| Capacity Bottle | 85 |
| Capacity Can | 1215 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 5.5 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 16 |
| ENERGY STAR | Tier 3 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
A favorite of cocktail enthusiasts, wine lovers, and beer drinkers alike, our 24″ 1 Class Beverage Center is the smart choice for a home bar companion. This model is available with a stainless steel glass door, or with integrated panel-ready finish options. Designed to store a combination of wine, beverages, and everything in between, U-Line’s 1 Class installs beautifully into cabinetry, or in freestanding applications.
Features
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Extended lower interior maximizes storage options
- Black interior
- LowE coated, argon gas filled, dual thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Stainless steel full-wrap door and handle (7/8" diameter)
- Stainless steel grille (stainless model), black metal grille (integrated models)
- Two, three-quarter extension, black wine racks
- Two adjustable tempered glass shelves
- Digital touch pad control
- Temperature range: 34(degree)F to 60(degree)F
- Bright white LED lighting
- Volume of 5.5 cu ft holds up to 16 wine bottles (750 ml) and 85 bottles (12 oz) or 105 cans (12 oz)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Four adjustable leveling legs
- Volume of 5.5 holds up to 16 wine bottles (750 ml) and 85 bottles (12 oz) or 105 cans (12 oz)
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHBV124SG01A |
| GTIN14: | 833790052771 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
U-LINE U Line 24 Inch Combination Refrigerator Stainless Steel 5.5 Cu. Ft. Uhbv124 Ig01a UHBV124SG01A
- SKU-0000032636
- Model #UHBV124SG01A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Beverage Center | No Forward Facing Imperfections |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | UHBV124SG01A |
| UPC/GTIN | 833790052771 |
| Capacity | 5.5000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 22 1/4 |
| Width | 23 15/16 |
| Height | 34 1/8 |
| Capacity Bottle | 85 |
| Capacity Can | 1215 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 5.5 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 16 |
| ENERGY STAR | Tier 3 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
A favorite of cocktail enthusiasts, wine lovers, and beer drinkers alike, our 24″ 1 Class Beverage Center is the smart choice for a home bar companion. This model is available with a stainless steel glass door, or with integrated panel-ready finish options. Designed to store a combination of wine, beverages, and everything in between, U-Line’s 1 Class installs beautifully into cabinetry, or in freestanding applications.
Features
- Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
- Extended lower interior maximizes storage options
- Black interior
- LowE coated, argon gas filled, dual thermopane glass door provides protection from harmful UV Light
- Stainless steel full-wrap door and handle (7/8" diameter)
- Stainless steel grille (stainless model), black metal grille (integrated models)
- Two, three-quarter extension, black wine racks
- Two adjustable tempered glass shelves
- Digital touch pad control
- Temperature range: 34(degree)F to 60(degree)F
- Bright white LED lighting
- Volume of 5.5 cu ft holds up to 16 wine bottles (750 ml) and 85 bottles (12 oz) or 105 cans (12 oz)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- Four adjustable leveling legs
- Volume of 5.5 holds up to 16 wine bottles (750 ml) and 85 bottles (12 oz) or 105 cans (12 oz)
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHBV124SG01A |
| GTIN14: | 833790052771 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |










