| Amps: Running | 4.0 A/5.5 A HVST |
| Capacity Ice | 30 lb (14 Kg) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Dimensions: Product Depth | 24" (610mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16" (856mm) |
| Dimensions: Product Width | 17 3/4" (450mm) |
| Ice Production | 60 lb (27 Kg) |
| Ice Type | Clear Ice |
| Refrigerant Type | R134a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Weight | 128 lb (58 Kg) |
| Shipping Width | 19.75" (502 mm) |
Enjoy crystal clear restaurant ice at home! Our 18 inch 3000 Series Clear Ice Machine provides unsurpassed performance, delivering up to 55 lbs. of ice per day and a storage capacity of 25 lbs. of ice. U-Line’s 3000 Series Clear Ice Machine features U-Choose™ ice fullness adjustability. This model is available with stainless steel or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Industry Exclusive: U-Choose™ feature allows you to select ice fullness
- Makes clear cubes approx. 7⁄8" W x 7⁄8" H x 7⁄8" L
- Produces up to 39 lbs of ice per day
- Stores up to 28 lbs of ice
- Silent setting temporarily suspends ice making for 3 hours
- Indicator alert notifies user when cleaning is needed
- Easiest clear ice machine cleaning process in the industry
- Black interior is illuminated with LED theater lighting
- U-Select® Control with digital OLED display
- Integrated model requires 3⁄4" custom door panel and handle (not supplied)
- Designed to be built-in (galvanized exterior cabinet)
- Four adjustable leveling legs
- Factory installed drain pump model required if a gravity drain is not accessible
- Articulating door hinges
- Adjustable grille can be shifted front-to-back and up-and-down
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U-3018CLRINT-40C |
| GTIN14: | 833790050043 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
U-LINE U Line 18 Inch Panel Ready Undercounter Icemaker U-3018CLRINT-40C
- SKU-0000040587
- Model #U-3018CLRINT-40C
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Discontinued Former Display | Minimal Signs Of Use (Former Floor Display) | Panel Ready | May Be Missing Installation Hardware & Accessories |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | U-3018CLRINT-40C |
| UPC/GTIN | 833790050043 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Panel Ready |
| Depth | 24 |
| Width | 17 3/4 |
| Height | 33 11/16 |
| Amps: Running | 4.0 A/5.5 A HVST |
| Capacity Ice | 30 lb (14 Kg) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Dimensions: Product Depth | 24" (610mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16" (856mm) |
| Dimensions: Product Width | 17 3/4" (450mm) |
| Ice Production | 60 lb (27 Kg) |
| Ice Type | Clear Ice |
| Refrigerant Type | R134a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Weight | 128 lb (58 Kg) |
| Shipping Width | 19.75" (502 mm) |
Enjoy crystal clear restaurant ice at home! Our 18 inch 3000 Series Clear Ice Machine provides unsurpassed performance, delivering up to 55 lbs. of ice per day and a storage capacity of 25 lbs. of ice. U-Line’s 3000 Series Clear Ice Machine features U-Choose™ ice fullness adjustability. This model is available with stainless steel or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Industry Exclusive: U-Choose™ feature allows you to select ice fullness
- Makes clear cubes approx. 7⁄8" W x 7⁄8" H x 7⁄8" L
- Produces up to 39 lbs of ice per day
- Stores up to 28 lbs of ice
- Silent setting temporarily suspends ice making for 3 hours
- Indicator alert notifies user when cleaning is needed
- Easiest clear ice machine cleaning process in the industry
- Black interior is illuminated with LED theater lighting
- U-Select® Control with digital OLED display
- Integrated model requires 3⁄4" custom door panel and handle (not supplied)
- Designed to be built-in (galvanized exterior cabinet)
- Four adjustable leveling legs
- Factory installed drain pump model required if a gravity drain is not accessible
- Articulating door hinges
- Adjustable grille can be shifted front-to-back and up-and-down
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U-3018CLRINT-40C |
| GTIN14: | 833790050043 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |






