| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| Includes 83.8 watts, 5715 total delivered lumens, 3000K LED modules. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Ships with (4) 12" and (2) 6" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on a sloped ceiling up ... (See Spec Sheet) | |
| Length | 38" |
| Width | 38" |
| Height | 17.3" |
| Diameter | 38" |
BELTER LED CHANDELIER
Features
- From the brand formerly known as Tech Lighting
- Includes 50.1 watts, 3974 total delivered lumens, 3000K LED modules. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Ships with (4) 12" and (2) 6" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on a sloped ceiling up to 35. 120 volt.
- Designed with LED light guides to illuminate this chandelier inspired by the Lotus flower
- Includes (2) 6" and (4) 12" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on sloped ceiling up to 35?
- Designed with LED lightguide technology, stunning when turned on and a piece of art when turned off.
- Dimmable with most LED compatible ELV and Triac dimmers.
- This item is made of natural brass. It is a living finish that will patina and warm with age which adds richness. If it gets an uneven patina or spots, a brass cleaner can restore the finish
- Protected by a 5-year warranty. please visit the About Uso Page on techlighting.com for more for warranty details
- Number Of Tiers: Multi
- Input Voltage: 120Dimmer Type: ELV, TRIACShape: 38" GlobeMin Height In: 34in
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | 700BLT38GNB-LED930 |
| GTIN14: | 191963177745 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
VISUAL COMFORT Belterra 16 Light 38" Wide Led Globe Chandelier With Acrylic Diffusers 700BLT38GNB-LED930
- SKUI-0000097508
- Model #700BLT38GNB-LED930
MSRP:$4,199.00Save $2,023.68
Mardey's Price: Was $2,719.15
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 700BLT38GNB-LED930 |
| UPC/GTIN | 191963177745 |
| Capacity | 83.8000 |
| Color | Natural Brass |
| Depth | 38 |
| Width | 38 |
| Height | 17 5/16 |
| Designer | Sean Lavin |
| Brand | Modern Collection |
| Includes 83.8 watts, 5715 total delivered lumens, 3000K LED modules. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Ships with (4) 12" and (2) 6" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on a sloped ceiling up ... (See Spec Sheet) | |
| Length | 38" |
| Width | 38" |
| Height | 17.3" |
| Diameter | 38" |
BELTER LED CHANDELIER
Features
- From the brand formerly known as Tech Lighting
- Includes 50.1 watts, 3974 total delivered lumens, 3000K LED modules. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Ships with (4) 12" and (2) 6" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on a sloped ceiling up to 35. 120 volt.
- Designed with LED light guides to illuminate this chandelier inspired by the Lotus flower
- Includes (2) 6" and (4) 12" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on sloped ceiling up to 35?
- Designed with LED lightguide technology, stunning when turned on and a piece of art when turned off.
- Dimmable with most LED compatible ELV and Triac dimmers.
- This item is made of natural brass. It is a living finish that will patina and warm with age which adds richness. If it gets an uneven patina or spots, a brass cleaner can restore the finish
- Protected by a 5-year warranty. please visit the About Uso Page on techlighting.com for more for warranty details
- Number Of Tiers: Multi
- Input Voltage: 120Dimmer Type: ELV, TRIACShape: 38" GlobeMin Height In: 34in
Item Attributes
| Brand Code: | VISUAL COMFORT |
|---|---|
| Part Number: | 700BLT38GNB-LED930 |
| GTIN14: | 191963177745 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |










