| Amps: Running (115 v) | 2.5 A |
| Capacity Ice | 25 lb (11 Kg) |
| Control Type | Mechanical |
| Defrost Type | Manual |
| Dimensions: Product Depth | 23 1/4" (514mm) |
| Dimensions: Product Height | 34 1/8" (867mm) |
| Dimensions: Product Width | 14 15/16" (379mm) |
| Ice Production | 25 lb (11 Kg) |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Refrigerant Type | R134a |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Weight | 87 lb (39 Kg) |
| Shipping Width | 26.5" (673 mm) |
Freezer bajo encimera
Features
- Makes crescent shaped cubes approx. 1/2" W x 3/4" H x 2 1/4" L
- Daily ice production is approximately 4 times greater than the average household refrigerator
- Produces and stores up to 25 lb (11 Kg) of ice per day
- On / off switch
- Stainless steel handle (7/8" diameter)
- Integrated model requires 3/4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Four adjustable leveling legs
- No drain required
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U-BI1215S-00B |
| GTIN14: | 833790032117 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
U-LINE Bi1215 15" Crescent Ice Maker With Stainless Solid Finish (115 V 60 Hz Volts 60 Hz Hz) U-BI1215S-00B
- SKU-0000040565
- Model #U-BI1215S-00B
MSRP:$2,639.00Save $1,187.18
Today's Price: $1,451.82
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections | Overall Great Condition |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | U-BI1215S-00B |
| UPC/GTIN | 833790032117 |
| Capacity | 25.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 1/4 |
| Width | 14 15/16 |
| Height | 34 1/8 |
| Amps: Running (115 v) | 2.5 A |
| Capacity Ice | 25 lb (11 Kg) |
| Control Type | Mechanical |
| Defrost Type | Manual |
| Dimensions: Product Depth | 23 1/4" (514mm) |
| Dimensions: Product Height | 34 1/8" (867mm) |
| Dimensions: Product Width | 14 15/16" (379mm) |
| Ice Production | 25 lb (11 Kg) |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Refrigerant Type | R134a |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Weight | 87 lb (39 Kg) |
| Shipping Width | 26.5" (673 mm) |
Freezer bajo encimera
Features
- Makes crescent shaped cubes approx. 1/2" W x 3/4" H x 2 1/4" L
- Daily ice production is approximately 4 times greater than the average household refrigerator
- Produces and stores up to 25 lb (11 Kg) of ice per day
- On / off switch
- Stainless steel handle (7/8" diameter)
- Integrated model requires 3/4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Four adjustable leveling legs
- No drain required
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | U-BI1215S-00B |
| GTIN14: | 833790032117 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |









