| WIDTH : | 36" |
| DEPTH : | 24" |
| HEIGHT : | 30" |
| CFM : | 600 |
| SONES : | 6.5 |
| Amps : | 4.0 |
| Num. Lights : | 2 |
| ELECTRICAL/MECHANICAL SPECIFICATIONS FOR BLOWER UNIT | |
| Model | B200 Dual |
| Volts | 115 |
| Amps+ | 4.0 |
| Hz | 60 |
| RPM | 1550 |
| CFM [email protected]" | 600 |
| Equiv. CFM$ | 900 |
| CFM [email protected]" | 531 |
| CFM [email protected]" | 480 |
| CFM [email protected]" | 430 |
| Min. Round Duct Size | 8" (50 sq. in.) |
| Sones# | 6.5 |
Concave with slim lip styling. Click on the models for a list of our base model numbers for standard sizes; simply select the model you need, and then specify the finish [painted, stainless steel, real brass, real copper, or hammered copper]. All Vent-A-Hood Magic Lung products are suitable for use in damp locations [outdoor applications such as a covered patio] when installed in a GFCI protected branch circuit. Recommended mounting height is 30″ above the cooking surface.
Features
- Quietest at all speeds
- Easiest to Clean
- Patented Filterless Design
- Inherently Fire Safe
- 5 Year Warranty
- SensaSource(R) heat detection
Item Attributes
| Brand Code: | VENT-A-HOOD |
|---|---|
| Part Number: | JDH236C2SSAS |
| GTIN14: | 768388080969 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
VENT-A-HOOD 600 CFM 36-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - JDH236C2SSAS
- SKUI-0000090073
- Model #JDH236C2SSAS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified | Stainless & Gold Trim | Plastic Still Covering Trim Pieces |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VENT-A-HOOD |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | JDH236C2SSAS |
| UPC/GTIN | 768388080969 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 24 |
| Width | 36 |
| Height | 30 |
| WIDTH : | 36" |
| DEPTH : | 24" |
| HEIGHT : | 30" |
| CFM : | 600 |
| SONES : | 6.5 |
| Amps : | 4.0 |
| Num. Lights : | 2 |
| ELECTRICAL/MECHANICAL SPECIFICATIONS FOR BLOWER UNIT | |
| Model | B200 Dual |
| Volts | 115 |
| Amps+ | 4.0 |
| Hz | 60 |
| RPM | 1550 |
| CFM [email protected]" | 600 |
| Equiv. CFM$ | 900 |
| CFM [email protected]" | 531 |
| CFM [email protected]" | 480 |
| CFM [email protected]" | 430 |
| Min. Round Duct Size | 8" (50 sq. in.) |
| Sones# | 6.5 |
Concave with slim lip styling. Click on the models for a list of our base model numbers for standard sizes; simply select the model you need, and then specify the finish [painted, stainless steel, real brass, real copper, or hammered copper]. All Vent-A-Hood Magic Lung products are suitable for use in damp locations [outdoor applications such as a covered patio] when installed in a GFCI protected branch circuit. Recommended mounting height is 30″ above the cooking surface.
Features
- Quietest at all speeds
- Easiest to Clean
- Patented Filterless Design
- Inherently Fire Safe
- 5 Year Warranty
- SensaSource(R) heat detection
Item Attributes
| Brand Code: | VENT-A-HOOD |
|---|---|
| Part Number: | JDH236C2SSAS |
| GTIN14: | 768388080969 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |






