| Amps: Running (115 v) | 2.0 A |
| Capacity Ice | 30 lb (14 Kg) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Dimensions: Product Depth | 22 15/16" (583mm) |
| Dimensions: Product Height | 34 1/8" (867mm) |
| Dimensions: Product Width | 14 15/16" (379mm) |
| Ice Production | 90 lb (41 Kg) |
| Ice Type | Nugget Ice |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.5" (724 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Weight | 106 lb (48 Kg) |
| Shipping Width | 17.13" (435 mm) |
Enjoy nugget / sonic / pellet style restaurant ice at home! Our 15″ 1 Class Nugget Ice Machine provides unsurpassed performance with industry exclusive features such as the highest ice production, delivering up to 90 lbs. of ice per day and a storage capacity of 30 lbs. of ice. U-Line’s 1 Class Nugget Ice Machine features a soft close door with articulating hinges. This model can be built-in or used freestanding and is available with stainless steel or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Industry Leading: Produces up to 90 lb of ice per day
- Industry Leading: Stores 30 lb of ice
- Makes cylindrical compressed ice bits approx. 3/4" L x 1/2" H
- Eco friendly - most efficient type of specialty ice
- Indicator alert notifies user when cleaning is needed
- Easiest nugget ice machine cleaning process in the industry
- White interior
- Digital touch pad control
- Bright white LED lighting
- Soft close door with articulating hinges
- Stainless steel handle (7/8" diameter)
- Integrated model requires 3/4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Four adjustable leveling legs
- Factory installed drain pump model required if a gravity drain is not accessible
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHNP115IS01B |
| GTIN14: | 833790052108 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
U-LINE 15-Inch Undercounter Icemaker Custom Panel Ready - UHNP115-IS01B
- SKU-0000031905
- Model #UHNP115IS01B
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Nugget Ice | 15 Inch | Light Dent & Scratch’s On Body | Imperfections Not Visible Once Installed |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | UHNP115IS01B |
| UPC/GTIN | 833790052108 |
| Capacity | 90.0000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 23 1/8 |
| Width | 14 15/16 |
| Height | 34 1/8 |
| Amps: Running (115 v) | 2.0 A |
| Capacity Ice | 30 lb (14 Kg) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Dimensions: Product Depth | 22 15/16" (583mm) |
| Dimensions: Product Height | 34 1/8" (867mm) |
| Dimensions: Product Width | 14 15/16" (379mm) |
| Ice Production | 90 lb (41 Kg) |
| Ice Type | Nugget Ice |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.5" (724 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Weight | 106 lb (48 Kg) |
| Shipping Width | 17.13" (435 mm) |
Enjoy nugget / sonic / pellet style restaurant ice at home! Our 15″ 1 Class Nugget Ice Machine provides unsurpassed performance with industry exclusive features such as the highest ice production, delivering up to 90 lbs. of ice per day and a storage capacity of 30 lbs. of ice. U-Line’s 1 Class Nugget Ice Machine features a soft close door with articulating hinges. This model can be built-in or used freestanding and is available with stainless steel or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Industry Leading: Produces up to 90 lb of ice per day
- Industry Leading: Stores 30 lb of ice
- Makes cylindrical compressed ice bits approx. 3/4" L x 1/2" H
- Eco friendly - most efficient type of specialty ice
- Indicator alert notifies user when cleaning is needed
- Easiest nugget ice machine cleaning process in the industry
- White interior
- Digital touch pad control
- Bright white LED lighting
- Soft close door with articulating hinges
- Stainless steel handle (7/8" diameter)
- Integrated model requires 3/4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Four adjustable leveling legs
- Factory installed drain pump model required if a gravity drain is not accessible
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHNP115IS01B |
| GTIN14: | 833790052108 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |








