| General | |
| Door Hinge | Left reversible |
| Panel Ready | No, only as accessory |
| Hinge Type | Softclose® Flat Hinge |
| Color / Material housing | White |
| ENERGY STAR® | Yes |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 8.6 |
| Total unit gross capacity - AHAM | 243 |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system, 1 x connection set, 1 x Ice storage container, small |
| Size and weight | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 83 3/4 " x 17 3/4" x 24" |
| Dimensions | 2125x451x608 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 84" x 18" x 25_IN |
| Required cutout size (HxWxD) | 2134.0 x 457.0 x 610.0 |
| Gross Weight | 303.000 |
| Gross weight | 137.5 |
| Power Cord Length | 118" |
| Power cord length | 300.0 |
| Comfort | |
| Water Filter | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Storage Capacity | 6 |
| Ice Production Per 24 Hours | 3 |
| SuperFreeze® | Yes |
| Door Open Indicator | Yes |
| EcoMode | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | Yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control |
Thermador®
Image Features

Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Wi-Fi Enabled Refrigeration allows for remote temperature control, notifications when the door is left open via Home Connect(R) app, and works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

LED Theater Lighting
The theater-style, diffused lighting ensures visibility while limiting hot spots. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column.

Custom Panel Ready for seamless integration
Custom Panel Ready with front paneling that matches your kitchen s custom cabinetry for complete integration.

Diamond Shaped Ice for elevated beverages
An eye-catching addition to any party, Thermador Diamond Ice features a unique shape that keeps drinks cold. Use Diamond Ice in your favorite craft cocktails to make a lasting impression made with a filtered automatic ice maker.

Full Width Ice Drawer for large gatherings
Full-width ice drawers have the capacity to hold more ice to help prepare for larger gatherings.

Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Features
- Evenly Distributes Cold Air Throughout Thermador Refrigerators \u0026 Freezers.
- Easily Control Lighting, and Settings, Such as an Individual Temperature Control.
- Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Drawers.
- Brings Food To Its Ideal Preservation Temperature After Placing It In the Freezer When You Need Items To Get Cooler, Faster.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T18IF905SP |
| GTIN14: | 825225960430 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
THERMADOR 18" Panel Ready Built In Smart Freezer Column With 8.6 Cu. Ft. Capacity T18IF905SP
- SKU-0000031327
- Model #T18IF905SP
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Interior Blemishes | Toe Plate Not Included |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | T18IF905SP |
| UPC/GTIN | 825225960430 |
| Capacity | 8.6000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 24 |
| Width | 17 3/4 |
| Height | 83 43/64 |
| General | |
| Door Hinge | Left reversible |
| Panel Ready | No, only as accessory |
| Hinge Type | Softclose® Flat Hinge |
| Color / Material housing | White |
| ENERGY STAR® | Yes |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 8.6 |
| Total unit gross capacity - AHAM | 243 |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system, 1 x connection set, 1 x Ice storage container, small |
| Size and weight | |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 83 3/4 " x 17 3/4" x 24" |
| Dimensions | 2125x451x608 |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 84" x 18" x 25_IN |
| Required cutout size (HxWxD) | 2134.0 x 457.0 x 610.0 |
| Gross Weight | 303.000 |
| Gross weight | 137.5 |
| Power Cord Length | 118" |
| Power cord length | 300.0 |
| Comfort | |
| Water Filter | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Storage Capacity | 6 |
| Ice Production Per 24 Hours | 3 |
| SuperFreeze® | Yes |
| Door Open Indicator | Yes |
| EcoMode | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Connectivity | |
| Home Connect® WiFi-enabled | Yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control |
Thermador®
Image Features

Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Wi-Fi Enabled Refrigeration allows for remote temperature control, notifications when the door is left open via Home Connect(R) app, and works with smart home devices and services like Amazon Alexa.

LED Theater Lighting
The theater-style, diffused lighting ensures visibility while limiting hot spots. Model shown in image is T30IR905SP Fresh Food Column.

Custom Panel Ready for seamless integration
Custom Panel Ready with front paneling that matches your kitchen s custom cabinetry for complete integration.

Diamond Shaped Ice for elevated beverages
An eye-catching addition to any party, Thermador Diamond Ice features a unique shape that keeps drinks cold. Use Diamond Ice in your favorite craft cocktails to make a lasting impression made with a filtered automatic ice maker.

Full Width Ice Drawer for large gatherings
Full-width ice drawers have the capacity to hold more ice to help prepare for larger gatherings.

Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Features
- Evenly Distributes Cold Air Throughout Thermador Refrigerators \u0026 Freezers.
- Easily Control Lighting, and Settings, Such as an Individual Temperature Control.
- Offer an Ultra-smooth Glide When You Open or Close the Drawers.
- Brings Food To Its Ideal Preservation Temperature After Placing It In the Freezer When You Need Items To Get Cooler, Faster.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | T18IF905SP |
| GTIN14: | 825225960430 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |





















