Part Number: T42BT120NS
GTIN14: 825225966319
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
THERMADOR Freedom Built In French Door Bottom Freezer Professional Stainless Steel T42BT120NS
  • SKU-0000031320
  • Model #T42BT120NS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade B
Product SourceFormer Display Model
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand THERMADOR
CategoryKitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
Model Number T42BT120NS
UPC/GTIN 825225966319
Capacity 23.1000
Color Stainless Steel
Depth 24 3/4
Width 41 1/4
Height 83 9/16
General
ColorStainless Steel
Color / Material housingGrey
Panel ReadyPossible and included
ENERGY STAR®Yes
Total Unit Gross Capacity - AHAM23.1
Refrigerator Gross Capacity15.3
Freezer Gross Capacity7.8
Size and weight
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)83 9/16" x 41 1/4" x 24 3/4"
Dimensions2123x1048x627
Required Cutout Size (HxWxD) (in)84" x 41 1/2" - 42" x 24"
Required cutout size (HxWxD)2134x1067x610
Gross Weight790.000
Gross weight358.5
Power Cord Length118"