Part Number: ENCL3RFL15I
GTIN14: 191963206063
Category Code:Recessed Lighting
Sub Category Code:Recessed Lighting
VISUAL COMFORT 3" Round Entra Cl Led Adjustable Fixed And Wall Wash Housing ENCL3RFL15I
  • SKUI-0000098566
  • Model #ENCL3RFL15I
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box
Available Quantity7
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 7
Brand VISUAL COMFORT
CategoryRecessed Lighting
Model Number ENCL3RFL15I
UPC/GTIN 191963206063
Capacity 15.0000
Depth 12 1/8
Width 8 13/16
Height 3 1/2
Dimensions
Overall Width
8.8"
Overall Length
12.1"
Overall Height
3.5"
Overall Weight
7.3 lbs
Features
Warm Color Dim
No
Dimmable
Yes
Dimmer Type
Low Voltage Electronic
Dimmer Included
No
Housing Type
New Construction
Aperture Size
3"
Safety Rating
ETL
Damp Location
Yes
Wet Rated
ADA
Title 24
Includes Wall Plate
3-Way Switching
The ENTRA CL3 LED Adjustable, Fixed and Wall Wash 3” downlights offer a cost-effective alternative for residential, multi-family, hospitality and tenant improvement applications without sacrificing architectural grade aesthetic or quality. Custom engineered for high performance and reliability, ENTRA CL3 is easy to configure with a complete feature set that offers flexibility without an overwhelming list of options. Modules are available with three Static White CCT options, 3000K-1800K warm color dimming, and four interchangeable optics (20°, 30°, 40° and 60°). Trim options include Flanged or Flangeless (includes mud plate) and Round or Square in Satin Silver, Champagne, Black and White finish (White finish is field-paintable).
Features
  • Construction: Galvanized Steel
  • Ceiling Appearance: Flanged, Flangeless
  • Wattage: 15W
  • Lumens: 1300
  • The housing includes a 120-277V Universal driver, dimmable by standard reverse-phase, forward-phase, TRIAC, or 0-10V dimming (down to 5%). 277V is only compatible with 0-10V dimming.