| Amps: Running | 1.2 A |
| Capacity Bottle | 90 |
| Capacity Can | 1220 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Dimensions: Product Depth | 23 7/16 " (595mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16 " (856mm) |
| Dimensions: Product Width | 23 5/8 " (600mm) |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 300 kWh |
| Panel Height | 14 15/16 " (379mm) |
| Panel Thickness | 3/4 " (20mm) |
| Panel Width | 23 3/8 " (594mm) |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63 " (727 mm) |
| Shipping Height | 36 " (914 mm) |
| Shipping Weight | 158 lb (71.7 Kg) |
| Shipping Width | 26.5 " (673 mm) |
| Temperature Range | 34°F to 45°F |
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 24″ 2000 Series Refrigerator Drawers. U-Line’s 2000 Series features convection cooling for quick and consistent temperatures along with two slide-out stainless steel drawers with bright white LED lighting, digital controls, drawer finishes in stainless steel or integrated panel-ready, and beautiful integration capabilities with toe-kicks that can accept a custom panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Two full-extension drawers
- The lower drawer is large enough to fit 2 one-gallon containers with additional space for more storage
- Digital touch pad control
- Temperature range: 34°F to 45°F
- Bright white LED lighting
- Volume of 4.9 cu ft holds up to 90 bottles (12 oz) or 142 cans (12 oz)
- Integrated model requires 3⁄4" custom door panel and handle (not supplied)
- Designed for built-in applications (galvanized exterior cabinet)
- Grille can accept an integrated toe-kick
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U2224DWRINT00A |
| GTIN14: | 833790039819 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
U-LINE 24-Inch Panel Ready Undercounter Refrigerator 4.9 Cu. Ft. - U2224DWRINT00A
- SKU-0000039373
- Model #U2224DWRINT00A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Panel Ready | Custom Panels Sold Separately | Handle Sold Separately |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | U2224DWRINT00A |
| UPC/GTIN | 833790039819 |
| Capacity | 4.9000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 23 7/16 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 33 11/16 |
| Amps: Running | 1.2 A |
| Capacity Bottle | 90 |
| Capacity Can | 1220 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.9 cu ft |
| Dimensions: Product Depth | 23 7/16 " (595mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16 " (856mm) |
| Dimensions: Product Width | 23 5/8 " (600mm) |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 300 kWh |
| Panel Height | 14 15/16 " (379mm) |
| Panel Thickness | 3/4 " (20mm) |
| Panel Width | 23 3/8 " (594mm) |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63 " (727 mm) |
| Shipping Height | 36 " (914 mm) |
| Shipping Weight | 158 lb (71.7 Kg) |
| Shipping Width | 26.5 " (673 mm) |
| Temperature Range | 34°F to 45°F |
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 24″ 2000 Series Refrigerator Drawers. U-Line’s 2000 Series features convection cooling for quick and consistent temperatures along with two slide-out stainless steel drawers with bright white LED lighting, digital controls, drawer finishes in stainless steel or integrated panel-ready, and beautiful integration capabilities with toe-kicks that can accept a custom panel to match your surrounding cabinetry.
Features
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Two full-extension drawers
- The lower drawer is large enough to fit 2 one-gallon containers with additional space for more storage
- Digital touch pad control
- Temperature range: 34°F to 45°F
- Bright white LED lighting
- Volume of 4.9 cu ft holds up to 90 bottles (12 oz) or 142 cans (12 oz)
- Integrated model requires 3⁄4" custom door panel and handle (not supplied)
- Designed for built-in applications (galvanized exterior cabinet)
- Grille can accept an integrated toe-kick
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U2224DWRINT00A |
| GTIN14: | 833790039819 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |









