| General | |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Color | Stainless Steel |
| Number of Cooking Modes | 16 |
| Cooking Modes | Air Fry, Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Roast, Dehydrate, Keep Warm, Max Broil, Max Convection Broil, Pizza, Proof, Roast, R tisserie, Slow Roast, Speed Convection, True Convection |
| Cooking Modes Second Cavity | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Roast, Dehydrate, Keep Warm, Pizza, Proof, Roast, Speed Convection, True Convection |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Cleaning System | Self Clean |
| Door Hinge | Drop Down Door |
| Usable volume (of cavity) - cavity 2 | 126 l |
| Safety | door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included Accessories | 1 x oven racks /upper, 1 x oven racks /lower, 1 x temperature probe /upper, 4 x telescopic rack, 1 x Broiler pan |
| Size and weight | |
| Dimensions | 1324x755x622 mm |
| Minimum height for installation | 1,270 mm |
| Maximum height for installation | 1,308 mm |
| Maximum width for installation | 724 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net Weight | 138.3 kg |
| Technical details | |
| Plug type | fixed connection, no plug |
| Power cord length | 152.4 cm |
| Volts | 240/208 V |
| Watts | 9,200 W |
| Amps | 40 A |
| Included User Manuals | [EN] |
| Comfort | |
| Fast Pre-Heat | Yes |
| Pizza Setting | Yes |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | Yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control |
Double Oven features two True Convection Ovens
Image Features

Cook precisely with the Multi-Point Temperature Meat Probe
Use the Multi-point Temperature Meat Probe to measure the temperature of your dish from three different points in real time for added precision and consistency. All you have to do is insert the probe while cooking.

Connect to your Oven with Home Connect(R)
This appliance is Wi-Fi Enabled, and allows for remote preheating and monitoring via the Home Connect(R) app, smartwatch and other smart home devices and services like Amazon Alexa for hands-free voice control.

One of the largest oven capacities in its class with 4.5 cu. ft.
Offering a capacity of 4.5 cubic feet of cooking space, 30" Thermador Ovens are one of the largest in their class*, capable of handling dinner parties large and small. *According to AHAM Standard

Cook up to 12 pounds on the Rotisserie
Heavy-duty, removable rotisserie, cooks up to 12-pound roasts and poultry evenly on all sides. Following your meal, simply place the rotisserie in the dishwasher.

Maxbroil(R) for even broiling features 4,800 Watts
Maxbroil(R) is an exclusive option perfect or cooking thin, tender cuts of meat, poultry and fish. Featuring 4,800 Watts and 12-pass broil elements enabling you to broil large dishes evenly.

Save time with Fast Pre-Heat
Use the Fast Pre-Heat option to quickly heat your oven when you are in a hurry. Available for Bake, Convection Bake, Roast, Convection Roast and True Convection modes.

Prevent slamming with SoftClose(R) Hinges
This SoftClose(R) Door prevents you from slamming the oven door with these ultra smooth hinges.

Cook in Less Time with Speed Convection
Reduce cooking times for frozen foods with the Speed Convection system, providing even cooking in less time. No preheat needed.

Theater Lighting
Theater Lighting dims on and off each time you open and close the oven door, bringing light to your culinary masterpiece.

Star-K Sabbath Compliant
This appliance is Star-K certified and has a Sabbath mode that enables those of particular faiths to use their ovens on the Sabbath and holidays.
Features
- ensures interior walls and rack supports become clean, thanks to the leading self-cleaning cycle on the market.
- Convection oven with a third element, adds greater efficiency to your convection baking to cook mulitple levels of sheet pans evenly.
- glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.
- combines with stainless steel for a luxurious look and finish.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | MED302WS |
| GTIN14: | 825225936855 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
THERMADOR Double Wall Oven 30 MED302WS
- SKU-0000041137
- Model #MED302WS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | May Be Missing Installation Hardware & Accessories | No Visible Imperfections | Great Savings |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | MED302WS |
| UPC/GTIN | 825225936855 |
| Capacity | 4.5000 |
| Depth | 24 13/32 |
| Width | 29 47/64 |
| Height | 52 1/8 |
| General | |
| Are some hobs controls integrated? | No |
| Color | Stainless Steel |
| Number of Cooking Modes | 16 |
| Cooking Modes | Air Fry, Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Roast, Dehydrate, Keep Warm, Max Broil, Max Convection Broil, Pizza, Proof, Roast, R tisserie, Slow Roast, Speed Convection, True Convection |
| Cooking Modes Second Cavity | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Roast, Dehydrate, Keep Warm, Pizza, Proof, Roast, Speed Convection, True Convection |
| Range of temperature (°C) | 38-288 °C |
| Added steam | No |
| Cleaning System | Self Clean |
| Door Hinge | Drop Down Door |
| Usable volume (of cavity) - cavity 2 | 126 l |
| Safety | door lock electronical, Safety switch-off func oven |
| Included Accessories | 1 x oven racks /upper, 1 x oven racks /lower, 1 x temperature probe /upper, 4 x telescopic rack, 1 x Broiler pan |
| Size and weight | |
| Dimensions | 1324x755x622 mm |
| Minimum height for installation | 1,270 mm |
| Maximum height for installation | 1,308 mm |
| Maximum width for installation | 724 mm |
| Depth for installation | 597 mm |
| Net Weight | 138.3 kg |
| Technical details | |
| Plug type | fixed connection, no plug |
| Power cord length | 152.4 cm |
| Volts | 240/208 V |
| Watts | 9,200 W |
| Amps | 40 A |
| Included User Manuals | [EN] |
| Comfort | |
| Fast Pre-Heat | Yes |
| Pizza Setting | Yes |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | Yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control |
Double Oven features two True Convection Ovens
Image Features

Cook precisely with the Multi-Point Temperature Meat Probe
Use the Multi-point Temperature Meat Probe to measure the temperature of your dish from three different points in real time for added precision and consistency. All you have to do is insert the probe while cooking.

Connect to your Oven with Home Connect(R)
This appliance is Wi-Fi Enabled, and allows for remote preheating and monitoring via the Home Connect(R) app, smartwatch and other smart home devices and services like Amazon Alexa for hands-free voice control.

One of the largest oven capacities in its class with 4.5 cu. ft.
Offering a capacity of 4.5 cubic feet of cooking space, 30" Thermador Ovens are one of the largest in their class*, capable of handling dinner parties large and small. *According to AHAM Standard

Cook up to 12 pounds on the Rotisserie
Heavy-duty, removable rotisserie, cooks up to 12-pound roasts and poultry evenly on all sides. Following your meal, simply place the rotisserie in the dishwasher.

Maxbroil(R) for even broiling features 4,800 Watts
Maxbroil(R) is an exclusive option perfect or cooking thin, tender cuts of meat, poultry and fish. Featuring 4,800 Watts and 12-pass broil elements enabling you to broil large dishes evenly.

Save time with Fast Pre-Heat
Use the Fast Pre-Heat option to quickly heat your oven when you are in a hurry. Available for Bake, Convection Bake, Roast, Convection Roast and True Convection modes.

Prevent slamming with SoftClose(R) Hinges
This SoftClose(R) Door prevents you from slamming the oven door with these ultra smooth hinges.

Cook in Less Time with Speed Convection
Reduce cooking times for frozen foods with the Speed Convection system, providing even cooking in less time. No preheat needed.

Theater Lighting
Theater Lighting dims on and off each time you open and close the oven door, bringing light to your culinary masterpiece.

Star-K Sabbath Compliant
This appliance is Star-K certified and has a Sabbath mode that enables those of particular faiths to use their ovens on the Sabbath and holidays.
Features
- ensures interior walls and rack supports become clean, thanks to the leading self-cleaning cycle on the market.
- Convection oven with a third element, adds greater efficiency to your convection baking to cook mulitple levels of sheet pans evenly.
- glides smoothly on ball bearings, allowing them to extend for safe, easy access while supporting the heaviest dishes.
- combines with stainless steel for a luxurious look and finish.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | MED302WS |
| GTIN14: | 825225936855 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |

























