| General | |
| Color / Material housing | White |
| Door Hinge | Right Reversible |
| Panel Ready | No, only as accessory |
| ENERGY STAR® | Yes |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 16.8 |
| Total unit gross capacity - AHAM | 475 |
| Size and weight | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 83 3/4" x 29 3/4" x 24" |
| Dimensions | 2125x756x608 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 84" x 30" x 25" |
| Required cutout size (HxWxD) | 2134x762x610 |
| Gross Weight | 399.000 |
| Gross weight | 181.2 |
| Power Cord Length | 118" |
| Power cord length | 300.0 |
| Comfort | |
| SuperCool | Yes |
Thermador®
Image Features

Custom Panel Ready for seamless integration
Custom Panel Ready with front paneling that matches your kitchen s custom cabinetry for complete integration.

Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Wi-Fi Enabled Refrigeration allows for remote temperature control, notifications when the door is left open via Home Connect(R) app, and works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

LED Theater Lighting
The theater-style, diffused lighting ensures visibility while limiting hot spots. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column.

Open door assist allows the option for a handle-less design
With the flexibility to either push or pull to open, open door assist uses Auto Door Opening technology to open the door with a push, adding a luxurious touch and the option for a sleek, handle-less design. SoftClose(R) doors provide a quiet luxurious experience each time you open or close the door.

Freedom(R) Hinge enables true flush design
The Freedom(R) Hinge can be installed fully-flush, allowing for custom panels to match the surrounding cabinetry for completely seamless integration.

Energy Star Certified
Comes with an Energy-Star Certification.

Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Features
- ThermaFresh(R) system keeps your produce fresh
- The ThermaFresh system is equipped with advanced and improved cooling technology for humidity control and temperature management.
- Star-K certified
- This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays."
- All-Leg Leveling for quicker installation
- All-leg leveling allows for quicker and faster installation."
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T30IR905SP |
| GTIN14: | 825225960355 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Thermador 30-Inch Built-In Panel Ready Column Refrigerator 16.8 Cu. Ft. - T30IR905SP
- SKU-0000031326
- Model #T30IR905SP
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Missing Toe Plate | Light Signs Of Use | Overall Excellent Condition | Installation Hardware & Accessories Not Included |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | T30IR905SP |
| UPC/GTIN | 825225960355 |
| Capacity | 16.8000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 24 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 83 3/4 |
| General | |
| Color / Material housing | White |
| Door Hinge | Right Reversible |
| Panel Ready | No, only as accessory |
| ENERGY STAR® | Yes |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 16.8 |
| Total unit gross capacity - AHAM | 475 |
| Size and weight | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 83 3/4" x 29 3/4" x 24" |
| Dimensions | 2125x756x608 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 84" x 30" x 25" |
| Required cutout size (HxWxD) | 2134x762x610 |
| Gross Weight | 399.000 |
| Gross weight | 181.2 |
| Power Cord Length | 118" |
| Power cord length | 300.0 |
| Comfort | |
| SuperCool | Yes |
Thermador®
Image Features

Custom Panel Ready for seamless integration
Custom Panel Ready with front paneling that matches your kitchen s custom cabinetry for complete integration.

Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Wi-Fi Enabled Refrigeration allows for remote temperature control, notifications when the door is left open via Home Connect(R) app, and works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

LED Theater Lighting
The theater-style, diffused lighting ensures visibility while limiting hot spots. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column.

Open door assist allows the option for a handle-less design
With the flexibility to either push or pull to open, open door assist uses Auto Door Opening technology to open the door with a push, adding a luxurious touch and the option for a sleek, handle-less design. SoftClose(R) doors provide a quiet luxurious experience each time you open or close the door.

Freedom(R) Hinge enables true flush design
The Freedom(R) Hinge can be installed fully-flush, allowing for custom panels to match the surrounding cabinetry for completely seamless integration.

Energy Star Certified
Comes with an Energy-Star Certification.

Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Features
- ThermaFresh(R) system keeps your produce fresh
- The ThermaFresh system is equipped with advanced and improved cooling technology for humidity control and temperature management.
- Star-K certified
- This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays."
- All-Leg Leveling for quicker installation
- All-leg leveling allows for quicker and faster installation."
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T30IR905SP |
| GTIN14: | 825225960355 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |























