Product Overview
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Viking |
| Series | 3 Series |
| Model | RVDR33025BSS |
| Product Type | Freestanding Range |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Fuel Subtype | Natural Gas |
| Finish | Stainless Steel |
| Cooktop Type | Sealed Burner |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Oven Control Type | Knobs |
| Viewing Window | Yes |
| Double Oven | No |
| Drawer | None |
| Clock | No |
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Width | 29 7/8 in. |
| Depth | 25 3/4 in. |
| Height | 35 7/8 in. |
| Interior Width | 25 5/16 in. |
| Interior Depth | 19 1/2 in. |
| Interior Height | 16 1/2 in. |
Capacity
| Specification | Details |
|---|---|
| Number of Burners | 5 |
| Oven Capacity | 4.7 cu. ft. |
Burner Output
| Burner | Output |
|---|---|
| Burner 1 | 18,000 BTU (NG) / 16,000 BTU (LP) |
| Burner 2 | 9,100 BTU (NG) / 6,500 BTU (LP) |
| Burner 3 | 9,100 BTU (NG) / 6,500 BTU (LP) |
| Burner 4 | 17,000 BTU (NG) / 15,000 BTU (LP) |
| Burner 5 | 12,000 BTU (NG) / 11,000 BTU (LP) |
Cooktop Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Continuous Grates | Yes |
| Dishwasher Safe Grates | No |
| Cooktop Accessories | None |
Oven Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Convection Cooking | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Self-Clean Type | High Heat |
| Oven Racks | 3 |
| Glide Rack(s) | Yes |
| Broiler Location | Top |
| Broiler Pan Included | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Removable Oven Door | Yes |
| Digital Temperature Display | No |
| Timer | No |
| Delay Bake | No |
| Fast Preheat | No |
| Proof Mode | No |
| Steam Clean | No |
| Temperature Probe | No |
Sabbath Compliance
| Specification | Details |
|---|---|
| Sabbath Mode | Yes |
| Certification | STAR-K |
Smart Features
| Specification | Details |
|---|---|
| WiFi | No |
| Bluetooth | No |
| Alexa | No |
| Google Home | No |
| Remote Control | No |
| Remote Monitoring | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Dash Replenishment | No |
| Smart Accessory Required | No |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 240 / 208 V |
| Amperage | 40 A |
Barcode / Product Codes
| Code | Value |
|---|---|
| UPC | 800284016441 |
| EAN | 0800284012986 |
The freestanding dual-fuel sealed burner range is the latest brainchild of the Viking engineering and design teams. As efficient as it is beautiful, the new 5-burner configuration delivers precision control of varying BTUs on each burner along with the ability to move your pots and pans seamlessly across the surface. And with the largest oven capacity and one of the fastest preheat times on the market, you can go ahead and pry that Thanksgiving dinner away from your mother-in-law’s house.
Image Features

Five Permanently Sealed Burners
With a variety of BTU ratings including a new fifth burner, this range can handle all of your surface cooking needs.

SureSpark(TM) Ignition System
From low to high, the exclusive SureSpark? ignition system lights every time.

Continuous Grate
It's a breeze to slide stew laden pots or to utilize multiple burners with the heavy-duty virtually continuous grate surface.

Vari-Speed Dual Flow(TM) Convection
Maximize air flow and fluffiness with Vari-Speed Dual Flow(TM) Convection system. Two-speed convection system capable of turning the fan in both directions. This combined with the largest convection fan blades in the industry provides maximum airflow.

TruGlide(TM) Oven Racks
This large capacity oven has six rack positions and ships standard with one TruGlide oven rack and two standard racks.

Large Capacity Oven
Cook for everyone you know and still have leftovers with the largest capacity oven in the industry. Wait less and cook more with the RapidReady(TM) preheat system. Quick preheat means less time for the user to wait for the oven to ready to cook in.

10-Pass Broiler with Heat Reflector
Go from toasting to searing with the variety of settings available on the electric broiler with heat reflector. 10-Pass Broiler with Heat Reflector with HI, MED, and LOW settings provides intense searing heat for a variety of broiling applications.
Features
- Five Permanently Sealed Burners
- With a variety of BTU ratings including a new fifth burner, this range can handle all of your surface cooking needs.
- Large Capacity Oven
- Featuring the industry's largest capacity at 4.7 cu. ft., the oven provides ample space to handle everything from everyday meals to holiday feasts.
- Vari-Speed Dual Flow(TM) Convection
- Maximize air flow and fluffiness with Vari-Speed Dual Flow(TM) Convection system. Two-speed convection system capable of turning the fan in both directions. This combined with the largest convection fan blades in the industry provides maximum airflow.
- Continuous Grate
- It s a breeze to slide stew laden pots or to utilize multiple burners with the heavy-duty virtually continuous grate surface.
- TruGlide(TM) Oven Racks
- Easily extend and hold heavy items on any rack level with the help of roller bearing glides.
- SureSpark(TM) Ignition System
- From low to high, the exclusive SureSpark(TM) ignition system lights every time.
Item Attributes
| Brand Code: | VIKING |
|---|---|
| Part Number: | RVDR33025BSS |
| GTIN14: | 800284016441 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
VIKING 30" Dual Fuel Freestanding Range Self Clean Oven Stainless Steel With Polished Chrome Trim RVDR33025BSS
- SKU-0000039353
- Model #RVDR33025BSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | 240 Volt Power | Liquid Propane | Brand New | Minimal Signs Of Use | Minor Indentation Bottom Left Door | Great Savings |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | VIKING |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
| Model Number | RVDR33025BSS |
| UPC/GTIN | 800284016441 |
| Capacity | 4.7000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 25 3/4 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 35 7/8 |
Product Overview
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Viking |
| Series | 3 Series |
| Model | RVDR33025BSS |
| Product Type | Freestanding Range |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Fuel Subtype | Natural Gas |
| Finish | Stainless Steel |
| Cooktop Type | Sealed Burner |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Oven Control Type | Knobs |
| Viewing Window | Yes |
| Double Oven | No |
| Drawer | None |
| Clock | No |
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Width | 29 7/8 in. |
| Depth | 25 3/4 in. |
| Height | 35 7/8 in. |
| Interior Width | 25 5/16 in. |
| Interior Depth | 19 1/2 in. |
| Interior Height | 16 1/2 in. |
Capacity
| Specification | Details |
|---|---|
| Number of Burners | 5 |
| Oven Capacity | 4.7 cu. ft. |
Burner Output
| Burner | Output |
|---|---|
| Burner 1 | 18,000 BTU (NG) / 16,000 BTU (LP) |
| Burner 2 | 9,100 BTU (NG) / 6,500 BTU (LP) |
| Burner 3 | 9,100 BTU (NG) / 6,500 BTU (LP) |
| Burner 4 | 17,000 BTU (NG) / 15,000 BTU (LP) |
| Burner 5 | 12,000 BTU (NG) / 11,000 BTU (LP) |
Cooktop Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Continuous Grates | Yes |
| Dishwasher Safe Grates | No |
| Cooktop Accessories | None |
Oven Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Convection Cooking | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Self-Clean Type | High Heat |
| Oven Racks | 3 |
| Glide Rack(s) | Yes |
| Broiler Location | Top |
| Broiler Pan Included | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Removable Oven Door | Yes |
| Digital Temperature Display | No |
| Timer | No |
| Delay Bake | No |
| Fast Preheat | No |
| Proof Mode | No |
| Steam Clean | No |
| Temperature Probe | No |
Sabbath Compliance
| Specification | Details |
|---|---|
| Sabbath Mode | Yes |
| Certification | STAR-K |
Smart Features
| Specification | Details |
|---|---|
| WiFi | No |
| Bluetooth | No |
| Alexa | No |
| Google Home | No |
| Remote Control | No |
| Remote Monitoring | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Dash Replenishment | No |
| Smart Accessory Required | No |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 240 / 208 V |
| Amperage | 40 A |
Barcode / Product Codes
| Code | Value |
|---|---|
| UPC | 800284016441 |
| EAN | 0800284012986 |
The freestanding dual-fuel sealed burner range is the latest brainchild of the Viking engineering and design teams. As efficient as it is beautiful, the new 5-burner configuration delivers precision control of varying BTUs on each burner along with the ability to move your pots and pans seamlessly across the surface. And with the largest oven capacity and one of the fastest preheat times on the market, you can go ahead and pry that Thanksgiving dinner away from your mother-in-law’s house.
Image Features

Five Permanently Sealed Burners
With a variety of BTU ratings including a new fifth burner, this range can handle all of your surface cooking needs.

SureSpark(TM) Ignition System
From low to high, the exclusive SureSpark? ignition system lights every time.

Continuous Grate
It's a breeze to slide stew laden pots or to utilize multiple burners with the heavy-duty virtually continuous grate surface.

Vari-Speed Dual Flow(TM) Convection
Maximize air flow and fluffiness with Vari-Speed Dual Flow(TM) Convection system. Two-speed convection system capable of turning the fan in both directions. This combined with the largest convection fan blades in the industry provides maximum airflow.

TruGlide(TM) Oven Racks
This large capacity oven has six rack positions and ships standard with one TruGlide oven rack and two standard racks.

Large Capacity Oven
Cook for everyone you know and still have leftovers with the largest capacity oven in the industry. Wait less and cook more with the RapidReady(TM) preheat system. Quick preheat means less time for the user to wait for the oven to ready to cook in.

10-Pass Broiler with Heat Reflector
Go from toasting to searing with the variety of settings available on the electric broiler with heat reflector. 10-Pass Broiler with Heat Reflector with HI, MED, and LOW settings provides intense searing heat for a variety of broiling applications.
Features
- Five Permanently Sealed Burners
- With a variety of BTU ratings including a new fifth burner, this range can handle all of your surface cooking needs.
- Large Capacity Oven
- Featuring the industry's largest capacity at 4.7 cu. ft., the oven provides ample space to handle everything from everyday meals to holiday feasts.
- Vari-Speed Dual Flow(TM) Convection
- Maximize air flow and fluffiness with Vari-Speed Dual Flow(TM) Convection system. Two-speed convection system capable of turning the fan in both directions. This combined with the largest convection fan blades in the industry provides maximum airflow.
- Continuous Grate
- It s a breeze to slide stew laden pots or to utilize multiple burners with the heavy-duty virtually continuous grate surface.
- TruGlide(TM) Oven Racks
- Easily extend and hold heavy items on any rack level with the help of roller bearing glides.
- SureSpark(TM) Ignition System
- From low to high, the exclusive SureSpark(TM) ignition system lights every time.
Item Attributes
| Brand Code: | VIKING |
|---|---|
| Part Number: | RVDR33025BSS |
| GTIN14: | 800284016441 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |





























