| Technical Specifications | |
| Energy source | Electric |
| Type of control | Direct Select 2.0, front |
| Safety device | childproof lock, Key Lock, pan recognition, Power management function, Safety time-switch-off |
| Highlights | 17 power levels, Direct Select 2.0, flexInduction, fryingSensor Plus, powerBoost |
| Energy consumption of hob | 185.0 Wh/kg |
| Construction type | |
| Color of frame | Stainless steel |
| Color of surface | silver, Stainless steel |
| Installation type | Built-in |
| Design - line | Convenience frame |
| Number of electric elements | 0 |
| Number of electric cooking zones | 5 |
| Type of frame | Convenience frame |
| Number of gas burners | 0 |
| Number of halogen elements | 0 |
| Installation Type | Built-in |
| Total number of cooktop burners | 5 |
| Number of radiant elements | 0 |
| Number of electric warming zones | 0 |
| Size and weight | |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 3/8'' + 3 7/8'' x 37'' x 21 1/4'' |
| Net weight (lbs) | 56 lbs |
| Minimum distance from counter front (in) | 2 1/2'' |
| Minimum distance from rear wall (in) | 2 3/8'' |
| Cooking zone 1 | |
| Location of 1st heating element | front left |
| Cooking zone 2 | |
| Location of 2nd heating element | center left |
| Power of 2nd heating element (kW) | 3.3 kW |
| Type of 2nd heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 2nd heating element | 185.0 Wh/kg |
| Cooking zone 3 | |
| Location of 3rd heating element | back left |
| Cooking zone 4 | |
| Location of 4th heating element | middle back |
| Cooking zone 5 | |
| Location of 5th heating element | back right |
| Cooking zone 6 | |
| Location of 6th heating element | center right |
| Power of 6th heating element (kW) | 3.3 kW |
| Type of 6th heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 6th heating element | 185.0 Wh/kg |
| Cooking zone 7 | |
| Location of 7th heating element | front right |
| Cooking zone 8 | |
| Location of 8th heating element | front middle / central |
| Cooking zone 9 | |
| Location of 9th heating element | front centre/cent |
| Power of 9th heating element (kW) | 3.3 kW |
| Energy consumption of 9th heating element | 185.0 Wh/kg |
| Safety | |
| Residual heat indicator | Separate |
| Safety device | childproof lock, Key Lock, pan recognition, Power management function, Safety time-switch-off |
| Main on/off switch | Yes |
| Connection | |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Energy source | Electric |
| Power Cord Length | 37'' |
Thermador’s innovative Liberty induction cooktop is designed for greater flexibility when cooking
Features
- Three extra-large Liberty cooking zones allows more space and flexibility in placing larger cookware
- HeatShift feature has three preset heat zones that allows you to change the power level by simply moving the pot across the cooking zone
- MoveMode feature allows easy transfer of settings without having to reset power levels when moving a pot across the cooktop
- Silver mirrored finish creates a stunning and unique design statement for the contemporary kitchen
- Illuminated touch control panel offers intuitively simple selection of 17 power levels and allows for easy cleaning
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | CIT367TMS |
| GTIN14: | 825225941491 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
THERMADOR 36" Masterpiece Liberty Induction Cooktop Silver Mirror Framed CIT367TMS
- SKU-0000025417
- Model #CIT367TMS
MSRP:$5,645.90Save $2,676.05
Mardey's Price: Was $2,969.85
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | CIT367TMS |
| UPC/GTIN | 825225941491 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Silver |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 27 |
| Height | 04 |
| Technical Specifications | |
| Energy source | Electric |
| Type of control | Direct Select 2.0, front |
| Safety device | childproof lock, Key Lock, pan recognition, Power management function, Safety time-switch-off |
| Highlights | 17 power levels, Direct Select 2.0, flexInduction, fryingSensor Plus, powerBoost |
| Energy consumption of hob | 185.0 Wh/kg |
| Construction type | |
| Color of frame | Stainless steel |
| Color of surface | silver, Stainless steel |
| Installation type | Built-in |
| Design - line | Convenience frame |
| Number of electric elements | 0 |
| Number of electric cooking zones | 5 |
| Type of frame | Convenience frame |
| Number of gas burners | 0 |
| Number of halogen elements | 0 |
| Installation Type | Built-in |
| Total number of cooktop burners | 5 |
| Number of radiant elements | 0 |
| Number of electric warming zones | 0 |
| Size and weight | |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 3/8'' + 3 7/8'' x 37'' x 21 1/4'' |
| Net weight (lbs) | 56 lbs |
| Minimum distance from counter front (in) | 2 1/2'' |
| Minimum distance from rear wall (in) | 2 3/8'' |
| Cooking zone 1 | |
| Location of 1st heating element | front left |
| Cooking zone 2 | |
| Location of 2nd heating element | center left |
| Power of 2nd heating element (kW) | 3.3 kW |
| Type of 2nd heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 2nd heating element | 185.0 Wh/kg |
| Cooking zone 3 | |
| Location of 3rd heating element | back left |
| Cooking zone 4 | |
| Location of 4th heating element | middle back |
| Cooking zone 5 | |
| Location of 5th heating element | back right |
| Cooking zone 6 | |
| Location of 6th heating element | center right |
| Power of 6th heating element (kW) | 3.3 kW |
| Type of 6th heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 6th heating element | 185.0 Wh/kg |
| Cooking zone 7 | |
| Location of 7th heating element | front right |
| Cooking zone 8 | |
| Location of 8th heating element | front middle / central |
| Cooking zone 9 | |
| Location of 9th heating element | front centre/cent |
| Power of 9th heating element (kW) | 3.3 kW |
| Energy consumption of 9th heating element | 185.0 Wh/kg |
| Safety | |
| Residual heat indicator | Separate |
| Safety device | childproof lock, Key Lock, pan recognition, Power management function, Safety time-switch-off |
| Main on/off switch | Yes |
| Connection | |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Energy source | Electric |
| Power Cord Length | 37'' |
Thermador’s innovative Liberty induction cooktop is designed for greater flexibility when cooking
Features
- Three extra-large Liberty cooking zones allows more space and flexibility in placing larger cookware
- HeatShift feature has three preset heat zones that allows you to change the power level by simply moving the pot across the cooking zone
- MoveMode feature allows easy transfer of settings without having to reset power levels when moving a pot across the cooktop
- Silver mirrored finish creates a stunning and unique design statement for the contemporary kitchen
- Illuminated touch control panel offers intuitively simple selection of 17 power levels and allows for easy cleaning
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | CIT367TMS |
| GTIN14: | 825225941491 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |











