| Designer | Thomas O'Brien |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 18.25" |
| Width | 13.25" |
| Canopy | 4.75" Round |
| Socket | 2 - E26 Keyless |
| Wattage | 2 - 75 A19 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 11 lbs. |
The Hicks by Thomas O’Brien highlights traditional elements with modern details. The versatile range maintains a signature use of metal bands with rivets and white glass globes. Featuring pendants, flush mounts, ceiling fans, and library lights, the silhouettes will fit effortlessly into any room.
Features
- Hand applied living finish
- Designed by Thomas O'Brien
- White glass shade
- Chain mounted design
- Capable of being dimmed
- ETL rated for dry locations
- 1 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | TOB5063PNWG |
| GTIN14: | 756808027922 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
VISUAL COMFORT Hicks 13" Large Pendant With White Glass By Thomas O Brien TOB5063PNWG
- SKUI-0000097843
- Model #TOB5063PNWG
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | TOB5063PNWG |
| UPC/GTIN | 756808027922 |
| Capacity | 150.0000 |
| Color | Polished Nickel |
| Depth | 12 1/2 |
| Width | 12 1/2 |
| Height | 15 |
| Designer | Thomas O'Brien |
| Brand | Signature Collection |
| Height | 18.25" |
| Width | 13.25" |
| Canopy | 4.75" Round |
| Socket | 2 - E26 Keyless |
| Wattage | 2 - 75 A19 |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 11 lbs. |
The Hicks by Thomas O’Brien highlights traditional elements with modern details. The versatile range maintains a signature use of metal bands with rivets and white glass globes. Featuring pendants, flush mounts, ceiling fans, and library lights, the silhouettes will fit effortlessly into any room.
Features
- Hand applied living finish
- Designed by Thomas O'Brien
- White glass shade
- Chain mounted design
- Capable of being dimmed
- ETL rated for dry locations
- 1 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | TOB5063PNWG |
| GTIN14: | 756808027922 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |





