| Ice Type | Clear Ice |
Our 15″ ADA Height Compliant Clear Ice Machine provides unsurpassed performance, delivering up to 39 lbs. of ice per day and a storage capacity of 23 lbs. of ice. U-Line s ADA Height Compliant Clear Ice Machine is available in stainless steel or integrated panel-ready door finishes. Drain required.
Features
- Produces up to 39 lbs of ice per day
- Stores up to 28 lbs of ice
- Produces 3/4" clear ice cubes
- Silent setting temporarily suspends ice making for 3 hours
- Digital touch pad control
- Indicator alert notifies user when cleaning is needed
- Black interior
- Bright white LED lighting
- Clear heavy duty ice scoop included
- Factory-installed drain pump included
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Four adjustable leveling legs
- Produces up to to 39 lb of ice per day
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UACP115IS01A |
| GTIN14: | 833790059466 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
U-LINE 15-Inch Undercounter Icemaker Panel Ready - UACP115-IS01A
- SKUI-0000047629
- Model #UACP115IS01A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | UACP115IS01A |
| UPC/GTIN | 833790059466 |
| Capacity | 23.0000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 25 11/16 |
| Width | 14 7/8 |
| Height | 32 1/8 |
| Ice Type | Clear Ice |
Our 15″ ADA Height Compliant Clear Ice Machine provides unsurpassed performance, delivering up to 39 lbs. of ice per day and a storage capacity of 23 lbs. of ice. U-Line s ADA Height Compliant Clear Ice Machine is available in stainless steel or integrated panel-ready door finishes. Drain required.
Features
- Produces up to 39 lbs of ice per day
- Stores up to 28 lbs of ice
- Produces 3/4" clear ice cubes
- Silent setting temporarily suspends ice making for 3 hours
- Digital touch pad control
- Indicator alert notifies user when cleaning is needed
- Black interior
- Bright white LED lighting
- Clear heavy duty ice scoop included
- Factory-installed drain pump included
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Four adjustable leveling legs
- Produces up to to 39 lb of ice per day
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UACP115IS01A |
| GTIN14: | 833790059466 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |





