feature-3
Open door assist allows the option for a handle-less design
feature-4
Freedom(R) Hinge enables true flush design
feature-5
Energy Star Certified
Comes with an Energy-Star Certification.
feature-6
Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Features
  • ThermaFresh(R) system keeps your produce fresh
  • Star-K certified
  • All-Leg Leveling for quicker installation
  • All-leg leveling allows for quicker and faster installation."
Item Attributes
Brand Code: THERMADOR
Part Number: T30IR905SP
GTIN14: 825225960355
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
  • SKU-0000031326
  • Model #T30IR905SP
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade B
Product SourceFormer Display Model
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand THERMADOR
CategoryKitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
Model Number T30IR905SP
UPC/GTIN 825225960355
Capacity 16.8000
Color Custom Panel Ready
Depth 24
Width 29 3/4
Height 83 3/4
General
Color / Material housingWhite
Door HingeRight Reversible
Panel ReadyNo, only as accessory
ENERGY STAR®Yes
Total Unit Gross Capacity - AHAM16.8
Total unit gross capacity - AHAM475
Size and weight
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in)83 3/4" x 29 3/4" x 24"
Dimensions2125x756x608
Required Cutout Size (HxWxD) (in)84" x 30" x 25"
Required cutout size (HxWxD)2134x762x610
Gross Weight399.000
Gross weight181.2
Power Cord Length118"