| Technical Specifications | |
| Width of the product (mm) | 594 mm |
| Height of the product (mm) | 454 mm |
| Cooking mode | Hot Air, Hot air + steam, Steam 100% |
| TFT-Touchdisplay Plus | No |
| TFT-Touchdisplay | No |
| TFT-Display | No |
| Highlights | automatic programmes, cavity illumination, Child-proof Lock |
| Energy consumption convection (kWh) | 0.60 kWh |
| Adjustable temperatures (°C) | 35 - 100 °C |
| Door opening | Drop down |
This Masterpiece(R) Oven offers Steam, True Convection and Steam and Convection combination cooking modes
Features
- Easy Cook(R): automatically sets temp and humidity for perfect results
- Steam and Convection: moist on the inside, perfectly browned outside
- Steam Clean assist function keeps the oven spotless
- Enjoy the ease of Thawing, Proof, Keep Warm and Reheating
- Child safety lock
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | MES301HS |
| GTIN14: | 825225887140 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
THERMADOR Masterpiece Steam And Convection Oven MES301HS
- SKU-0000040555
- Model #MES301HS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Discontinued Former Display Model | Great Savings | Minor Surface Blemishes |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | MES301HS |
| UPC/GTIN | 825225887140 |
| Capacity | 1.4000 |
| Color | Stainless Steel / Black |
| Depth | 21 5/8 |
| Width | 23 3/8 |
| Height | 17 7/8 |
| Technical Specifications | |
| Width of the product (mm) | 594 mm |
| Height of the product (mm) | 454 mm |
| Cooking mode | Hot Air, Hot air + steam, Steam 100% |
| TFT-Touchdisplay Plus | No |
| TFT-Touchdisplay | No |
| TFT-Display | No |
| Highlights | automatic programmes, cavity illumination, Child-proof Lock |
| Energy consumption convection (kWh) | 0.60 kWh |
| Adjustable temperatures (°C) | 35 - 100 °C |
| Door opening | Drop down |
This Masterpiece(R) Oven offers Steam, True Convection and Steam and Convection combination cooking modes
Features
- Easy Cook(R): automatically sets temp and humidity for perfect results
- Steam and Convection: moist on the inside, perfectly browned outside
- Steam Clean assist function keeps the oven spotless
- Enjoy the ease of Thawing, Proof, Keep Warm and Reheating
- Child safety lock
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | MES301HS |
| GTIN14: | 825225887140 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |










