| WIDTH : | 40 3/8" |
| DEPTH : | 22 1/2" |
| HEIGHT : | 12 1/2" |
| CFM : | (Chart A) |
| SONES : | N/A |
| Amps : | (Chart B) |
| Num. Lights : | 2 |
| (Chart A) Electrical/Mechanical Specifications For Blower Unit | |
| Model | M600 Single |
| Volts | 115 |
| Amps* | 5.0 |
| Hz | 60 |
| CFM [email protected]" | 630 |
| CFM [email protected]" | 625 |
| CFM [email protected]" | 615 |
| CFM [email protected]" | 600 |
| CFM [email protected]" | 580 |
| Min. Round Duct Size | 6" (28in.^2) |
| - | |
| Model | M600 w/WHM300 Harness |
| Volts | 115 |
| Amps* | 5.0 |
| Hz | 60 |
| CFM [email protected]" | 302 |
| CFM [email protected]" | 300 |
| CFM [email protected]" | 295 |
| CFM [email protected]" | 288 |
| CFM [email protected]" | 278 |
| Min. Round Duct Size | 6" (28in.^2) |
| - | |
| Model | M1200 Dual |
| Volts | 115 |
| Amps* | 10.0 |
| Hz | 60 |
| CFM [email protected]" | 1035 |
| CFM [email protected]" | 1015 |
| CFM [email protected]" | 1000 |
| CFM [email protected]" | 995 |
| CFM [email protected]" | 915 |
| Min. Round Duct Size | 10" (79in.^2) |
Vent-A-Hood®, Stainless Steel
Features
- Quietest at all speeds
- Easiest to Clean
- Patented Filterless Design
- Inherently Fire Safe
- 1 Year Warranty
- SensaSource(R) heat detection
Item Attributes
| Brand Code: | VENT-A-HOOD |
|---|---|
| Part Number: | M40PSLD |
| GTIN14: | 855187005030 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
VENT-A-HOOD 1015 CFM 40-Inch Insert Range Hood Stainless Steel - M40PSLD SS
- SKUI-0000096464
- Model #M40PSLD
MSRP:$813.00Save $339.60
Mardey's Price: Was $591.75
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VENT-A-HOOD |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | M40PSLD |
| UPC/GTIN | 855187005030 |
| Capacity | 1015.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 22 1/2 |
| Width | 40 3/8 |
| Height | 12 1/2 |
| WIDTH : | 40 3/8" |
| DEPTH : | 22 1/2" |
| HEIGHT : | 12 1/2" |
| CFM : | (Chart A) |
| SONES : | N/A |
| Amps : | (Chart B) |
| Num. Lights : | 2 |
| (Chart A) Electrical/Mechanical Specifications For Blower Unit | |
| Model | M600 Single |
| Volts | 115 |
| Amps* | 5.0 |
| Hz | 60 |
| CFM [email protected]" | 630 |
| CFM [email protected]" | 625 |
| CFM [email protected]" | 615 |
| CFM [email protected]" | 600 |
| CFM [email protected]" | 580 |
| Min. Round Duct Size | 6" (28in.^2) |
| - | |
| Model | M600 w/WHM300 Harness |
| Volts | 115 |
| Amps* | 5.0 |
| Hz | 60 |
| CFM [email protected]" | 302 |
| CFM [email protected]" | 300 |
| CFM [email protected]" | 295 |
| CFM [email protected]" | 288 |
| CFM [email protected]" | 278 |
| Min. Round Duct Size | 6" (28in.^2) |
| - | |
| Model | M1200 Dual |
| Volts | 115 |
| Amps* | 10.0 |
| Hz | 60 |
| CFM [email protected]" | 1035 |
| CFM [email protected]" | 1015 |
| CFM [email protected]" | 1000 |
| CFM [email protected]" | 995 |
| CFM [email protected]" | 915 |
| Min. Round Duct Size | 10" (79in.^2) |
Vent-A-Hood®, Stainless Steel
Features
- Quietest at all speeds
- Easiest to Clean
- Patented Filterless Design
- Inherently Fire Safe
- 1 Year Warranty
- SensaSource(R) heat detection
Item Attributes
| Brand Code: | VENT-A-HOOD |
|---|---|
| Part Number: | M40PSLD |
| GTIN14: | 855187005030 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |





