| Specifications | |
| General | |
| Material Number | PH36HWS |
| Brand Name | Thermador |
| Category | Wall Mounted Range Hoods |
| Product Name | Professional, Wall Hood, 36'', Stainless steel |
| Upc | 825225931256 |
| Series | Professional |
| Installation | Built-in |
| Built-In / Free-Standing | Built-in |
| Ada Compliant | No |
| Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum) | 280 |
| Technical Specifications | |
| Connection Rating (W) | 1356 |
| Fuse Protection (A) | 15 |
| Voltage (V) | 120 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Design | |
| Clean Filter Reminders | Yes |
| Basic Touch Control | No |
| Color Temperature | Cold white (4.000 K) |
| Grease Filter Material | Washable stainless steel |
| Heat Lamps | No |
| Light Control Type | Continuous |
| Number Of Speed Settings | 4 |
| Operating Mode | Air extraction only |
| Touch Slider | No |
| Type Of Control | Electronic |
| Cleaning | |
| Extremely Quiet - Ecosilence Drive | No |
| Convenience | |
| Number Of Lights | 2 |
| Type Of Lamps Used | Low consumption |
| Connectivity | |
| Connected Appliances With Home Connect | No |
| Size And Weight | |
| Gross Weight (Lbs) | 82 |
| Net Weight (Lbs) | 74 |
| Power Cord Length | 0" |
| Installation | |
| Plug Type | No plug (electrical connection by electrician), fixed connection (electrical connection by electrician) |
| Required Distance Above Cooktop/Ranges | 30''/30'' |
Professional Series wall hoods add bold, distinct flair to your kitchen and are crafted to complete the ultimate cooking system. Equipped with a Powerfully Quiet system that accepts integral, inline, and remote blowers so you can choose the installation that is best and reduce noise while hood is in use. The multi-level LED lights of this Thermador wall hood offer stylish and functional illumination. This hood features commercial-style baffle filters that are durable and designed for heavy-duty high-heat cooking.
Image Features

Be reminded when you need to clean your grease filter
The filter button will illuminate when dishwasher safe grease filter needs to be cleaned to ensure optimal performance.

4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants.

Crafted to complete the ultimate cooking system with Thermador ranges
Pro Harmony(R) wall hoods add bold, distinct flair to your kitchen and are crafted to complete the ultimate cooking system - 24" in depth, a perfect companion to Pro Harmony(R) Ranges and Rangetops.

Commercial-style baffle filters are designed for heavy-duty high heat cooking
Commercial-style baffle filters are durable and designed for heavy-duty high-heat cooking. The filtration system uses interlocking baffles that effectively and efficiently captures grease and collects within the canopy grease tray preventing it from falling onto your stove, cabinet, and food.
Features
- 4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
- Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants."
- Crafted to complete the ultimate cooking system with Thermador ranges
- Pro Harmony(R) wall hoods add bold, distinct flair to your kitchen and are crafted to complete the ultimate cooking system - 24\\" in depth, a perfect companion to Pro Harmony(R) Ranges and Rangetops."
- Commercial-style baffle filters are designed for heavy-duty high heat cooking
- Commercial-style baffle filters are durable and designed for heavy-duty high-heat cooking. The filtration system uses interlocking baffles that effectively and efficiently captures grease and collects within the canopy grease tray preventing it from falling onto your stove, cabinet, and food."
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | PH36HWS |
| GTIN14: | 825225931256 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Thermador 600 CFM 36-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - PH36HWS
- SKU-0000039383
- Model #PH36HWS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | May Exhibit Signs Of Handling | Surface Scratches | Blower Sold Separately | Baffles Included |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | THERMADOR |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | PH36HWS |
| UPC/GTIN | 825225931256 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 24 |
| Width | 35 61/64 |
| Height | 18 |
| Specifications | |
| General | |
| Material Number | PH36HWS |
| Brand Name | Thermador |
| Category | Wall Mounted Range Hoods |
| Product Name | Professional, Wall Hood, 36'', Stainless steel |
| Upc | 825225931256 |
| Series | Professional |
| Installation | Built-in |
| Built-In / Free-Standing | Built-in |
| Ada Compliant | No |
| Total Annual Energy Consumption (Kwh/Annum) | 280 |
| Technical Specifications | |
| Connection Rating (W) | 1356 |
| Fuse Protection (A) | 15 |
| Voltage (V) | 120 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Design | |
| Clean Filter Reminders | Yes |
| Basic Touch Control | No |
| Color Temperature | Cold white (4.000 K) |
| Grease Filter Material | Washable stainless steel |
| Heat Lamps | No |
| Light Control Type | Continuous |
| Number Of Speed Settings | 4 |
| Operating Mode | Air extraction only |
| Touch Slider | No |
| Type Of Control | Electronic |
| Cleaning | |
| Extremely Quiet - Ecosilence Drive | No |
| Convenience | |
| Number Of Lights | 2 |
| Type Of Lamps Used | Low consumption |
| Connectivity | |
| Connected Appliances With Home Connect | No |
| Size And Weight | |
| Gross Weight (Lbs) | 82 |
| Net Weight (Lbs) | 74 |
| Power Cord Length | 0" |
| Installation | |
| Plug Type | No plug (electrical connection by electrician), fixed connection (electrical connection by electrician) |
| Required Distance Above Cooktop/Ranges | 30''/30'' |
Professional Series wall hoods add bold, distinct flair to your kitchen and are crafted to complete the ultimate cooking system. Equipped with a Powerfully Quiet system that accepts integral, inline, and remote blowers so you can choose the installation that is best and reduce noise while hood is in use. The multi-level LED lights of this Thermador wall hood offer stylish and functional illumination. This hood features commercial-style baffle filters that are durable and designed for heavy-duty high-heat cooking.
Image Features

Be reminded when you need to clean your grease filter
The filter button will illuminate when dishwasher safe grease filter needs to be cleaned to ensure optimal performance.

4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants.

Crafted to complete the ultimate cooking system with Thermador ranges
Pro Harmony(R) wall hoods add bold, distinct flair to your kitchen and are crafted to complete the ultimate cooking system - 24" in depth, a perfect companion to Pro Harmony(R) Ranges and Rangetops.

Commercial-style baffle filters are designed for heavy-duty high heat cooking
Commercial-style baffle filters are durable and designed for heavy-duty high-heat cooking. The filtration system uses interlocking baffles that effectively and efficiently captures grease and collects within the canopy grease tray preventing it from falling onto your stove, cabinet, and food.
Features
- 4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
- Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants."
- Crafted to complete the ultimate cooking system with Thermador ranges
- Pro Harmony(R) wall hoods add bold, distinct flair to your kitchen and are crafted to complete the ultimate cooking system - 24\\" in depth, a perfect companion to Pro Harmony(R) Ranges and Rangetops."
- Commercial-style baffle filters are designed for heavy-duty high heat cooking
- Commercial-style baffle filters are durable and designed for heavy-duty high-heat cooking. The filtration system uses interlocking baffles that effectively and efficiently captures grease and collects within the canopy grease tray preventing it from falling onto your stove, cabinet, and food."
Item Attributes
| Brand Code: | THERMADOR |
|---|---|
| Part Number: | PH36HWS |
| GTIN14: | 825225931256 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |











