| Dimensions & Weight | |
| Canopy | 5.75" Round |
| Chain Length (Inches) | 6 |
| Fixture Weight (lbs) | 15 |
| Height (Inches) | 15" |
| Size | 24 |
| Width (Inches) | 24" |
| Shade Information | |
| Shade Code | AN |
| Shade Description | Antique Nickel |
| Bulb & Electrical Information | |
| Bulb Shape | A |
| Certi Note | Damp |
| Certi Type | ETL |
| Jbox | 4O |
| Socket | E26 Keyless |
| Wattage | 75 A19 |
Alborg Large Stacked Pendant in Antique Nickel with Antique Nickel Shade
Features
- Designed by E.F. Chapman
- Requires (1) 75 watt max, medium (E26) bulb
- Includes 72" of adjustable chain length
- Capable of being dimmed
- ETL rated for damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | CHC 5245AN-AN |
| GTIN14: | 756808039529 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
VISUAL COMFORT Alborg 24" Stacked Pendant By E.f. Chapman Antique Nickel Antique Nickel CHC 5245AN-AN
- SKUI-0000095610
- Model #CHC 5245AN-AN
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | CHC 5245AN-AN |
| UPC/GTIN | 756808039529 |
| Capacity | 75.0000 |
| Color | Antique Nickel |
| Depth | 1/16 |
| Width | 24 |
| Height | 15 |
| Dimensions & Weight | |
| Canopy | 5.75" Round |
| Chain Length (Inches) | 6 |
| Fixture Weight (lbs) | 15 |
| Height (Inches) | 15" |
| Size | 24 |
| Width (Inches) | 24" |
| Shade Information | |
| Shade Code | AN |
| Shade Description | Antique Nickel |
| Bulb & Electrical Information | |
| Bulb Shape | A |
| Certi Note | Damp |
| Certi Type | ETL |
| Jbox | 4O |
| Socket | E26 Keyless |
| Wattage | 75 A19 |
Alborg Large Stacked Pendant in Antique Nickel with Antique Nickel Shade
Features
- Designed by E.F. Chapman
- Requires (1) 75 watt max, medium (E26) bulb
- Includes 72" of adjustable chain length
- Capable of being dimmed
- ETL rated for damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | CHC 5245AN-AN |
| GTIN14: | 756808039529 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |










