Part Number: 3CLNCSM52RZW
GTIN14: 014817628500
Category Code:Ceiling Fans
Sub Category Code:Ceiling Fans
VISUAL COMFORT Collins Coastal Smart 52" Ceiling Fan Matte White 3CLNCSM52RZW
  • SKUI-0000096484
  • Model #3CLNCSM52RZW
Last 1 in stock
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoBad remove controller, order cancelled.
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand VISUAL COMFORT
CategoryCeiling Fans
Model Number 3CLNCSM52RZW
UPC/GTIN 014817628500
Capacity 1.0000
Color White
Depth 6 1/16
Width 15 1/4
Height 11 13/16
DesignerSean Lavin
BrandFan Collection
Diameter52"
Weight11 lbs
Reverse SwitchRemote Controlled
Rev. Switch LocationRemote Transmitter
Motor Size125 X 16mm
Diameter of Housing6.4"
Lead Wire Length78"
Remote IncludedHand Remote
RatingWet Rated
ENERGY STAR COMPLIANT Compatible with Coastal Downrod
Features
  • Constructed from steel
  • Includes an 6" downrod