| Amps: Running | 1.2 A |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 5.1 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 42 |
| Dimensions: Product Depth | 22 15/16" (583mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16" (855mm) |
| Dimensions: Product Width | 23 5/8" (600mm) |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 195 kWh |
| Panel Height | 30" (762mm) |
| Panel Thickness | 3/4" (20mm) |
| Panel Width | 23 1/2" (59mm) |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Weight | 147 lb (67 Kg) |
| Shipping Width | 26.5" (673 mm) |
Store red and white wines in a single unit, at their optimal temperature. Our 24″ 5 Class Dual-Zone Wine Refrigerator is a wine lover’s dream. This product features stainless steel inside and out, convection cooling for quick and consistent temperatures, and a state-of-the-art variable speed compressor. Robust and refined, U-Line’s 5 Class Collection features an industry-exclusive full-depth lower interior allowing you to maximize storage space, adjustable blue and white LED lighting, and U-Adjust(TM) 17 position adjustment for full extension wine racks. This model can be built-in or used freestanding and is available with stainless steel or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Independently controlled dual-zones
- Industry Exclusive: Full-depth lower interior maximizes storage options
- Industry Leading: Variable speed compressor delivers maximum energy efficiency, faster temperature response, and and quieter operation
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Stainless steel interior
- Stainless steel cabinet, grille, and accents
- U-Adjust(TM) Interior: 17 adjustable positions
- Six removable, full-extension wine racks
- Wine racks accommodate a variety of bottle shapes and sizes and can be configured to store champagne and magnum bottles
- Digital touch pad control
- Temperature range: (upper compartment) 38(degree)F - 65(degree)F; (lower compartment) 38(degree)F - 65(degree)F (The upper temperature must be the lower temperature, maximum 20(degree) higher)
- Adjustable bright white or blue LED lighting
- Soft close door with articulating hinges
- Volume of 5.1 cu ft holds up to 42 wine bottles (750 ml)
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Seven removable, full-extension wine racks
- Temperature range: 38(degree)F to 65(degree)F / 38(degree)F to 65(degree)F
- Volume of 5.1 cu ft holds up to 49 wine bottles (750 ml)
- Stainless steel handle (7/8" diameter)
- Integrated model requires 3/4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Four adjustable leveling legs
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHWD524IG01A |
| GTIN14: | 833790048651 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
U-LINE 24-Inch Built-In Panel Ready Wine Cooler Refrigerator 5.1 Cu. Ft. - UHWD524IG01A
- SKUI-0000051543
- Model #UHWD524IG01A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | UHWD524IG01A |
| UPC/GTIN | 833790048651 |
| Capacity | 5.1000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 22 15/16 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 33 11/16 |
| Amps: Running | 1.2 A |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 5.1 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 42 |
| Dimensions: Product Depth | 22 15/16" (583mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16" (855mm) |
| Dimensions: Product Width | 23 5/8" (600mm) |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 195 kWh |
| Panel Height | 30" (762mm) |
| Panel Thickness | 3/4" (20mm) |
| Panel Width | 23 1/2" (59mm) |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Weight | 147 lb (67 Kg) |
| Shipping Width | 26.5" (673 mm) |
Store red and white wines in a single unit, at their optimal temperature. Our 24″ 5 Class Dual-Zone Wine Refrigerator is a wine lover’s dream. This product features stainless steel inside and out, convection cooling for quick and consistent temperatures, and a state-of-the-art variable speed compressor. Robust and refined, U-Line’s 5 Class Collection features an industry-exclusive full-depth lower interior allowing you to maximize storage space, adjustable blue and white LED lighting, and U-Adjust(TM) 17 position adjustment for full extension wine racks. This model can be built-in or used freestanding and is available with stainless steel or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Independently controlled dual-zones
- Industry Exclusive: Full-depth lower interior maximizes storage options
- Industry Leading: Variable speed compressor delivers maximum energy efficiency, faster temperature response, and and quieter operation
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Stainless steel interior
- Stainless steel cabinet, grille, and accents
- U-Adjust(TM) Interior: 17 adjustable positions
- Six removable, full-extension wine racks
- Wine racks accommodate a variety of bottle shapes and sizes and can be configured to store champagne and magnum bottles
- Digital touch pad control
- Temperature range: (upper compartment) 38(degree)F - 65(degree)F; (lower compartment) 38(degree)F - 65(degree)F (The upper temperature must be the lower temperature, maximum 20(degree) higher)
- Adjustable bright white or blue LED lighting
- Soft close door with articulating hinges
- Volume of 5.1 cu ft holds up to 42 wine bottles (750 ml)
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Seven removable, full-extension wine racks
- Temperature range: 38(degree)F to 65(degree)F / 38(degree)F to 65(degree)F
- Volume of 5.1 cu ft holds up to 49 wine bottles (750 ml)
- Stainless steel handle (7/8" diameter)
- Integrated model requires 3/4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Four adjustable leveling legs
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHWD524IG01A |
| GTIN14: | 833790048651 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |






