| WIDTH : | 54" |
| DEPTH : | 24" |
| HEIGHT : | 18" |
| CFM : | 900 |
| SONES : | 6.3 |
| Amps : | 6.0 |
| Num. Lights : | 4 |
| ELECTRICAL/MECHANICAL SPECIFICATIONS FOR BLOWER UNIT | |
| Model | B200 Dual & B100 Single |
| Volts | 115 |
| Amps+ | 6.0 |
| Hz | 60 |
| RPM | 1550 |
| CFM [email protected]" | 900 |
| Equiv. CFM$ | 1350 |
| CFM [email protected]" | 804 |
| CFM [email protected]" | 725 |
| CFM [email protected]" | 655 |
| Min. Round Duct Size | 10" (79 sq. in.) |
| Sones# | 6.3 |
Rounded front lip provides a modern visual impact. Includes the Magic Lung(R) blower system. Lights feature a dual switch for dimming. Equipped with the SensaSource(R) heat sensor. Available in popular standard or custom paint colors, stainless steel, real brass, real copper or hammered copper. Recommended mounting height is 30″ above the cooking surface. Suitable for use in covered outdoor applications when installed in a GFCI protected branch circuit. Also available in custom sizes.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | VENT-A-HOOD |
|---|---|
| Part Number: | NPH18354 |
| GTIN14: | 814118021167 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
VENT-A-HOOD 900 CFM 54-Inch Wall-Mounted Range Hood White - NPH18354WH
- SKUI-0000088343
- Model #NPH18354
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Brand New In Box | White Hood | Blowers Included |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VENT-A-HOOD |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | NPH18354 |
| UPC/GTIN | 814118021167 |
| Capacity | 900.0000 |
| Depth | 24 |
| Width | 54 |
| Height | 18 |
| WIDTH : | 54" |
| DEPTH : | 24" |
| HEIGHT : | 18" |
| CFM : | 900 |
| SONES : | 6.3 |
| Amps : | 6.0 |
| Num. Lights : | 4 |
| ELECTRICAL/MECHANICAL SPECIFICATIONS FOR BLOWER UNIT | |
| Model | B200 Dual & B100 Single |
| Volts | 115 |
| Amps+ | 6.0 |
| Hz | 60 |
| RPM | 1550 |
| CFM [email protected]" | 900 |
| Equiv. CFM$ | 1350 |
| CFM [email protected]" | 804 |
| CFM [email protected]" | 725 |
| CFM [email protected]" | 655 |
| Min. Round Duct Size | 10" (79 sq. in.) |
| Sones# | 6.3 |
Rounded front lip provides a modern visual impact. Includes the Magic Lung(R) blower system. Lights feature a dual switch for dimming. Equipped with the SensaSource(R) heat sensor. Available in popular standard or custom paint colors, stainless steel, real brass, real copper or hammered copper. Recommended mounting height is 30″ above the cooking surface. Suitable for use in covered outdoor applications when installed in a GFCI protected branch circuit. Also available in custom sizes.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | VENT-A-HOOD |
|---|---|
| Part Number: | NPH18354 |
| GTIN14: | 814118021167 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |












