| Amps: Running | 1.2 A |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.7 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 43 |
| Dimensions: Product Depth | 23 7/16 " (595mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16 " (856mm) |
| Dimensions: Product Width | 23 5/8 " (600mm) |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 85 kWh |
| Panel Height | 30 " (762mm) |
| Panel Thickness | 3/4 " (20mm) |
| Panel Width | 17.5 " (445mm) |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63 " (727 mm) |
| Shipping Height | 36 " (914 mm) |
| Shipping Weight | 157 lb (71.2 Kg) |
| Shipping Width | 25.68 " (652 mm) |
| Temperature Range | 38°F to 65°F |
Our 24″ 2000 Series Wine Refrigerator is a wine lover’s dream. This product features convection cooling for quick and consistent temperatures. U-Line’s 2000 Series features black interiors with bright white LED lighting, digital controls, and beautiful integration capabilities with an articulating door hinge, door finishes in stainless steel or integrated panel-ready, and toe-kicks that can accept a custom panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Black interior is illuminated with LED lighting and can be set to stay on for 3 hours
- LowE coated, argon gas filled, double thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Wine racks accommodate a variety of bottle shapes and sizes; the the fourth and fifth racks allow for larger diameter wine and champagne bottles
- Full-extension black coated wine racks
- Digital touch pad control
- Temperature range: 38(degree)F to 65(degree)F
- Volume of 4.7 cu ft holds up to 43 wine bottles (750 ml)
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Four adjustable leveling legs
- Designed for built-in applications (galvanized exterior cabinet)
- Articulating door hinges
- Lock models must be ordered right-hand or left-hand hinged
- Grille can accept an integrated toe-kick
- LowE coated, argon gas filled, triple thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Stainless steel handle (7/8 " diameter)
- Integrated model requires 3/4 " custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Designed for built-in applications
- Four independently adjustable leveling legs
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U2224WCINT00A |
| GTIN14: | 833790039857 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
U-LINE 24-Inch Built-In Wine Cooler Refrigerator Panel Ready Glass Frame 4.7 Cu. Ft. - U2224WCINT00A
- SKU-0000025805
- Model #U2224WCINT00A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | U2224WCINT00A |
| UPC/GTIN | 833790039857 |
| Capacity | 4.7000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 23 7/16 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 33 11/16 |
| Amps: Running | 1.2 A |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.7 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 43 |
| Dimensions: Product Depth | 23 7/16 " (595mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16 " (856mm) |
| Dimensions: Product Width | 23 5/8 " (600mm) |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 85 kWh |
| Panel Height | 30 " (762mm) |
| Panel Thickness | 3/4 " (20mm) |
| Panel Width | 17.5 " (445mm) |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63 " (727 mm) |
| Shipping Height | 36 " (914 mm) |
| Shipping Weight | 157 lb (71.2 Kg) |
| Shipping Width | 25.68 " (652 mm) |
| Temperature Range | 38°F to 65°F |
Our 24″ 2000 Series Wine Refrigerator is a wine lover’s dream. This product features convection cooling for quick and consistent temperatures. U-Line’s 2000 Series features black interiors with bright white LED lighting, digital controls, and beautiful integration capabilities with an articulating door hinge, door finishes in stainless steel or integrated panel-ready, and toe-kicks that can accept a custom panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Black interior is illuminated with LED lighting and can be set to stay on for 3 hours
- LowE coated, argon gas filled, double thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Wine racks accommodate a variety of bottle shapes and sizes; the the fourth and fifth racks allow for larger diameter wine and champagne bottles
- Full-extension black coated wine racks
- Digital touch pad control
- Temperature range: 38(degree)F to 65(degree)F
- Volume of 4.7 cu ft holds up to 43 wine bottles (750 ml)
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Four adjustable leveling legs
- Designed for built-in applications (galvanized exterior cabinet)
- Articulating door hinges
- Lock models must be ordered right-hand or left-hand hinged
- Grille can accept an integrated toe-kick
- LowE coated, argon gas filled, triple thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Stainless steel handle (7/8 " diameter)
- Integrated model requires 3/4 " custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Designed for built-in applications
- Four independently adjustable leveling legs
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U2224WCINT00A |
| GTIN14: | 833790039857 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |










