| Part Number: | UADA24RB13B |
| GTIN14: | 833790032056 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
- SKU-0000025433
- Model #UADA24RB13B
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | Former Display Model |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | UADA24RB13B |
| UPC/GTIN | 833790032056 |
| Capacity | 5.3000 |
| Color | Black |
| Depth | 23 1/4 |
| Width | 24 |
| Height | 32 |
| ADA Height | Yes |
| Amps: Running | 1.2 A |
| Capacity Bottle | 70 |
| Capacity Can | 1204 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 5.3 cu ft |
| Dimensions: Product Depth | 23 1/4 " (514mm) |
| Dimensions: Product Height | 32 " (813mm) |
| Dimensions: Product Width | 24 " (610mm) |
| ENERGY STAR | Tier 3 |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 240 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63 " (727 mm) |
| Shipping Height | 36 " (914 mm) |
| Shipping Weight | 115 lb (52 Kg) |
| Shipping Width | 26.5 " (673 mm) |
| Temperature Range | 34°F to 45°F |
Features
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Meets ADA height requirement
- White interior
- Three removable tempered glass shelves
- Digital touch pad control
- Temperature range: 34(degree)F to 45(degree)F
- Bright white LED lighting
- Volume of 5.3 cu ft holds up to 70 bottles (12 oz) or 140 cans (12 oz)
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)