| Amps: Running | TBD |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Refrigerant Type | R600a |
For over 50 years, U-Line Crescent Ice Makers have been the first choice for owners of marine craft from yachts to boats. Our compact 14″ Marine Crescent Ice Maker provides unsurpassed performance, delivering up to 23 lbs. of ice per day and a storage capacity of 12 lbs. of ice. This Crescent Ice Machine is available with a black, white, or stainless steel door finish. No drain required.
Features
- Makes crescent shaped cubes approx. 1 2" W x 3 4" H x 2 1 4" L
- Produces up to 25 lbs of crescent ice per day
- Stores 12 lb of ice
- On / off switch
- White interior
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- No drain required
- 230V models available. See u-line.com for details.
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UMCR114BC02A |
| GTIN14: | 833790059268 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
U-LINE 15-Inch Undercounter Icemaker Black - UMCR114-BC02A
- SKU-0000038607
- Model #UMCR114BC02A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Marine Crescent Ice | Integrated Ice Machine |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | UMCR114BC02A |
| UPC/GTIN | 833790059268 |
| Capacity | 12.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 25 1/2 |
| Width | 14 |
| Height | 18 9/16 |
| Amps: Running | TBD |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Refrigerant Type | R600a |
For over 50 years, U-Line Crescent Ice Makers have been the first choice for owners of marine craft from yachts to boats. Our compact 14″ Marine Crescent Ice Maker provides unsurpassed performance, delivering up to 23 lbs. of ice per day and a storage capacity of 12 lbs. of ice. This Crescent Ice Machine is available with a black, white, or stainless steel door finish. No drain required.
Features
- Makes crescent shaped cubes approx. 1 2" W x 3 4" H x 2 1 4" L
- Produces up to 25 lbs of crescent ice per day
- Stores 12 lb of ice
- On / off switch
- White interior
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- No drain required
- 230V models available. See u-line.com for details.
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UMCR114BC02A |
| GTIN14: | 833790059268 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |








