete flush design.
- Reversible Door Swing: Choose between a right or left door swing to accommodate your space.
- SoftClose® Drawers: For easy and controlled storage with a gentle close.
- Open Door Assist: Automatic door opening with an effortless push or pull.
- Diamond Ice System: The unique shape of these ice cubes allows for more of them to fit in a traditional glass, creating an aesthetically pleasing drinking experience.
- TFT Control Panel: Manage all your columns functions.
- Panel Ready: Have the flexibility to incorporate this unit into your overall kitchen design.
- Door Open Alarm: The freezer sends out an alert whenever the door is left ajar.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T36IF900SP |
| GTIN14: | 825225918981 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
















