| Amps: Running | 2.4 A |
| Capacity Can | 1198 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.2 cu ft |
| Refrigerant Type | R600a |
| Shipping Weight | 126 lbs (57 kg) |
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and have fresh ice in our 24″ 1 Class Refrigerator/Ice Maker. This combo model is available with stainless steel, black, white, or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry. Designed to preserve your favorite ingredients, snacks, and beverages, U-Line’s 1 Class installs beautifully into cabinetry, or in freestanding applications.
Features
- Refrigerator volume of 4.2 cu ft holds up to 61 bottles (12 oz) or 114 cans (12 oz)
- Digital touch pad control
- Refrigerator temperature rage: 34(degree)F to to 45(degree)F
- Produces and stores up to 8 lb of ice per day
- Crescent ice cube dimensions: 1/2" W x 3/4" H x 2 1/4" L
- White interior is illuminated with LED lighting
- Three removable tempered glass shelves
- No drain required
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- 4 adjustable leveling legs
- Refrigerator volume of 3.4 cu ft holds up to 51 bottles (12 oz) or 87 cans (12 oz)
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHRI124IS01A |
| GTIN14: | 833790054010 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
U-LINE U Line 24 Inch Panel Ready Beverage Center Refrigerator 4.2 Cu. Ft. Uhri124 Is01a UHRI124IS01A
- SKU-0000039381
- Model #UHRI124IS01A
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Internal Icemaker | Minimal Signs Of Use | Panel Ready | Custom Panels Sold Separately | Handle Sold Separately |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | UHRI124IS01A |
| UPC/GTIN | 833790054010 |
| Capacity | 4.2000 |
| Color | Custom Panel Ready |
| Depth | 22 1/2 |
| Width | 23 15/16 |
| Height | 34 1/8 |
| Amps: Running | 2.4 A |
| Capacity Can | 1198 |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 4.2 cu ft |
| Refrigerant Type | R600a |
| Shipping Weight | 126 lbs (57 kg) |
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and have fresh ice in our 24″ 1 Class Refrigerator/Ice Maker. This combo model is available with stainless steel, black, white, or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry. Designed to preserve your favorite ingredients, snacks, and beverages, U-Line’s 1 Class installs beautifully into cabinetry, or in freestanding applications.
Features
- Refrigerator volume of 4.2 cu ft holds up to 61 bottles (12 oz) or 114 cans (12 oz)
- Digital touch pad control
- Refrigerator temperature rage: 34(degree)F to to 45(degree)F
- Produces and stores up to 8 lb of ice per day
- Crescent ice cube dimensions: 1/2" W x 3/4" H x 2 1/4" L
- White interior is illuminated with LED lighting
- Three removable tempered glass shelves
- No drain required
- Stainless steel handle (7 8" diameter)
- Integrated model requires 3 4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
- Built-in or freestanding
- 4 adjustable leveling legs
- Refrigerator volume of 3.4 cu ft holds up to 51 bottles (12 oz) or 87 cans (12 oz)
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHRI124IS01A |
| GTIN14: | 833790054010 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |







