Part Number: PDH14-130SS
GTIN14: 9005382241493
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Range Hoods
VENT-A-HOOD 30" 300 Cfm Euro Style Wall Mount Range Hood Stainless Steel PDH14-130SS
  • SKU-0000023827
  • Model #PDH14-130SS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade B
Product SourceOpen Box
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand VENT-A-HOOD
CategoryKitchen Appliances / Range Hoods
Model Number PDH14-130SS
UPC/GTIN 9005382241493
Capacity 1.0000
Color Stainless Steel
Depth 21
Width 30
Height 14
WIDTH :30"
DEPTH :21"
HEIGHT :14"
CFM :300
SONES :5.4
Amps :2.5
Num. Lights :2
ELECTRICAL/MECHANICAL SPECIFICATIONS FOR BLOWER UNIT
ModelB100 Single
Volts115
Amps+2.5
Hz60
RPM1550
CFM [email protected]"300
CFM [email protected]"273
CFM [email protected]"245
CFM [email protected]"225
Min. Round Duct Size6" (28 sq. in.)