| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Fan Collection |
| Diameter | 52" |
| Weight | 11 lbs |
| Reverse Switch | Remote Controlled |
| Rev. Switch Location | Remote Transmitter |
| Motor Size | 125 X 16mm |
| Diameter of Housing | 6.4" |
| Lead Wire Length | 78" |
| Remote Included | Hand Remote |
| Rating | Wet Rated |
| ENERGY STAR COMPLIANT Compatible with Coastal Downrod |
The Collins Coastal Smart Ceiling Fan by Sean Lavin combines a striking sculptural design with exceptional performance. Its aerodynamic blades and sleek motor deliver smooth, efficient airflow, while its wet-rated construction ensures durability in outdoor settings. Remote controlled and compatible with Amazon Alexa, Google Home, and Samsung SmartThings via the Bond Home App, it offers effortless integration into modern lifestyles. Designed with both style and innovation in mind, the Collins Coastal elevates the ambiance of any indoor or outdoor space with understated luxury.
Features
- Constructed from steel
- Includes an 6" downrod
- Rated for installation in wet locations
- Energy Star certified
- Title 24 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | 3CLNCSM52RZW |
| GTIN14: | 014817628500 |
| Category Code: | Ceiling Fans |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans |
VISUAL COMFORT Collins Coastal Smart 52" Ceiling Fan Matte White 3CLNCSM52RZW
- SKUI-0000096484
- Model #3CLNCSM52RZW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Bad remove controller, order cancelled. |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Ceiling Fans |
| Model Number | 3CLNCSM52RZW |
| UPC/GTIN | 014817628500 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | White |
| Depth | 6 1/16 |
| Width | 15 1/4 |
| Height | 11 13/16 |
| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Fan Collection |
| Diameter | 52" |
| Weight | 11 lbs |
| Reverse Switch | Remote Controlled |
| Rev. Switch Location | Remote Transmitter |
| Motor Size | 125 X 16mm |
| Diameter of Housing | 6.4" |
| Lead Wire Length | 78" |
| Remote Included | Hand Remote |
| Rating | Wet Rated |
| ENERGY STAR COMPLIANT Compatible with Coastal Downrod |
The Collins Coastal Smart Ceiling Fan by Sean Lavin combines a striking sculptural design with exceptional performance. Its aerodynamic blades and sleek motor deliver smooth, efficient airflow, while its wet-rated construction ensures durability in outdoor settings. Remote controlled and compatible with Amazon Alexa, Google Home, and Samsung SmartThings via the Bond Home App, it offers effortless integration into modern lifestyles. Designed with both style and innovation in mind, the Collins Coastal elevates the ambiance of any indoor or outdoor space with understated luxury.
Features
- Constructed from steel
- Includes an 6" downrod
- Rated for installation in wet locations
- Energy Star certified
- Title 24 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | 3CLNCSM52RZW |
| GTIN14: | 014817628500 |
| Category Code: | Ceiling Fans |
| Sub Category Code: | Ceiling Fans |







