Part Number: T36IF900SP
GTIN14: 825225918981
Category Code:Freezers
Sub Category Code:Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration
  • SKU-0000040438
  • Model #T36IF900SP
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade A
Product SourceFormer Display Model
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Brand THERMADOR
CategoryFreezers / Kitchen Appliances / Refrigeration
Model Number T36IF900SP
UPC/GTIN 825225918981
Capacity 19.4000
Color Panel Ready
Depth 24 3/4
Width 35 3/4
Height 83 3/4
Technical Specifications
Appliance Width (in)35 3/4"
Required cutout size (HxWxD) (in)84" x 36" x 24 3/4"
Variant colorNot applicable
Silence level (dBA)42
Door HingeLeft reversible
LightYes
Power Cord Length118"
Construction type
Construction typeSBS components
Variant colorNot applicable
Cold applianceTetrafluorethane
Number of compressors1
Oven ControlElectronic
Number of independent cooling systems1
Frost free systemFridge and freezer
Installation TypeN/A
Size and weight
Depth (in)24"
Net weight (lbs)395.000
Appliance Width (in)35 3/4"
Freezing
Number of freezing flaps (Stck)0
Thermometer freeze sectionDigital
Comfort
Warning signal / malfunctionNo signal
Connection
Watts (W)350
Power Cord Length118"
Current (A)10
Frequency (Hz)60
Plug type120V-3 prong
Volts (V)110-120
A sleek and modern design make this 36 inch built-in freezer column an attractive addition to any kitchen and provides a perfect, symmetrical fit when paired with other columns. A Freedom® Hinge allows for true flush installation. Its internal ice maker with a Diamond Ice system gives you access to diamond-shaped ice – its unique shape allows more ice to fit in a traditional glass. The appliance is also equipped with SoftClose® Drawers for easy, gentle and controlled storage.