| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | U-Line |
| Model | UHCR115IS01B |
| Series / Model Code | HCR115 |
Appearance & Installation
| Feature | Details |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding / Built-In |
| Finish | Panel Ready |
| Door Finish | Panel Ready |
| Cabinet Finish | Black |
| Undercounter Design | Yes |
| Door Hinge | Right |
| Reversible Door | Yes |
| Custom Panel Compatible | Yes |
| Panel Type | Solid Panel |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Product Width | 14 15/16" |
| Product Depth | 22 1/4" |
| Product Height | 34 1/8" |
| Cutout Width | 15 1/4" |
| Cutout Depth | 24" |
| Cutout Height | 34 1/4" – 35 1/4" |
Ice Production & Performance
| Feature | Details |
|---|---|
| Ice Production Capacity | 25 lbs. per day |
| Ice Storage Capacity | 25 lbs. |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Cube Dimensions | Approx. 1/2" W × 3/4" H × 2 1/4" L |
| Clear Ice | No |
| Defrost Type | Manual |
| Drain Required | No |
| Refrigerant | R600a |
Interior & Convenience Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Interior Finish | White |
| Leveling Legs | Four Adjustable Legs |
| Wi-Fi Connectivity | No |
Electrical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 115V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amperage | 2.5 A |
Compliance & Certifications
| Certification | Status |
|---|---|
| ENERGY STAR Certified | No |
| ADA Compliant | No |
| CEE Rating | Not Available |
The 15 Inch Crescent Ice Maker provides unsurpassed performance, delivering up to 25 lbs. of ice per day and a storage capacity of 25 lbs. of ice. U-Line’s Crescent Ice Maker is available with black, white, stainless steel, or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry. No drain is required.
Features
25lbs Daily Production & Storage
- Daily ice production is approximately 4 times greater than the average household refrigerator
- Produces and stores up to 25 lb. (11 Kg) of ice per day
Crescent Shaped Cubes
- Makes crescent shaped cubes approximately 1/2" W x 3/4" H x 2 1/4" L
Field Reversible
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
Other Features
- Stainless steel full-wrap door and handle (7/8" diameter)
- White interior
- Stainless steel grille (stainless model), black metal grille (black, white, & integrated models)
- Built-in or Freestanding
- Four Adjustable Leveling Legs
- No Drain Required
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHCR115-IS01B |
| GTIN14: | 833790059794 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
U-LINE U Line 15 Inch Crescent Ice Maker Integrated Solid Panel Ready UHCR115-IS01B
- SKU-0000040509
- Model #UHCR115-IS01B
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Panel Ready | Discontinued Model | Original Ice Bucket Not Included | Great Savings |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | U-LINE |
|---|---|
| Category | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |
| Model Number | UHCR115-IS01B |
| UPC/GTIN | 833790059794 |
| Capacity | 25.0000 |
| Color | Panel Ready |
| Depth | 22 1/4 |
| Width | 14 15/16 |
| Height | 34 1/8 |
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | U-Line |
| Model | UHCR115IS01B |
| Series / Model Code | HCR115 |
Appearance & Installation
| Feature | Details |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding / Built-In |
| Finish | Panel Ready |
| Door Finish | Panel Ready |
| Cabinet Finish | Black |
| Undercounter Design | Yes |
| Door Hinge | Right |
| Reversible Door | Yes |
| Custom Panel Compatible | Yes |
| Panel Type | Solid Panel |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Product Width | 14 15/16" |
| Product Depth | 22 1/4" |
| Product Height | 34 1/8" |
| Cutout Width | 15 1/4" |
| Cutout Depth | 24" |
| Cutout Height | 34 1/4" – 35 1/4" |
Ice Production & Performance
| Feature | Details |
|---|---|
| Ice Production Capacity | 25 lbs. per day |
| Ice Storage Capacity | 25 lbs. |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Cube Dimensions | Approx. 1/2" W × 3/4" H × 2 1/4" L |
| Clear Ice | No |
| Defrost Type | Manual |
| Drain Required | No |
| Refrigerant | R600a |
Interior & Convenience Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Interior Finish | White |
| Leveling Legs | Four Adjustable Legs |
| Wi-Fi Connectivity | No |
Electrical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 115V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amperage | 2.5 A |
Compliance & Certifications
| Certification | Status |
|---|---|
| ENERGY STAR Certified | No |
| ADA Compliant | No |
| CEE Rating | Not Available |
The 15 Inch Crescent Ice Maker provides unsurpassed performance, delivering up to 25 lbs. of ice per day and a storage capacity of 25 lbs. of ice. U-Line’s Crescent Ice Maker is available with black, white, stainless steel, or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry. No drain is required.
Features
25lbs Daily Production & Storage
- Daily ice production is approximately 4 times greater than the average household refrigerator
- Produces and stores up to 25 lb. (11 Kg) of ice per day
Crescent Shaped Cubes
- Makes crescent shaped cubes approximately 1/2" W x 3/4" H x 2 1/4" L
Field Reversible
- Field reversible door is shipped right-hand hinged
Other Features
- Stainless steel full-wrap door and handle (7/8" diameter)
- White interior
- Stainless steel grille (stainless model), black metal grille (black, white, & integrated models)
- Built-in or Freestanding
- Four Adjustable Leveling Legs
- No Drain Required
Item Attributes
| Brand Code: | U-LINE |
|---|---|
| Part Number: | UHCR115-IS01B |
| GTIN14: | 833790059794 |
| Category Code: | Icemakers |
| Sub Category Code: | Icemakers / Kitchen Appliances / Refrigeration |







