SPECIFICATIONS
- Total Capacity: 5.2 cu. ft.
- Bottle Capacity: 98
- Can Capacity: 150
- Finish: Stainless Solid
- Door Swing: Field Reversible
- Refrigerant Type: R600a
- Temperature Range: 34°F – 60°F
ELECTRICAL SPECIFICATIONS
- Voltage / Frequency: 115V / 60Hz
- Running Amps: 1.2 A
- Energy Consumption: 275 kWh average per year
CERTIFICATIONS
- ENERGY STAR: Tier 1
- Sabbath Mode: Star-K Certified
DIMENSIONS & WEIGHT
- Product Width: 23 15/16"
- Product Depth: 23 1/4"
- Product Height: 34"
- Cabinet Cut-Out Width: 24"
- Cabinet Cut-Out Depth: 24"
- Cabinet Cut-Out Height: 34 1/8" – 35 1/8"
- Shipping Weight: 110 lb (50 kg)
Combine the convenience of built-in refrigeration with the ease-of-use of drawers. Keep beverages or snacks on hand with up to 98 bottles or 150 can storage capacity. Two full extension drawers with bright white LED lighting make it simple to see and reach your food or drinks. Available in either stainless steel or customizable panel front, it fits perfectly in any home.
Features
- 5.2 Cu. Ft. Capacity: Volume of 5.2 cu ft holds up to 98 bottles (12 oz) or 150 cans (12 oz)
- Full-Extension Drawers: Equipped with 2 full-extension stainless drawers. The lower drawer is large enough to fit 2 one-gallon containers with additional space for more storage
- Digital Touch Pad Control: Set and change the internal temperature with ease
- Convection Cooling System: Provides a quick cool down and consistent temperature
- Other Features: Bright White LED Lighting, Stainless Steel Full-wrap Drawers and Handles (7/8" diameter), Stainless Steel Grille, Temperature range 34°F to 60°F, Four Adjustable Leveling Legs
- Certifications: ENERGY STAR, Sabbath (Star K Certified)
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHDR124SS61A |
| GTIN14: | 833790052849 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
U-LINE 24" Refrigerator Drawers With Stainless Solid Finish (115 V 60 Hz Volts 60 Hz Hz) UHDR124SS61A
- SKU-0000041135
- Model #UHDR124SS61A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | UHDR124SS61A |
| UPC/GTIN | 833790052849 |
| Capacity | 5.2000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 1/4 |
| Width | 23 15/16 |
| Height | 34 |
SPECIFICATIONS
- Total Capacity: 5.2 cu. ft.
- Bottle Capacity: 98
- Can Capacity: 150
- Finish: Stainless Solid
- Door Swing: Field Reversible
- Refrigerant Type: R600a
- Temperature Range: 34°F – 60°F
ELECTRICAL SPECIFICATIONS
- Voltage / Frequency: 115V / 60Hz
- Running Amps: 1.2 A
- Energy Consumption: 275 kWh average per year
CERTIFICATIONS
- ENERGY STAR: Tier 1
- Sabbath Mode: Star-K Certified
DIMENSIONS & WEIGHT
- Product Width: 23 15/16"
- Product Depth: 23 1/4"
- Product Height: 34"
- Cabinet Cut-Out Width: 24"
- Cabinet Cut-Out Depth: 24"
- Cabinet Cut-Out Height: 34 1/8" – 35 1/8"
- Shipping Weight: 110 lb (50 kg)
Combine the convenience of built-in refrigeration with the ease-of-use of drawers. Keep beverages or snacks on hand with up to 98 bottles or 150 can storage capacity. Two full extension drawers with bright white LED lighting make it simple to see and reach your food or drinks. Available in either stainless steel or customizable panel front, it fits perfectly in any home.
Features
- 5.2 Cu. Ft. Capacity: Volume of 5.2 cu ft holds up to 98 bottles (12 oz) or 150 cans (12 oz)
- Full-Extension Drawers: Equipped with 2 full-extension stainless drawers. The lower drawer is large enough to fit 2 one-gallon containers with additional space for more storage
- Digital Touch Pad Control: Set and change the internal temperature with ease
- Convection Cooling System: Provides a quick cool down and consistent temperature
- Other Features: Bright White LED Lighting, Stainless Steel Full-wrap Drawers and Handles (7/8" diameter), Stainless Steel Grille, Temperature range 34°F to 60°F, Four Adjustable Leveling Legs
- Certifications: ENERGY STAR, Sabbath (Star K Certified)
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHDR124SS61A |
| GTIN14: | 833790052849 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |







