| Amps: Running (115 v) | 2.4 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.5 |
| Control Type | U-Select® |
| Defrost Type | Frost Free |
| Dimensions: Product Depth | 24" / 610 mm |
| Dimensions: Product Height | 33-11/16" / 856 mm |
| Dimensions: Product Width | 23-5/8" / 600 mm |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 430 kWh |
| Product Weight: Max | 156 lbs |
| Refrigerant Type | R134a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 5°F-5°F |
| Voltage | 115 |
| Door Swing | Right-Hand Hinge |
| Finish | Integrated Solid |
24 Inch Built In Upright Counter Depth Compact Freezer with 4.5 Cu. Ft Capacity: Panel Ready, Left Hinge
Features
- Black interior is illuminated with LED theater lighting that automatically turns off when the door is closed
- Three full-extension, durable vinyl coated freezer baskets are removable for easy cleaning
- Baskets can accommodate large pizza boxes and one-gallon containers with additional space for more storage
- Standard commercial stainless steel handle is interchangeable with professional handle accessory
- The door swing is field reversible, and is shipped right-hand hinged
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | 3024FZRINT-00B |
| GTIN14: | 833790027120 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
U-LINE 24-Inch Built-In Column Freezer Integrated 4.5 Cu. Ft. - 3024FZRINT-00B
- SKU-0000011280
- Model #3024FZRINT-00B
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified | Missing Interior Shelve's |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | 3024FZRINT-00B |
| UPC/GTIN | 833790027120 |
| Capacity | 4.5000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 23 7/16 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 33 11/16 |
| Amps: Running (115 v) | 2.4 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.5 |
| Control Type | U-Select® |
| Defrost Type | Frost Free |
| Dimensions: Product Depth | 24" / 610 mm |
| Dimensions: Product Height | 33-11/16" / 856 mm |
| Dimensions: Product Width | 23-5/8" / 600 mm |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 430 kWh |
| Product Weight: Max | 156 lbs |
| Refrigerant Type | R134a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 5°F-5°F |
| Voltage | 115 |
| Door Swing | Right-Hand Hinge |
| Finish | Integrated Solid |
24 Inch Built In Upright Counter Depth Compact Freezer with 4.5 Cu. Ft Capacity: Panel Ready, Left Hinge
Features
- Black interior is illuminated with LED theater lighting that automatically turns off when the door is closed
- Three full-extension, durable vinyl coated freezer baskets are removable for easy cleaning
- Baskets can accommodate large pizza boxes and one-gallon containers with additional space for more storage
- Standard commercial stainless steel handle is interchangeable with professional handle accessory
- The door swing is field reversible, and is shipped right-hand hinged
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | 3024FZRINT-00B |
| GTIN14: | 833790027120 |
| Category Code: | Freezers |
| Sub Category Code: | Freezers / Kitchen Appliances / Refrigeration |






