| General | |
| Installation Type | Built-under |
| Size | 30 Inch |
| Venting | Recirculated |
| Material | Stainless steel |
| Filter Types | Mesh |
| Heat Lamp | 0 |
| Speed Settings | 4 Fan Speeds |
| Size and weight | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 11'' x 29 15/16" x 23 1/8'' |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) | 279 MM x 760.0 x 587.0 |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 26 9/16" x 33 1/8" x 14 9/16" |
| Product packaging dimensions (HxWxD) | 675 x 370 x 841 |
| Required Distance Above Cooktop/Ranges | 30''/30'' |
| Damper | Yes |
| Comfort | |
| Clean Filter Reminders | Yes |
| Delay Shut Off Modes | Yes |
| Boost Speed | No |
| Remote Control | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Light | |
| Light Type | Low consumption |
| Number of Lights | 2 |
| Total Luminance | 150 |
| Color Temperature | Cold White (4.000 K) |
| Heat Lamps | No |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | Yes |
| Home Connect® Features | Remote Monitoring and Control |
| Cooktop Hood Sync | No |
Thermador®
Image Features

Wi-Fi Enabled for a fully connected experience
Wi-Fi Enabled allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

Hood Sync when paired with Freedom(R) & Liberty(R) cooktops
Communication is key-so the Freedom(R) and Liberty(R) Induction cooktops and matching ventilation hood have been designed to do just that. The cooktop and hood can communicate with one another to synchronize turning on task lighting and ventilation automatically when the cooktop is in use. Hood Sync between ventilation and cooktops is available only on Thermador Freedom(R) and Liberty(R) cooktops that feature Home Connect.

Sleek under cabinet wall hood
Featuring a sleek, slim design that seamlessly incorporates withsurrounding cabinetry.

Be reminded when you need to clean your grease filter
The filter button will illuminate when dishwasher safe grease filter needs to be cleaned to ensure optimal performance.

4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants.
Features
- Noise Control Technology
- Noise Control Technology utilizes insulation that reduces noise up to 35% compared to hoods without it - so you can focus on entertaining.
- Wi-Fi Enabled for a fully connected experience
- Wi-Fi Enabled allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.
- Delay Shut Off & Automatic Mode
- Delay Shut Off & Automatic Mode features an Automatic Mode, that adjusts the fan speed according to your cooking style, as well as Delay Shut Off, which runs the hood 10 minutes after you are done cooking to remove any lingering odors.
- Beautiful illumination with LED Lighting
- LED Lighting highlights your meal from first course to last with multi-level vivid LED Lighting.
- Electronic Touch Control Panel
- Sleek Electronic Touch Control Panel provides convenient control that is easy-to-use and easy-to-clean.
- Sleek under cabinet wall hood
- Featuring a sleek, slim design that seamlessly incorporates with surrounding cabinetry.
- Hood Sync
- Freedom and Liberty Induction cooktops and matching ventilation hood can communicate to synchronize turning on task lighting and ventilation automatically when in use. Hood Sync between ventilation and cooktops is available only on Thermador Freedom and Liberty cooktops with Home Connect.
- Grease filter reminder
- The filter button will illuminate when dishwasher safe grease filter needs to be cleaned to ensure optimal performance.
- 4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
- Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | HMWB30WS |
| GTIN14: | 825225935773 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Thermador 600 CFM 30-Inch Under Cabinet Range Hood Stainless Steel - HMWB30WS
- SKU-0000030286
- Model #HMWB30WS
| Condition | Used |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Light Blemishes | Two Minor Holes on Both sides From previous Installation |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | HMWB30WS |
| UPC/GTIN | 825225935773 |
| Capacity | 600.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 1/8 |
| Width | 29 61/64 |
| Height | 15 3/4 |
| General | |
| Installation Type | Built-under |
| Size | 30 Inch |
| Venting | Recirculated |
| Material | Stainless steel |
| Filter Types | Mesh |
| Heat Lamp | 0 |
| Speed Settings | 4 Fan Speeds |
| Size and weight | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 11'' x 29 15/16" x 23 1/8'' |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) | 279 MM x 760.0 x 587.0 |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 26 9/16" x 33 1/8" x 14 9/16" |
| Product packaging dimensions (HxWxD) | 675 x 370 x 841 |
| Required Distance Above Cooktop/Ranges | 30''/30'' |
| Damper | Yes |
| Comfort | |
| Clean Filter Reminders | Yes |
| Delay Shut Off Modes | Yes |
| Boost Speed | No |
| Remote Control | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Light | |
| Light Type | Low consumption |
| Number of Lights | 2 |
| Total Luminance | 150 |
| Color Temperature | Cold White (4.000 K) |
| Heat Lamps | No |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | Yes |
| Home Connect® Features | Remote Monitoring and Control |
| Cooktop Hood Sync | No |
Thermador®
Image Features

Wi-Fi Enabled for a fully connected experience
Wi-Fi Enabled allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

Hood Sync when paired with Freedom(R) & Liberty(R) cooktops
Communication is key-so the Freedom(R) and Liberty(R) Induction cooktops and matching ventilation hood have been designed to do just that. The cooktop and hood can communicate with one another to synchronize turning on task lighting and ventilation automatically when the cooktop is in use. Hood Sync between ventilation and cooktops is available only on Thermador Freedom(R) and Liberty(R) cooktops that feature Home Connect.

Sleek under cabinet wall hood
Featuring a sleek, slim design that seamlessly incorporates withsurrounding cabinetry.

Be reminded when you need to clean your grease filter
The filter button will illuminate when dishwasher safe grease filter needs to be cleaned to ensure optimal performance.

4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants.
Features
- Noise Control Technology
- Noise Control Technology utilizes insulation that reduces noise up to 35% compared to hoods without it - so you can focus on entertaining.
- Wi-Fi Enabled for a fully connected experience
- Wi-Fi Enabled allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.
- Delay Shut Off & Automatic Mode
- Delay Shut Off & Automatic Mode features an Automatic Mode, that adjusts the fan speed according to your cooking style, as well as Delay Shut Off, which runs the hood 10 minutes after you are done cooking to remove any lingering odors.
- Beautiful illumination with LED Lighting
- LED Lighting highlights your meal from first course to last with multi-level vivid LED Lighting.
- Electronic Touch Control Panel
- Sleek Electronic Touch Control Panel provides convenient control that is easy-to-use and easy-to-clean.
- Sleek under cabinet wall hood
- Featuring a sleek, slim design that seamlessly incorporates with surrounding cabinetry.
- Hood Sync
- Freedom and Liberty Induction cooktops and matching ventilation hood can communicate to synchronize turning on task lighting and ventilation automatically when in use. Hood Sync between ventilation and cooktops is available only on Thermador Freedom and Liberty cooktops with Home Connect.
- Grease filter reminder
- The filter button will illuminate when dishwasher safe grease filter needs to be cleaned to ensure optimal performance.
- 4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
- Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | HMWB30WS |
| GTIN14: | 825225935773 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |





















