| Specifications | |
| General | |
| Material Number | MU30WSU |
| Brand Name | Thermador |
| Category | Over-the-Range Microwaves |
| Product Name | Over-The-Range Microwave, 30'', Door Hinge: left, Stainless steel |
| Upc | 825225955443 |
| Installation | Built-in |
| Built-In / Free-Standing | Built-in |
| Ada Compliant | No |
| Cavity Capacity (Cu Ft) | 2.1 |
| Number Of Power Levels | 10 |
| Technical Specifications | |
| Connection Rating (W) | 1550 |
| Fuse Protection (A) | 15 |
| Type Of Electrical Connection | 1 phase |
| Voltage (V) | 120 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Design | |
| Active Clean | No |
| Added Steam | No |
| Camera | No |
| Display Concept | LED/LCD |
| Door Concept | Left-hand |
| Door Opening | Handle |
| Heating Method Hot Air | No |
| Meat Probe | No |
| Sensors | Not applicable |
| Soft Close Door | No |
| Type Of Control | Electronic |
| Convenience | |
| Timer | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Display Concept | LED/LCD |
| Connectivity | |
| Connected Appliances With Home Connect | No |
| Size And Weight | |
| Appliance Dimensions (H X W X D) (In) | 17 1/8" x 29 7/8'' x 15 7/8" |
| Gross Weight (Lbs) | 70 |
| Net Weight (Lbs) | 62 |
| Required Cutout/Niche Size For Installation (In) | 30'' x 30'' x 12"-12 7/8'' |
| Turntable Diameter (In) | 14 3/16" |
| Power Cord Length | 40" |
| Installation | |
| Plug Type | 120V-3 prong |
30 Inch Over-the-Range Microwave with 2.1 cu. ft. Capacity
Sensor Cooking allows you to cook foods without selecting cooking times and power levels. The microwave oven automatically determines the required cooking time for each food item. Get exceptional cooking speed and heating performance with 1,100 watts of power. A two-level cooking rack accommodates large, oblong dishes while the triple distribution disk provides improved distribution of microwave energy for more even cooking. The four-speed, 385 CFM ventilation system efficiently captures smoke, steam, grease, and odors from the range or cooktop below.
Image Features

Sensor Cook automatically determines cooking time & power
With the Sensor Cook mode the microwave automatically determines cooking time and power levels. Sensor cook programs include Baked Potato, Sweet Potato, Fresh Vegetables, Frozen Vegetables, Ground Meat, Fish/Seafood, Brown Rice, White Rice and Frozen Entr(eback)es. Sensor Reheat mode allows you to reheat dinner plates or casseroles for your convenience.

10 Microwave Programs from melting butter to softening ice cream
Microwave Programs include Auto Defrost, Popcorn, Beverage, Keep Warm and more modes. With 10 Power Levels to meet you needs from boiling water, reheating food to softening butter.

Two level cooking rack
Two level cooking rack accommodates large and oblong dishes. 2.1 cu. ft. capacity.

Triple Distribution Turntable Disk
Triple distribution turntable disk provides improved distribution of microwave energy for more even cooking.

Built-in Ventilation System
Ventilation system is built-in and captures smoke, steam, grease and odors from the range or cooktop below with a 385 CFM ventilation system.
Features
- Sensor Cook automatically determines cooking time & power - Take the guesswork out of cooking with this special sensor mode that controls humidity and automatically adjusts the cooking level and time.
- Microwave Programs - Microwave Programs include Auto Defrost, Popcorn, Beverage, Keep Warm and more modes. With 10 Power Levels to meet you needs from boiling water, reheating food to softening butter.
- Large Capacity Over the Range Microwave - Featuring a 2.1 cu. ft. capacity with a 14-3/16" turntable and two level cooking rack to accommodate large, oblong dishes.
- Triple Distribution Turntable Disk - Triple Distribution Turntable Disk provides improved distribution of microwave energy for more even cooking.
- Built-in Ventilation System - Ventilation system is built-in and captures smoke, steam, grease and odors from the range or cooktop below with a 385 CFM ventilation system.
- 1,100 Watts - 1,100 Watts offers exceptional cooking speed and heating performance.
- Spacious 2.1 cu. ft. interior offers space for large dishes - So you can easily prepare meals for the whole family.
- Digital display - Offers a clear view of available settings.
- Electronic controls - Convenient cooking controls make heating up food fast and simple.
- Two-position adjustable metal rack elevates the food - Suitable for preparation of pizza or casserole dishes.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | MU30WSU |
| GTIN14: | 825225955443 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
THERMADOR Over The Range Microwave 30 Door Hinge Left Stainless Steel MU30WSU
- SKU-0000031771
- Model #MU30WSU
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Surface Scratch Front Door | Damage On Rear & Body | Mounting Screws & Bracket Included |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | MU30WSU |
| UPC/GTIN | 825225955443 |
| Capacity | 2.1000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 15 7/8 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 17 1/8 |
| Specifications | |
| General | |
| Material Number | MU30WSU |
| Brand Name | Thermador |
| Category | Over-the-Range Microwaves |
| Product Name | Over-The-Range Microwave, 30'', Door Hinge: left, Stainless steel |
| Upc | 825225955443 |
| Installation | Built-in |
| Built-In / Free-Standing | Built-in |
| Ada Compliant | No |
| Cavity Capacity (Cu Ft) | 2.1 |
| Number Of Power Levels | 10 |
| Technical Specifications | |
| Connection Rating (W) | 1550 |
| Fuse Protection (A) | 15 |
| Type Of Electrical Connection | 1 phase |
| Voltage (V) | 120 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Design | |
| Active Clean | No |
| Added Steam | No |
| Camera | No |
| Display Concept | LED/LCD |
| Door Concept | Left-hand |
| Door Opening | Handle |
| Heating Method Hot Air | No |
| Meat Probe | No |
| Sensors | Not applicable |
| Soft Close Door | No |
| Type Of Control | Electronic |
| Convenience | |
| Timer | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Display Concept | LED/LCD |
| Connectivity | |
| Connected Appliances With Home Connect | No |
| Size And Weight | |
| Appliance Dimensions (H X W X D) (In) | 17 1/8" x 29 7/8'' x 15 7/8" |
| Gross Weight (Lbs) | 70 |
| Net Weight (Lbs) | 62 |
| Required Cutout/Niche Size For Installation (In) | 30'' x 30'' x 12"-12 7/8'' |
| Turntable Diameter (In) | 14 3/16" |
| Power Cord Length | 40" |
| Installation | |
| Plug Type | 120V-3 prong |
30 Inch Over-the-Range Microwave with 2.1 cu. ft. Capacity
Sensor Cooking allows you to cook foods without selecting cooking times and power levels. The microwave oven automatically determines the required cooking time for each food item. Get exceptional cooking speed and heating performance with 1,100 watts of power. A two-level cooking rack accommodates large, oblong dishes while the triple distribution disk provides improved distribution of microwave energy for more even cooking. The four-speed, 385 CFM ventilation system efficiently captures smoke, steam, grease, and odors from the range or cooktop below.
Image Features

Sensor Cook automatically determines cooking time & power
With the Sensor Cook mode the microwave automatically determines cooking time and power levels. Sensor cook programs include Baked Potato, Sweet Potato, Fresh Vegetables, Frozen Vegetables, Ground Meat, Fish/Seafood, Brown Rice, White Rice and Frozen Entr(eback)es. Sensor Reheat mode allows you to reheat dinner plates or casseroles for your convenience.

10 Microwave Programs from melting butter to softening ice cream
Microwave Programs include Auto Defrost, Popcorn, Beverage, Keep Warm and more modes. With 10 Power Levels to meet you needs from boiling water, reheating food to softening butter.

Two level cooking rack
Two level cooking rack accommodates large and oblong dishes. 2.1 cu. ft. capacity.

Triple Distribution Turntable Disk
Triple distribution turntable disk provides improved distribution of microwave energy for more even cooking.

Built-in Ventilation System
Ventilation system is built-in and captures smoke, steam, grease and odors from the range or cooktop below with a 385 CFM ventilation system.
Features
- Sensor Cook automatically determines cooking time & power - Take the guesswork out of cooking with this special sensor mode that controls humidity and automatically adjusts the cooking level and time.
- Microwave Programs - Microwave Programs include Auto Defrost, Popcorn, Beverage, Keep Warm and more modes. With 10 Power Levels to meet you needs from boiling water, reheating food to softening butter.
- Large Capacity Over the Range Microwave - Featuring a 2.1 cu. ft. capacity with a 14-3/16" turntable and two level cooking rack to accommodate large, oblong dishes.
- Triple Distribution Turntable Disk - Triple Distribution Turntable Disk provides improved distribution of microwave energy for more even cooking.
- Built-in Ventilation System - Ventilation system is built-in and captures smoke, steam, grease and odors from the range or cooktop below with a 385 CFM ventilation system.
- 1,100 Watts - 1,100 Watts offers exceptional cooking speed and heating performance.
- Spacious 2.1 cu. ft. interior offers space for large dishes - So you can easily prepare meals for the whole family.
- Digital display - Offers a clear view of available settings.
- Electronic controls - Convenient cooking controls make heating up food fast and simple.
- Two-position adjustable metal rack elevates the food - Suitable for preparation of pizza or casserole dishes.
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | MU30WSU |
| GTIN14: | 825225955443 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |















