| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| Includes 27.3 watts, 1617 total delivered lumens, 2200K LED module. Dimmable with most LED compatible ELV dimmers. Ships with 12 feet of field-cuttable satin cable. Can be installed on a sloped ceiling up to 45°. 120V-277V. | |
| Length | 23.4" |
| Width | 23.4" |
| Height | 0.8" |
| Diameter | 23.4" |
*CVR* CCY VELLAVI 24 CHAND
Features
- Vellavi is designed with a modern edge, drawing inspiration from large medieval chandeliers
- Constructed from aluminum
- Sloped ceiling compatible
- Integrated LED lighting
- Dimmable via ELV dimming
- Adjustable cord included
- ETL rated for damp locations
- Covered under a 5 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | 700VLV24B-LED922 |
| GTIN14: | 191963179381 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
VISUAL COMFORT 24" Vellavi Led Ring Chandelier 700VLV24B-LED922
- SKUI-0000097272
- Model #700VLV24B-LED922
MSRP:$634.29Save $232.49
Mardey's Price: Was $401.80
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 700VLV24B-LED922 |
| UPC/GTIN | 191963179381 |
| Capacity | 27.2000 |
| Color | Black |
| Depth | 23 3/8 |
| Width | 23 3/8 |
| Height | 13/16 |
| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| Includes 27.3 watts, 1617 total delivered lumens, 2200K LED module. Dimmable with most LED compatible ELV dimmers. Ships with 12 feet of field-cuttable satin cable. Can be installed on a sloped ceiling up to 45°. 120V-277V. | |
| Length | 23.4" |
| Width | 23.4" |
| Height | 0.8" |
| Diameter | 23.4" |
*CVR* CCY VELLAVI 24 CHAND
Features
- Vellavi is designed with a modern edge, drawing inspiration from large medieval chandeliers
- Constructed from aluminum
- Sloped ceiling compatible
- Integrated LED lighting
- Dimmable via ELV dimming
- Adjustable cord included
- ETL rated for damp locations
- Covered under a 5 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | 700VLV24B-LED922 |
| GTIN14: | 191963179381 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |








