| Amps: Running | 1.2 A |
| Capacity Bottle | 114 |
| Capacity Can | 1221 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Dimensions: Product Depth | 23 7/16 " (595mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16 " (856mm) |
| Dimensions: Product Width | 23 5/8 " (600mm) |
| ENERGY STAR | Tier 1 |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 270 kWh |
| Panel Height | 30 " (762mm) |
| Panel Thickness | 3/4 " (20mm) |
| Panel Width | 23 3/8 " (594mm) |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63 " (727 mm) |
| Shipping Height | 36 " (914 mm) |
| Shipping Weight | 135 lb (61 Kg) |
| Shipping Width | 26.5 " (673 mm) |
| Temperature Range | 34°F to 45°F |
Bring the convenience and luxury of a glass door refrigerator into your home. With four adjustable tempered glass shelves it can accommodate a wide variety of food and beverages. Clear crisper drawer slides all the way out for easy cleaning. Capable of holding up to 114 12-oz bottles or 172 12-oz cans having this refrigerator means refreshment is never far away.
Features
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Black interior
- LowE coated, argon gas filled, double thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Three adjustable tempered glass shelves
- Full-extension, slide-out crisper drawer is removable for easy cleaning
- Digital touch pad control
- Temperature range: 34(degree)F to to 45(degree)F
- Bright white LED lighting
- Volume of 4.9 cu ft holds up to 114 bottles (12 oz) or 172 cans (12 oz)
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Four adjustable leveling legs
- Articulating door hinges
- Lock models must be ordered right-hand or left-hand hinged
- Grille can accept an integrated toe-kick
- Designed for built-in applications (galvanized exterior cabinet)
- LowE coated, argon gas filled, triple thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Stainless steel handle (7/8 " diameter)
- Integrated model requires 3/4 " custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Four independently adjustable leveling legs
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U2224RGLS00B |
| GTIN14: | 833790031271 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
U-LINE 24-Inch Undercounter Refrigerator Stainless Steel 4.9 Cu. Ft. - U2224RGLS00B
- SKUI-0000003974
- Model #U2224RGLS00B
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | U2224RGLS00B |
| UPC/GTIN | 833790031271 |
| Capacity | 4.9000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 7/16 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 33 11/16 |
| Amps: Running | 1.2 A |
| Capacity Bottle | 114 |
| Capacity Can | 1221 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Dimensions: Product Depth | 23 7/16 " (595mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16 " (856mm) |
| Dimensions: Product Width | 23 5/8 " (600mm) |
| ENERGY STAR | Tier 1 |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 270 kWh |
| Panel Height | 30 " (762mm) |
| Panel Thickness | 3/4 " (20mm) |
| Panel Width | 23 3/8 " (594mm) |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63 " (727 mm) |
| Shipping Height | 36 " (914 mm) |
| Shipping Weight | 135 lb (61 Kg) |
| Shipping Width | 26.5 " (673 mm) |
| Temperature Range | 34°F to 45°F |
Bring the convenience and luxury of a glass door refrigerator into your home. With four adjustable tempered glass shelves it can accommodate a wide variety of food and beverages. Clear crisper drawer slides all the way out for easy cleaning. Capable of holding up to 114 12-oz bottles or 172 12-oz cans having this refrigerator means refreshment is never far away.
Features
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Black interior
- LowE coated, argon gas filled, double thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Three adjustable tempered glass shelves
- Full-extension, slide-out crisper drawer is removable for easy cleaning
- Digital touch pad control
- Temperature range: 34(degree)F to to 45(degree)F
- Bright white LED lighting
- Volume of 4.9 cu ft holds up to 114 bottles (12 oz) or 172 cans (12 oz)
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Four adjustable leveling legs
- Articulating door hinges
- Lock models must be ordered right-hand or left-hand hinged
- Grille can accept an integrated toe-kick
- Designed for built-in applications (galvanized exterior cabinet)
- LowE coated, argon gas filled, triple thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Stainless steel handle (7/8 " diameter)
- Integrated model requires 3/4 " custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Four independently adjustable leveling legs
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U2224RGLS00B |
| GTIN14: | 833790031271 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |








