Part Number: 700BLT38GNB-LED930
GTIN14: 191963177745
Category Code:Chandeliers
Sub Category Code:Chandeliers
VISUAL COMFORT Belterra 16 Light 38" Wide Led Globe Chandelier With Acrylic Diffusers 700BLT38GNB-LED930
  • SKUI-0000097508
  • Model #700BLT38GNB-LED930
Last 1 in stock
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Brand VISUAL COMFORT
CategoryChandeliers
Model Number 700BLT38GNB-LED930
UPC/GTIN 191963177745
Capacity 83.8000
Color Natural Brass
Depth 38
Width 38
Height 17 5/16
DesignerSean Lavin
BrandModern Collection
Includes 83.8 watts, 5715 total delivered lumens, 3000K LED modules. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Ships with (4) 12" and (2) 6" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on a sloped ceiling up ... (See Spec Sheet)
Length38"
Width38"
Height17.3"
Diameter38"
BELTER LED CHANDELIER
Features
  • From the brand formerly known as Tech Lighting
  • Includes 50.1 watts, 3974 total delivered lumens, 3000K LED modules. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Ships with (4) 12" and (2) 6" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on a sloped ceiling up to 35. 120 volt.
  • Designed with LED light guides to illuminate this chandelier inspired by the Lotus flower
  • Includes (2) 6" and (4) 12" rigid stems in coordinating finish. Can be installed on sloped ceiling up to 35?
  • Dimmable with most LED compatible ELV and Triac dimmers.
  • Number Of Tiers: Multi
  • Input Voltage: 120Dimmer Type: ELV, TRIACShape: 38" GlobeMin Height In: 34in