| UPC | 042741113151 |
|---|---|
| Color(s) | White |
| Frequency | 60 Hz |
| Operating Temperature | -31°F (-35°C) Min, 151°F (66°C) Max |
| Rated Current | 15 Amps |
| Rated Voltage | 120 VAC |
| Tamper Resistant | Yes |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 25 mS |
| Weather Resistant | No |
Electric 15 Amp Self-Test GFCI Tamper-Resistant Receptacle Duplex Outlet includes an Automatic Self-Testing feature that continuously ensures an outlet’s safety. The inclusion of a tamper-resistant construction will restrict access from single-prong objects such as keys, nails and other items. This USI Outlet includes an End of Life Indicator that will provide a notification when the GFCI (ground fault circuit interrupter) no longer delivers power. Large Test and Reset Buttons that match GCFI color make USI Tamper-Resistant Outlets an ideal addition for residential and commercial installations. USI Electric Self-Test Tamper-Resistant Duplex Outlets meet a series of standards, requirements and certifications.
Features
- Automatic Self-Testing – ensures continuous outlet safety.
- Tamper-Resistant – restricts access to single-prong foreign objects such as keys and nails.
- End-Of-Life Trip Indicator Light – provides notification when GFCI no longer delivers power.
- Large Test and Reset Buttons – match GFCI color ideal for both residential andcommercial installations.
- Backwire or Sidewire Compatible – 15 amp Models: #14 AWG solid or stranded copper wire.
- Captive Screws – for wall plate and device.
Item Attributes
| Brand Code: | USI ELECTRIC |
|---|---|
| Part Number: | G1315TRWH |
| GTIN14: | 042741113151 |
| Category Code: | Lighting Accessories |
| Sub Category Code: | Lighting Accessories |
USI ELECTRIC Electric 15a Self Test Gfci Duplex Outlet Receptacle G1315TRWH
- SKUI-0000101636
- Model #G1315TRWH
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 13 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | USI ELECTRIC |
|---|---|
| Category | Lighting Accessories |
| Model Number | G1315TRWH |
| UPC/GTIN | 042741113151 |
| Capacity | 15.0000 |
| Color | White |
| Depth | 14 9/16 |
| Width | 4 7/8 |
| Height | 3 11/16 |
| UPC | 042741113151 |
|---|---|
| Color(s) | White |
| Frequency | 60 Hz |
| Operating Temperature | -31°F (-35°C) Min, 151°F (66°C) Max |
| Rated Current | 15 Amps |
| Rated Voltage | 120 VAC |
| Tamper Resistant | Yes |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 25 mS |
| Weather Resistant | No |
Electric 15 Amp Self-Test GFCI Tamper-Resistant Receptacle Duplex Outlet includes an Automatic Self-Testing feature that continuously ensures an outlet’s safety. The inclusion of a tamper-resistant construction will restrict access from single-prong objects such as keys, nails and other items. This USI Outlet includes an End of Life Indicator that will provide a notification when the GFCI (ground fault circuit interrupter) no longer delivers power. Large Test and Reset Buttons that match GCFI color make USI Tamper-Resistant Outlets an ideal addition for residential and commercial installations. USI Electric Self-Test Tamper-Resistant Duplex Outlets meet a series of standards, requirements and certifications.
Features
- Automatic Self-Testing – ensures continuous outlet safety.
- Tamper-Resistant – restricts access to single-prong foreign objects such as keys and nails.
- End-Of-Life Trip Indicator Light – provides notification when GFCI no longer delivers power.
- Large Test and Reset Buttons – match GFCI color ideal for both residential andcommercial installations.
- Backwire or Sidewire Compatible – 15 amp Models: #14 AWG solid or stranded copper wire.
- Captive Screws – for wall plate and device.
Item Attributes
| Brand Code: | USI ELECTRIC |
|---|---|
| Part Number: | G1315TRWH |
| GTIN14: | 042741113151 |
| Category Code: | Lighting Accessories |
| Sub Category Code: | Lighting Accessories |






