Part Number: CWEH6-K36
GTIN14: 761101019758
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Range Hoods
VENT-A-HOOD 250 CFM 36-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - CWEH6-K36
  • SKU-0000014890
  • Model #CWEH6-K36
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade B
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoChimney Not Included | Overall Great Condition | Light Signs Of Use
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Brand VENT-A-HOOD
CategoryKitchen Appliances / Range Hoods
Model Number CWEH6-K36
UPC/GTIN 761101019758
Capacity 1.0000
Color Stainless Steel
Depth 19 1/2
Width 36
Height 06
WIDTH :36"
DEPTH :19 1/2"
HEIGHT :6"
CFM :250
SONES :7.4
Amps :3.5
Num. Lights :2
ELECTRICAL/MECHANICAL SPECIFICATIONS FOR BLOWER UNIT
ModelK250 (Top Vent)
Volts115
Amps+3.5
Hz60
RPM1550
CFM [email protected]"250
CFM [email protected]"223
CFM [email protected]"220
CFM [email protected]"190
Min. Round Duct Size7" (38 sq. in.)