- “24" 4 Light Painted Gold and White Leather Pendant Ceiling Light”
- Brand
- VARALUZ
- Color
- Painted Gold and White Leather
- Weight
- 7
- Capacity
- 240
- Item Height
- 27
- Item Width
- 24
- Item Depth
- 24
- Item Length
- 24
- Model
- 368P04G0W
Like the set designs in the 1936 film of the same name, Secret Agent takes its design cues from well-tailored, minimalist interiors that are equally Hollywood Regency (or Hollywood Glam) and mid-century styles. This is where our pendants, sconces and table lamps take their design inspiration. Textured black camel or white leather, reminiscent of the leather quality and craftsmanship from some of Europe’s finest fashion houses, are married with minimalist metal work in black or gold and house some secret design elements within.
Features
- Features:Shade Dimensions: H 14
- Slope Ceiling Ready: YesMaximum Slope: 40Minimum Slope: 15
- Finest quality textured leather
- Recycled Steel
- Solid Tassels Hand Wrapped in Leather
- For Commercial or Residential Use
Item Attributes
| Brand Code: | VARALUZ |
|---|---|
| Part Number: | 368P04G0W |
| GTIN14: | 819257029036 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
VARALUZ 24" 4 Light Painted Gold And White Leather Pendant Ceiling Light 368P04G0W
- SKUI-0000095601
- Model #368P04G0W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VARALUZ |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | 368P04G0W |
| UPC/GTIN | 819257029036 |
| Capacity | 240.0000 |
| Color | Painted Gold and White Leather |
| Depth | 24 |
| Width | 24 |
| Height | 27 |
- “24" 4 Light Painted Gold and White Leather Pendant Ceiling Light”
- Brand
- VARALUZ
- Color
- Painted Gold and White Leather
- Weight
- 7
- Capacity
- 240
- Item Height
- 27
- Item Width
- 24
- Item Depth
- 24
- Item Length
- 24
- Model
- 368P04G0W
Like the set designs in the 1936 film of the same name, Secret Agent takes its design cues from well-tailored, minimalist interiors that are equally Hollywood Regency (or Hollywood Glam) and mid-century styles. This is where our pendants, sconces and table lamps take their design inspiration. Textured black camel or white leather, reminiscent of the leather quality and craftsmanship from some of Europe’s finest fashion houses, are married with minimalist metal work in black or gold and house some secret design elements within.
Features
- Features:Shade Dimensions: H 14
- Slope Ceiling Ready: YesMaximum Slope: 40Minimum Slope: 15
- Finest quality textured leather
- Recycled Steel
- Solid Tassels Hand Wrapped in Leather
- For Commercial or Residential Use
Item Attributes
| Brand Code: | VARALUZ |
|---|---|
| Part Number: | 368P04G0W |
| GTIN14: | 819257029036 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |






