Model Information
- Model: 3018R
Performance
- Amps (Running): 1.2
- Energy Consumption (Avg. Per Year): 245 kWh
- Refrigerant Type: R600a
- Temperature Range: 34°F – 70°F
Capacity
- Bottle (12 oz): 68
- Can (12 oz): 104
- Total Capacity: 3.4 cu. ft.
Control Type
- U-Select®
Dimensions
- Depth: 23 7/16 in (590 mm)
- Height: 33 11/16 in (856 mm)
- Width: 17 3/4 in (450 mm)
- Product Weight: Max 114 lbs
Certifications
- ENERGY STAR: Yes
- Sabbath (Star-K Certified): Yes
Bring the convenience and luxury of a glass door refrigerator into your home. With three full-extension drawers you can store more and the bottom drawer is capable of holding two one-gallon containers with room to spare. Capable of holding up to 68 12-oz bottles or 104 12-oz cans having this refrigerator means refreshment is never far away.
Features
- Optimal Environment: This model is equipped with U-Line's convection cooling system, rapidly and efficiently taking items to your set temperature. U-Select control makes it quick and simple to chose from one of 5 pre-programmed modes and Temperature range of 34° - 70° F
- LED Theater Lighting: Black Interiors gently illuminate with LED theater lighting then softly dim off when the door is closed or can be set to stay on for 3, 6, or 24 hours
- Flexible Storage: Three full-extension, slide-out drawer bins are removable for easy cleaning. The middle bin has two possible positions and comes with a removable glass shelf to keep products stable. The lower bin is large enough to fit 2 one-gallon containers and Bins hold up to 68 12-oz. bottles or up to 104123 12-oz. cans
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U-3018RS-01A |
| GTIN14: | 833790027229 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
U-LINE 18" Solid Door Refrigerator Stainless Solid Left Hand Hinge U-3018RS-01A
- SKU-0000040519
- Model #U-3018RS-01A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Left Hinge | Multiple Scratches Front Door | Brand New | Great Savings | Discontinued Former Display |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | U-3018RS-01A |
| UPC/GTIN | 833790027229 |
| Capacity | 3.6000 |
| Color | Stainless Solid |
| Depth | 23 7/16 |
| Width | 17 3/4 |
| Height | 33 11/16 |
Model Information
- Model: 3018R
Performance
- Amps (Running): 1.2
- Energy Consumption (Avg. Per Year): 245 kWh
- Refrigerant Type: R600a
- Temperature Range: 34°F – 70°F
Capacity
- Bottle (12 oz): 68
- Can (12 oz): 104
- Total Capacity: 3.4 cu. ft.
Control Type
- U-Select®
Dimensions
- Depth: 23 7/16 in (590 mm)
- Height: 33 11/16 in (856 mm)
- Width: 17 3/4 in (450 mm)
- Product Weight: Max 114 lbs
Certifications
- ENERGY STAR: Yes
- Sabbath (Star-K Certified): Yes
Bring the convenience and luxury of a glass door refrigerator into your home. With three full-extension drawers you can store more and the bottom drawer is capable of holding two one-gallon containers with room to spare. Capable of holding up to 68 12-oz bottles or 104 12-oz cans having this refrigerator means refreshment is never far away.
Features
- Optimal Environment: This model is equipped with U-Line's convection cooling system, rapidly and efficiently taking items to your set temperature. U-Select control makes it quick and simple to chose from one of 5 pre-programmed modes and Temperature range of 34° - 70° F
- LED Theater Lighting: Black Interiors gently illuminate with LED theater lighting then softly dim off when the door is closed or can be set to stay on for 3, 6, or 24 hours
- Flexible Storage: Three full-extension, slide-out drawer bins are removable for easy cleaning. The middle bin has two possible positions and comes with a removable glass shelf to keep products stable. The lower bin is large enough to fit 2 one-gallon containers and Bins hold up to 68 12-oz. bottles or up to 104123 12-oz. cans
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U-3018RS-01A |
| GTIN14: | 833790027229 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |









